Jedynie prawda jest ciekawa


Han-Olaf Henkel: Rację w sporze o kształt UE ma Kaczyński i Orban

21.11.2016

"Nowy moloch europejski byłby drugim Związkiem Radzieckim" - mówił w rozmowie z "Super Expressem" Han-Olaf Henkel, współautor książki "Niemcy na kozetkę".

Niemiec w rozmowie z "SE" przyznał, że działania Angeli Merkel dotyczące m.in. przyjmowania uchodźców wynikają z powojennej traumy, którą nadal przeżywają Niemcy.

"Rozumiem, że w Polsce jest nurt publicystyczny straszący tym, że Niemcy rzekomo zapomnieli o odpowiedzialności za okropności drugiej wojny światowej. Zapewniam, że tak nie jest. Zarówno elity, jak i społeczeństwo niemieckie są w pełni świadome, że to Niemcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za drugą wojnę światową. (...) Co więcej - uważam, że to poczucie winy jest aż zbyt rozbudowane i wynikają z niego niekorzystne działania kanclerz Merkel w kwestii na przykład uchodźców" - podkreślił.

Henkel odniósł się także do koncepcji budowy Stanów Zjednoczonych Europy.

"Zwolennicy tej koncepcji budowy superpaństwa chcą wymazać różnorodność kulturową naszego kontynentu. Był już Związek Radziecki, a po jego rozpadzie mamy różnorodność państw - są niepodległe Ukraina, Litwa, Estonia, Gruzja, Mołdawia itd. Tej różnorodności nie należy niszczyć. A nowy moloch europejski byłby właśnie drugim Związkiem Radzieckim. Oczywiście nie znaczy to, że elity w Brukseli to dyktatorzy w stylu Berii czy Chruszczowa. Ale chodzi o samą ideę tworzenia superpaństwa" - mówił.

W jego opinii ataki europejskich elit na rząd Prawa i Sprawiedliwości należy tłumaczyć, sprzeciwem polskiego rządu wobec budowy superpaństwa europejskiego.

"Ci, którzy mieli czelność atakować Polskę, sami są zwolennikami idei superpaństwa. Myślę, że Jarosław Kaczyński bardzo trzeźwo ocenia sytuację, tak jak przez lata umiał analizować to, co dzieje się na Wschodzie, także widzi, co dzieje się w Brukseli, jakim zagrożeniem dla Europy w ogóle jest idea superpaństwa, stanów zjednoczonych Europy. Jej zwolennicy siłą rzeczy nie są zadowoleni ze zmian trwających w Polsce" - tłumaczy.

Zaznaczył, że Brexit może być tym czynnikiem, który oprzytomni brukselskie elity, że dalsza integracja nie jest dobrym wyjściem.

"Myślę, że zdecydowanie tak. Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE, jest bardzo negatywnym zdarzeniem zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Niemiec czy nawet Polski. Ma też jednak jeden plus - może się okazać sygnałem alarmowym, który uświadomi elitom europejskim, że nie tędy droga, że rację w sporze o kształt Unii Europejskiej mają zwolennicy wspólnoty państw narodowych Victor Orbán czy Jarosław Kaczyński" - podkreślił.

kk/Super Express

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook