Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: Rosjanie mają problem ze zwrotem wraku

13.04.2013

Rosjanie znowu zmienili zdanie co do terminu zwrotu polskiej własności: teraz już nie poza kończeniu śledztwa, lecz po zakończeniu procesu sądowego. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi szefa grupy śledczej. O rosyjskiej grze wokół katastrofy rozmawiamy z mecenasem Stefanem Hamburą, prawnikiem z Berlina, pełnomocnikiem kilku rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

STEFCZYK.INFO: Generał-major Michaił Guriewicz, szef grupy śledczej prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej powiedział, że wrak będzie zwrócony „po podjęciu w sprawie karnej ostatecznej decyzji procesowej”. To jakiś nowy sygnał stamtąd, prawda?

Mec. Stefan Hambura: Wygląda to na wydłużanie całej procedury zwrotu wraku.

Skąd taka zmiana poglądów przez stronę rosyjską?

Nie wiem tego. Nie znam na tyle Rosji i jej zwyczajowego podejścia do takich spraw. Ale widać, że Rosjanie mają problem ze zwrotem wraku. W związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej pojawił się w mediach rosyjskich sygnał, że Rosja nie musi w ogóle oddawać Polsce wraku.

To powiedział w rosyjskim radiu jakiś Siegfried Niedek, niemiecki ekspert lotniczy.

Tak, to człowiek z Berlina. Powiedział, że Polska nie ma żadnego instrumentarium, żeby żądać zwrotu wraku. To dla mnie jest ewidentna porażka polityki premiera Donalda Tuska i ministra Radosława Sikorskiego. Pytam więc, czy minister Sikorski prosząc baronessę Ashton o pomoc w odzyskaniu wraku, rzeczywiście chciał tej pomocy, czy tylko było to zagranie pod polską opinię publiczną.  Taka zasłona dymna na wypadek, gdyby ktoś kiedyś zapytał, czy rzeczywiście zrobił coś dla powrotu wraku do Polski.

Ten sam – cytowany już wyżej – generał-major zasugerował wyraźnie, w którą stronę idzie śledztwo rosyjskie. Powiedział mianowicie, że jeśli rodziny nie zgodzą się z obciążeniem winą załogi polskiego samolotu, to będą mogły odwołać się do sądu. W Rosji.

Z tego co wiem, to w Rosji wiele było podobnych głosów. Być może te wszystkie rosyjskie reakcje, wypowiedzi, są związane z wydarzeniami rocznicowymi 10 kwietnia. Być może znowu kogoś wysuwają, żeby zaostrzyć relacje, pogorszyć klimat.

I to nie byle kogo wysuwają, wszak ten generał-major jest szefem grupy śledczej.

Tak, ale przypominam sobie słowa ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który powiedział, że zwrot wraku zależy jedynie od prezydenta Władimira Putina. Więc wie pan: kto, kiedy i dlaczego został wysłany na front medialny to już nie ma znaczenia. To pozostanie tajemnicą Rosjan dlaczego to robią i kogo wysyłają na ten front medialny.

Panie mecenasie, czy jako prawnik wierzy pan w sprawiedliwe rozstrzygnięcie prawne w Rosji, a nie nie polityczne, sprawy tragedii smoleńskiej?

Chyba wczoraj Stany Zjednoczone opublikowały 18 nazwisk z tzw. listy Magnitzkiego. To wystarczy chyba za cały komentarz co do pojęcia sprawiedliwości w Rosji.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook