Jedynie prawda jest ciekawa


Halina Cieszkowska ps. „Alika”: To było nasze święto

03.08.2015

Wciąż trwają dyskusje czy Powstanie Warszawskie miało sens? Czy miało szanse powodzenia? Jego uczestnicy nie mają takich dylematów. Wiedzą, że podjęli najlepszą decyzję. Halina Cieszkowska ps. „Alika”, która w czasie powstania była łączniczką całą tą dyskusję ucina jednym zadaniem: „Ci, co nie przeżyli koszmaru okupacji nie mogą mówić, o tym czy Powstanie Warszawskie miało sens.”

- To jest taki moment w moim życiu, którego bym nie sprzedała za największe pieniądze i najbardziej szczęśliwe życie. Tak jak słyszymy w powstańczych piosenkach: „Padł rozkaz, że trzeba już iść”. Może to co powiem będzie mało popularne w dzisiejszym świecie. Po prostu uważam, że Ci co nie przeżyli koszmaru okupacji, tych koszmarnych pięciu lat okupacji, nie wolno im mówić o tym czy Powstanie miało sens czy nie miało sensu. Powstanie musiało być – podkreśla Halina Cieszkowska, której wypowiedź wyemitowało Radio Wnet.  

Na pytanie, jak wspomina wybuch Powstania odpowiada.

- Pamiętam, że to było dla nas święto, bo wszędzie poznikały niemieckie flagi, wisiały polskie chorągwie. Wszędzie była radość, chłopcy grali na organkach i śpiewali „Serce w plecaku” i „Warszawiankę”. Dlatego „Warszawianka” od tamtego czasu jest moim drugim hymnem narodowym. To po prostu było nasze święto. To była ogromna radość. Wyobraźcie sobie, że po tym koszmarze tej okupacji raptem możemy jawnie stanąć do walki  z wrogiem – relacjonuje Halina Cieszkowska.

Jak podkreśla uczestniczka Powstania, nikt z tych młodych ludzi uczestniczących w tym zrywie nie chciał umierać, ale wiedzieli oni, że nie mają innego wyjścia.

Halina Cieszkowska w dniu wybuchu II Wojny Światowej była świeżo upieczoną studentką. Przed wojną należała do ZHP. Czas okupacji przeżyła w Klarysewie pod Warszawą. W 1940 lub 1941 została włączona do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej AK. Była łączniczką w zgrupowaniu „Edward” - plutonie łączności przy pułkowniku Franciszka Edwarda Pfeiffera, ps. „Radwan” i zajmowała się głównie kolportażem biuletynów informacyjnych. W trakcie Powstania Warszawskiego dalej była łączniczką przy „Radwanie”, przy dowództwie obwodu Śródmieście Północne.

Jest też autorką książki „Uśmiech na Barykadzie” będącej zbiorem anegdot i wspomnień z Powstania Warszawskiego.

mmil/Radio Wnet 

[Fot. Radio Wnet]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook