Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: Temat katastrofy smoleńskiej już nie "parzy"

04.02.2013

Andreas Schockenhoff, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją wywołał poruszenie, gdy podczas dorocznej monachijeskiej konferencji bezpieczeństwa zadeklarował wsparcie strony polskiej w odzyskaniu wraku tupolewa rozbitego w katastrofie smoleńskiej. Schockenhoff zapowiedział naciski na Kreml w ramach tzw. cichej dyplomacji. Co to oznacza pytamy mec. Stefana Hamburę, adwokata z Berlina, pełnomocnika kilku rodzin, które straciły bliskich w katastrofie.

Co może znaczyć wystąpienie Andreasa Schockenhoffa?

Warto zapytać, czy to inicjatywa własna dyplomacji niemieckiej, czy może pokłosie inicjatywy ministra Radosława Sikorskiego, który zwrócił do Catherine Ashton, z prośbą, aby Unia Europejska pomogła w polskich wysiłkach odzyskania wraku. Być może to wystąpienie do Ashton zostało ustalone ze stroną niemiecką.

Wiemy bowiem, że od tzw. hołdu berlińskiego, który złożył minister Sikorski, rządowe stosunki polsko-niemieckie przepełnione są polityką miłości. Portal wPolityce.pl opublikował list jednego z brytyjskich posłów z Partii Konserwatywnej, sugerującego, że Polska już tylko z Niemcami się dogaduje, więc być może nawet swoje wystąpienie do Ashton minister Sikorski najpierw konsultował z dyplomatami niemieckimi.

Czy ten apel Schockenhoffa może być skuteczny? Czy Rosjanie będą skłonni zwrócić wrak na wniosek Berlina? Zwłaszcza, że ostatnio popsuły się relacje Berlina z Moskwą.

To prawda, popsuły się, jednak w podstawowych kwestiach Niemcy dogadywały się z Rosją i w przyszłości też będą się dogadywać. Powiedzmy sobie szczerze, jeśli strona niemiecka zadeklarowała zaangażowanie – jak to określił Schockenhoff – w „cichą dyplomację”, to na pewno będą coś w tym kierunku robili. Zwróciłbym uwagę na inny ważny aspekt. Sprawa smoleńska przestała tutaj na Zachodzie „parzyć palce”.

O czym to świadczy, że tematyka smoleńska przestaje „parzyć”? Bo nie oszukujmy się, to że w katastrofie zginął Lech Kaczyński wraz ze swoim zapleczem politycznym, przyniosło Niemcom zyski polityczne.

To pan powiedział. Ja myślę, że to kwestia upływu czasu. Ludzie na tę katastrofę potrafią już spojrzeć z dystansem. Widać wyraźną zmianę stanowiska strony niemieckiej, wystarczy przywołać serię artykułów prasowych na temat tragedii smoleńskiej.

A czy nie sądzi pan, że za zmianą postawy niemieckiej może kryć się ochłodzenie stosunków z Kremlem i chęć wykorzystania sprawy smoleńskiej jako jeszcze jednego elementu presji na Putina?

To może być oczywiście jedna z przyczyn zmiany nastawienia. To może być wykorzystane jako jeden z punktów w grze politycznej Berlina z Moskwą. Nie wykluczam tego. Ja chciałbym, jako pełnomocnik kilku rodzin ofiar katastrofy skutecznej presji na Rosję, aby zwróciła nie tylko wrak, ten który leży na lotnisku w Smoleńsku, ale także wszystkie czarne skrzynki, które są w Rosji, oraz wszystkie inne części porozrzucane po różnych laboratoriach. Chcemy zwrotu absolutnie wszystkich elementów związanych z samolotem Tu-154M o numerze bocznym 101. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

O wystąpieniu Schockenhoffa w Monachium czytaj tutaj.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook