Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: materiały ukryte w apteczce?

10.04.2015

„Jurgen Roth dotarł do dokumentów BND mówiących, że chodziło o zamach”

 „Pan Roth dotarł do dokumentu BND, w którym jest mowa o tym, że chodziło o zamach przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych” — mówił mec. Stefan Hambura na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Pełnomocnik części rodzin ofiar tragedii nawiązywał do nowej książki niemieckiego dziennikarza śledczego. „Jurgen Roth jest dziennikarzem śledczym, jednym z najlepszych niemieckich dziennikarzy - i to co tutaj próbuje się zrobić z jego książką przypomina scenariusz, który był organizowany przy okazji opracowań i wypowiedzi naukowców, którzy się wypowiadali na temat 10/04 i przyczyn tragedii” — oceniał.

Hambura mocno skrytykował działania polskich polityków i biegłych badajaćych przyczyny tragedii. „Zaczęło się od wypraw „kuriera carskiego” Jerzego Millera, który jeździł do Moskwy. Co do zasad procesowych - tutaj w Polsce, na miejscu, potrzebujemy oryginałów skrzynek i wraku. Wszystko inne to opowieści, które nam nic nie pomogą - nie przystoi, by NPW tak się zachowywała. To standardy azjatyckie, które nie są znane na zachodzie” — podkreślał.

Wracając do tez Rotha, mówił: „Pan Roth dotarł do dokumentu BND, w którym jest mowa o tym, że chodziło o zamach przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych. (…) Chciałbym podziękować pracownikom MON, gdyż jakiś czas temu występowałem w ramach dostępu do informacji jawnej, dostałem z MON dokumenty dotyczące apteczki technicznej, która została wniesiona 9 kwietnia na pokład tupolewa, kilkanaście godzin przed odlotem.” Jednocześnie Hambura, przypominał, że ta apteczka to blisko tona sprzętu.

„Jeszcze raz dziękuję i apeluję do ludzi dobrej woli - by nam, pełnomocnikom, przysyłano takie dokumenty, bo z nich wiele się dowiadujemy. Dodatkowo 10 kwietnia, jak podawał „Nasz Dziennik”, oficer BOR sprawdzający samolot, przerwał kontrolę samolotu ze względu „na hałas”. — zakończył.

Hambura odniósł się przy tym do dementi ze strony BND, które zapewniły, że nie znaleziono tego typu raportu, o którym w swojej książce pisze Jurgen Roth. „Pan Jurgen Roth pochylił się nad tymi sprawami i jest to dokument BND, niemieckiej służby, gdzie w dokumencie jest słowo „zamach przy użyciu materiałów wybuchowych”. Oczywiście, szybkie dementi służb jeszcze raz potwierdza, że ta sprawa jest poważna, bo dobrze zdementowana wiadomość jest potwierdzoną wiadomością. A tu BND nawet nie był neutralny, nawet nie powiedział: „ani nie potwierdzamy, ani nie zaprzeczamy”. To pokazuje, jak duże ciśnienie polityczne wywierane jest na niemieckie służby” — ocenił.

Zwrócił przy tym uwagę, że niemiecki ambasador, który trafił do Polski po Smoleńsku był wcześniej właśnie w BND.

Pokazano również fragment wywiadu z Jurgenem Rothem, który opisywaliśmy na naszych łamach.

łs / wPolityce.pl

Fot. PAP / Rafał Guz

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook