Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: W polskiej ziemi są pogrzebane dowody

25.09.2012

Obecnie wiemy jedynie, że pierwsze ciało, wyjęte z grobu w Gdańsku, nie należy do śp. Anny Walentynowicz. Co do drugiego ciała, nie mamy pewności - tłumaczy portalowi Stefczyk.info mecenas Stefan Hambura, pełnomocnik rodziny Anny Walentynowicz.

Stefczyk.info: Rodzina śp. Anny Walentynowicz stwierdziła, że ciało wyjęte z grobu na gdańskim cmentarzu nie należy do działaczki "Solidarności". Obecnie trwają badania drugich szczątków. Kiedy poznają Panowie jego wyniki?

Stefan Hambura: Obecnie czekamy na wyniki badań DNA. One powinny być znane lada dzień. To nie my jesteśmy dysponentem w tej sprawie. Czekamy na informację z wojskowej prokuratury, że ekspertyzy są gotowe. Do tego czasu nie chcę spekulować o możliwym rozwoju wypadków. Obecnie wiemy jedynie, że pierwsze ciało, wyjęte z grobu w Gdańsku, nie należy do śp. Anny Walentynowicz. Co do drugiego ciała, nie mamy pewności. Dlatego potrzebne były wyniki badań genetycznych.

Jak pisał portal wPolityce.pl media manipulowały wypowiedziami Janusza Walentynowicza i Piotra Walentynowicza po ekshumacjach. Jak rodzina śp. Anny Walentynowicz to odebrała?

Rodzina była bardzo zasmucona mało rzetelną pracą części dziennikarzy. Część mediów pisała, jakoby rodzina zmieniła zdanie, że najpierw uznała, że ciało z Gdańska nie należy do śp. Anny Walentynowicz, a potem zmieniła zdanie. To nie była prawda. Rodzina wydała dwa oddzielne oświadczenia, dotyczące dwóch różnych ciał. Ciało pierwsze, wyjęte z nekropolii w Gdańsku, nie należało do Anny Walentynowicz. Nierzetelny przekaz w tej sprawie bardzo dotknął rodzinę.

Podczas wcześniejszych ekshumacji media informowały o bezczeszczeniu zwłok przez Rosjan. W ciele Przemysława Gosiewskiego zaszyto gumową rękawicę. Po ostatnich ekshumacjach również docierają do nas takie doniesienia. Może Pan je potwierdzić?

Pisano, że oba ciała wyjęte z grobów były nagie. To mogę potwierdzić, zwłoki wyjęte z worków były nagie. W jednym z ciał znajdowała się zaszyta gumowa rękawica. Takie zdarzenie miało miejsce.

O czym to świadczy? To już kolejny taki przypadek

To pokazuje, że państwo polskie nie zdało egzaminu. Obalało egzamin. Nie przeprowadzono bowiem sekcji zwłok ciał, po sprowadzeniu ich do Polski. To narusza wszelkie standardy. Obecnie widzimy skutki tego.

Co obecnie powinno się wydarzyć? Konieczne są masowe ekshumacje?

Od dawna mówiłem, że powinny się odbyć ekshumacje i sekcje zwłok wszystkich ciał, oprócz tych skremowanych oraz tych, których sekcje zostały przeprowadzone. Te badania są potrzebne, ponieważ ciała ekshumowane ostatnio były w bardzo dobrym stanie. Mówiłem już, że w polskiej ziemi są pogrzebane dowody. Podtrzymuję to stwierdzenie. Wiele dowodów udało się zabezpieczyć podczas ostatnich ekspertyz. Byłoby karygodne, gdyby prokuratura wojskowa nie wykorzystała możliwości przebadania dowodów, do których mamy dostęp. Uważam również, że śledztwo powinna przejąć prokuratura powszechna, ponieważ wojskowa sobie nie radzi. Ona powinna bardzo szeroko prowadzić swoje badania dowodów, które znajdują się na ciałach ofiar katastrofy smoleńskiej. To jest obecnie podstawowa sprawa.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook