Jedynie prawda jest ciekawa


Hambura: materiały ukryte w apteczce?

10.04.2015

„Jurgen Roth dotarł do dokumentów BND mówiących, że chodziło o zamach”

 „Pan Roth dotarł do dokumentu BND, w którym jest mowa o tym, że chodziło o zamach przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych” — mówił mec. Stefan Hambura na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Pełnomocnik części rodzin ofiar tragedii nawiązywał do nowej książki niemieckiego dziennikarza śledczego. „Jurgen Roth jest dziennikarzem śledczym, jednym z najlepszych niemieckich dziennikarzy - i to co tutaj próbuje się zrobić z jego książką przypomina scenariusz, który był organizowany przy okazji opracowań i wypowiedzi naukowców, którzy się wypowiadali na temat 10/04 i przyczyn tragedii” — oceniał.

Hambura mocno skrytykował działania polskich polityków i biegłych badajaćych przyczyny tragedii. „Zaczęło się od wypraw „kuriera carskiego” Jerzego Millera, który jeździł do Moskwy. Co do zasad procesowych - tutaj w Polsce, na miejscu, potrzebujemy oryginałów skrzynek i wraku. Wszystko inne to opowieści, które nam nic nie pomogą - nie przystoi, by NPW tak się zachowywała. To standardy azjatyckie, które nie są znane na zachodzie” — podkreślał.

Wracając do tez Rotha, mówił: „Pan Roth dotarł do dokumentu BND, w którym jest mowa o tym, że chodziło o zamach przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych. (…) Chciałbym podziękować pracownikom MON, gdyż jakiś czas temu występowałem w ramach dostępu do informacji jawnej, dostałem z MON dokumenty dotyczące apteczki technicznej, która została wniesiona 9 kwietnia na pokład tupolewa, kilkanaście godzin przed odlotem.” Jednocześnie Hambura, przypominał, że ta apteczka to blisko tona sprzętu.

„Jeszcze raz dziękuję i apeluję do ludzi dobrej woli - by nam, pełnomocnikom, przysyłano takie dokumenty, bo z nich wiele się dowiadujemy. Dodatkowo 10 kwietnia, jak podawał „Nasz Dziennik”, oficer BOR sprawdzający samolot, przerwał kontrolę samolotu ze względu „na hałas”. — zakończył.

Hambura odniósł się przy tym do dementi ze strony BND, które zapewniły, że nie znaleziono tego typu raportu, o którym w swojej książce pisze Jurgen Roth. „Pan Jurgen Roth pochylił się nad tymi sprawami i jest to dokument BND, niemieckiej służby, gdzie w dokumencie jest słowo „zamach przy użyciu materiałów wybuchowych”. Oczywiście, szybkie dementi służb jeszcze raz potwierdza, że ta sprawa jest poważna, bo dobrze zdementowana wiadomość jest potwierdzoną wiadomością. A tu BND nawet nie był neutralny, nawet nie powiedział: „ani nie potwierdzamy, ani nie zaprzeczamy”. To pokazuje, jak duże ciśnienie polityczne wywierane jest na niemieckie służby” — ocenił.

Zwrócił przy tym uwagę, że niemiecki ambasador, który trafił do Polski po Smoleńsku był wcześniej właśnie w BND.

Pokazano również fragment wywiadu z Jurgenem Rothem, który opisywaliśmy na naszych łamach.

łs / wPolityce.pl

Fot. PAP / Rafał Guz

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook