Jedynie prawda jest ciekawa


Buldożer Hall tędy nie przejedzie!

19.09.2011

Dziecko ma być zabierane z domu jak najwcześniej, by stać się przedmiotem oddziaływania wyszkolonych edukatorów. Przygotują oni bezmyślnych i źle wykształconych robotników nowoczesnych technologii.

Reforma edukacji, którą przeprowadziła Katarzyna Hall ma dwa oblicza. Po pierwsze, zastosowała edukacyjny buldożer, który zrównuje z ziemią wszystko, co może mieć jakiś wpływ na ukształtowanie kulturowej tożsamości ucznia. A więc ma być on zabierany z domu jak najwcześniej po to, by stać się przedmiotem oddziaływania wyszkolonych edukatorów. Przygotują oni na rynek pracy bezmyślnych i źle wykształconych robotników nowoczesnych technologii. Ten robotnik nie zapyta o sens tego, co robi, o to, skąd pochodzi i w jaką stronę zmierza kraj, w którym przyszło mu się urodzić (bo pracować już w nim nie musi).

Po drugie jednak, otwierane są coraz to nowe furtki ucieczki z tego ogłupiającego systemu, jakim jest współczesna edukacja. A więc – zamiast narzekać, że twojemu dziecku robią wodę z mózgu – możemy go z tej szkoły po prostu zabrać i uczyć samemu.

Dość proste i przejrzyste zasady podejmowania edukacji domowej mogą okazać się prawdziwą rewolucją społeczną w Polsce. Być może za dwadzieścia lat nie pozostanie żaden ślad po reformach Katarzyny Hall. Trwałym skutkiem okaże się natomiast jedna z reakcji na nią – czyli tworzenie alternatywnych form edukacji.

Kiedy w 2007 roku jeszcze w ministerstwie kierowanym przez prof. Ryszarda Legutkę podejmowano pracę nad nowymi regulacjami w tym zakresie, edukatorów domowych było mniej niż stu w całej Polsce. Dziś to już prawie ruch masowy. Wypowiadanie posłuszeństwa systemowi szkolnemu jest różnie motywowane. Skutek jest jednak przeważnie ten sam: wzmocnienie rodziny, która zaczyna się czuć odpowiedzialna za to, czego uczą się jej dzieci. Dawny model edukacji – ten systemowy – spychał odpowiedzialność za edukację na anonimowe struktury. A przy modelu domowym już nie ma zmiłuj.

Zasady są proste: zapisać dziecko do dowolnej szkoły, zadeklarować dyrektorowi, że będzie się uczyło samemu i uzyskać zgodę. A potem do roboty. Buldożer minister Hall tędy nie przejedzie.

Mateusz Matyszkowicz

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook