Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: Niemcy widzą asymetrię w naszych relacjach

10.12.2012

Rozmowa ze Stefanem Hamburą, adwokatem pracującym w Niemczech.

Stefczyk.info: Jarosław Kaczyński apelował ostatnio o wprowadzenie w życie symetrii w warunkach życia Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce. Taka równowaga jest potrzebna?

Stefan Hambura: Symetria jest oczywiście potrzebna. To pokazały choćby rozmowy dotyczące 20-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. W ramach tych obchodów zorganizowano okrągły stół Polaków i Niemców. I sami politycy niemieccy, jak choćby Cornelia Pieper, sekretarz stanu w MSZ Niemiec oraz pełnomocnik ds. polsko-niemieckich rządu RFN, mówią o asymetrii panującej w naszych relacjach. Niemcy wiedzą, że panuje asymetria. Dziwi natomiast zachowanie wielu polskich polityków, którzy uważają, że Polska i Polacy nie powinni się wychylać.

Dlaczego tak działają?

Boją się nazwać fakty. To dzieje się ze szkodą dla mniejszości polskiej w Niemczech. Kilka lat temu wystosowałem pismo w tej sprawie do Kanclerz Angeli Merkel. Zwracałem jej uwagę na rozporządzenie Hermanna Göringa z 1940 roku. On de facto zdelegalizował mniejszość polską w Niemczech. I do dziś w Niemczech jego zapisy skutkują. Tymczasem w naszych relacjach powinna występować symetria.

Dlaczego zatem jej nie ma?

Strona polska, politycy polscy przejmują bowiem argumentację niemiecką w tej sprawie. To skutkuje złą sytuacją Polaków w Niemczech. Mówi się, że mniejszość nie może np. zasiedlać innych terenów niż te, które zamieszkiwała. I nikt nie pamięta, ani nie podnosi, że mniejszość polska w Niemczech zamieszkiwała przed wojną tereny całych Niemiec, czyli ówczesnej Republiki Weimarskiej. Jan Kaczmarek, działacz mniejszości polskiej w Niemczech, urodził się w Bochum. A Bochum nadal należy do Niemiec. Potomkowie tych, którzy mieszkali w Niemczech przed delegalizacją mniejszości polskiej, nie wyginęli. Oni nadal mieszkają w Niemczech. Dziwi, że polskie elity, polscy politycy oraz dziennikarze zachowują się tak, jakby Polaków w Niemczech nie było. Oni byli, są i będą.

Może po prostu Niemcy są przeciwnikami uznawania mniejszości?

Wystarczy wskazać na casus Romów oraz Sinti. Oni uzyskali status mniejszości w Niemczech dopiero kilkanaście lat temu. To pokazuje, że RFN nie jest zacementowana w tej sprawie, że można uzyskać przychylność Niemiec. A to ważne, ponieważ wiąże się z konkretną pomocą ze strony państwa. Byłaby choćby szansa na pomoc państwa niemieckiego w nauce języka polskiego w kraju. Państwo polskie wydaje około 100 milionów na naukę dla mniejszości niemieckiej. Sytuacja Polaków w Niemczech byłaby znacznie lepsza, gdyby podobne pieniądze były wydawane na naukę polskiego w Niemczech.

Dlaczego tej sprawy nie można załatwić? Gdzie leży źródło problemu?

Strona polska, polscy politycy i urzędnicy boją się własnej odwagi. Gdy już coś napiszą, gdy coś powiedzą i opracują, uznają, że tak się napracowali, że muszą odpoczywać. Obchodziliśmy 20-lecie traktatu. I spisano jakieś postanowienia, wydano dokumenty. I znów mamy sytuację żenującą. Prawie nic z tych zapisów nie jest realizowane. Zapisy nie wypełniane są życiem. Trzeba dopilnować polskich polityków, żeby realizować te zapisy i pilnować strony niemieckiej. Władysław Bartoszewski obecnie podjął wątek upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. Ja o konieczności budowy takiego pomnika mówię od lat. Bartoszewski dopiero teraz się tym zainteresował. Dopiero, gdy uczczono Romów i Sinti stał się odważniejszy.

Jakie odczucia Polacy budzą w Niemczech?

Coraz częściej słychać postawy roszczeniowe. Mówi się o rzekomym narastaniu w Polsce postaw antysemickich czy ksenofobicznych. Jednak nikt nie wie, że za pomoc Żydom w Polsce mordowano całe rodziny. Europoseł Konrad Szymański pokazywał w PE film o Rodzinie Kowalskich, zamordowanej przez Niemców. Życzyłbym sobie, by minister Bartoszewski wykorzystał swoje kontakty i uzyskał zgodę jakiejś poczytnej niemieckiej gazety na dołączenie płyty DVD do gazety. Ten film powinni poznać Niemcy. Tragedia narodu polskiego powinna być w Niemczech znana. Znów zaczyna się w Niemczech patrzeć bowiem na Polaków i Polskę z góry. Znów uważa się, że trzeba Polakom mówić, jak się zachowywać.

Rozmawiał TK
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook