Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: "Niemcy potrzebują wiary"

31.03.2013

Niemcy, niegdyś bardzo pobożny lud, zaczyna odchodzić od wiary przodków. Chrześcijaństwo wypierane jest nie tylko przez ateizm, ale także przez islam i religie dalekowschodnie. O przemianach religijnych zwykłych Niemców rozmawiamy ze Stefanem Hamburą, adwokatem z Gliwic mieszkającym na co dzień w Berlinie.

- Niemcy odchodzą od chrześcijaństwa, ale wielu z nich próbuje szukać jednak szczęścia w religii, ale w tradycji daleko pozaeuropejskiej, bądź to w buddyzmie. Często Niemcy poszukują wiary u swoich współmałżonków i przechodzą na islam. Tak więc jest to z jednej strony ateizacja, ale widoczna jest tęsknota za wiarą, jej poszukiwanie poprzez – takie niemieckie słowo – ersatz, czyli namiastki, czegoś zastępczego - mówi dla wPolityce.pl mecenas Stefan Hambura.

Jego zdaniem Niemcy zaczynają uważać sprawy religijne za kwestie czysto prywatne.

Mecenas Hambura zwraca też uwagę, że odkąd weszły przepisy, na mocy których wierzący deklarowali na jaki Kościół chcą łożyć podatek, wiara zaczęła szybko się cofać.

- W Niemczech były niegdyś dwa główne wyznania – rzymsko-katolickie i ewangelickie. Potem wymyślono, że płaci się podatki na wybrane przez siebie Kościoły. No i zaczął się problem. Wiele osób występuje ze wspólnot religijnych, aby nie płacić tego podatku kościelnego.

slaw

[FOTO: youtube.pl: radość Niemców z wyboru kardynała Ratzingera na papieża: "Jesteśmy papieżem"]

CAŁY WYWIAD ZE STEFANEM HAMBURĄ CZYTAJ NA PORTALU wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook