Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: Temat katastrofy smoleńskiej już nie "parzy"

04.02.2013

Andreas Schockenhoff, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją wywołał poruszenie, gdy podczas dorocznej monachijeskiej konferencji bezpieczeństwa zadeklarował wsparcie strony polskiej w odzyskaniu wraku tupolewa rozbitego w katastrofie smoleńskiej. Schockenhoff zapowiedział naciski na Kreml w ramach tzw. cichej dyplomacji. Co to oznacza pytamy mec. Stefana Hamburę, adwokata z Berlina, pełnomocnika kilku rodzin, które straciły bliskich w katastrofie.

Co może znaczyć wystąpienie Andreasa Schockenhoffa?

Warto zapytać, czy to inicjatywa własna dyplomacji niemieckiej, czy może pokłosie inicjatywy ministra Radosława Sikorskiego, który zwrócił do Catherine Ashton, z prośbą, aby Unia Europejska pomogła w polskich wysiłkach odzyskania wraku. Być może to wystąpienie do Ashton zostało ustalone ze stroną niemiecką.

Wiemy bowiem, że od tzw. hołdu berlińskiego, który złożył minister Sikorski, rządowe stosunki polsko-niemieckie przepełnione są polityką miłości. Portal wPolityce.pl opublikował list jednego z brytyjskich posłów z Partii Konserwatywnej, sugerującego, że Polska już tylko z Niemcami się dogaduje, więc być może nawet swoje wystąpienie do Ashton minister Sikorski najpierw konsultował z dyplomatami niemieckimi.

Czy ten apel Schockenhoffa może być skuteczny? Czy Rosjanie będą skłonni zwrócić wrak na wniosek Berlina? Zwłaszcza, że ostatnio popsuły się relacje Berlina z Moskwą.

To prawda, popsuły się, jednak w podstawowych kwestiach Niemcy dogadywały się z Rosją i w przyszłości też będą się dogadywać. Powiedzmy sobie szczerze, jeśli strona niemiecka zadeklarowała zaangażowanie – jak to określił Schockenhoff – w „cichą dyplomację”, to na pewno będą coś w tym kierunku robili. Zwróciłbym uwagę na inny ważny aspekt. Sprawa smoleńska przestała tutaj na Zachodzie „parzyć palce”.

O czym to świadczy, że tematyka smoleńska przestaje „parzyć”? Bo nie oszukujmy się, to że w katastrofie zginął Lech Kaczyński wraz ze swoim zapleczem politycznym, przyniosło Niemcom zyski polityczne.

To pan powiedział. Ja myślę, że to kwestia upływu czasu. Ludzie na tę katastrofę potrafią już spojrzeć z dystansem. Widać wyraźną zmianę stanowiska strony niemieckiej, wystarczy przywołać serię artykułów prasowych na temat tragedii smoleńskiej.

A czy nie sądzi pan, że za zmianą postawy niemieckiej może kryć się ochłodzenie stosunków z Kremlem i chęć wykorzystania sprawy smoleńskiej jako jeszcze jednego elementu presji na Putina?

To może być oczywiście jedna z przyczyn zmiany nastawienia. To może być wykorzystane jako jeden z punktów w grze politycznej Berlina z Moskwą. Nie wykluczam tego. Ja chciałbym, jako pełnomocnik kilku rodzin ofiar katastrofy skutecznej presji na Rosję, aby zwróciła nie tylko wrak, ten który leży na lotnisku w Smoleńsku, ale także wszystkie czarne skrzynki, które są w Rosji, oraz wszystkie inne części porozrzucane po różnych laboratoriach. Chcemy zwrotu absolutnie wszystkich elementów związanych z samolotem Tu-154M o numerze bocznym 101. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

O wystąpieniu Schockenhoffa w Monachium czytaj tutaj.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook