Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Halina Cieszkowska ps. „Alika”: To było nasze święto

03.08.2015

Wciąż trwają dyskusje czy Powstanie Warszawskie miało sens? Czy miało szanse powodzenia? Jego uczestnicy nie mają takich dylematów. Wiedzą, że podjęli najlepszą decyzję. Halina Cieszkowska ps. „Alika”, która w czasie powstania była łączniczką całą tą dyskusję ucina jednym zadaniem: „Ci, co nie przeżyli koszmaru okupacji nie mogą mówić, o tym czy Powstanie Warszawskie miało sens.”

- To jest taki moment w moim życiu, którego bym nie sprzedała za największe pieniądze i najbardziej szczęśliwe życie. Tak jak słyszymy w powstańczych piosenkach: „Padł rozkaz, że trzeba już iść”. Może to co powiem będzie mało popularne w dzisiejszym świecie. Po prostu uważam, że Ci co nie przeżyli koszmaru okupacji, tych koszmarnych pięciu lat okupacji, nie wolno im mówić o tym czy Powstanie miało sens czy nie miało sensu. Powstanie musiało być – podkreśla Halina Cieszkowska, której wypowiedź wyemitowało Radio Wnet.  

Na pytanie, jak wspomina wybuch Powstania odpowiada.

- Pamiętam, że to było dla nas święto, bo wszędzie poznikały niemieckie flagi, wisiały polskie chorągwie. Wszędzie była radość, chłopcy grali na organkach i śpiewali „Serce w plecaku” i „Warszawiankę”. Dlatego „Warszawianka” od tamtego czasu jest moim drugim hymnem narodowym. To po prostu było nasze święto. To była ogromna radość. Wyobraźcie sobie, że po tym koszmarze tej okupacji raptem możemy jawnie stanąć do walki  z wrogiem – relacjonuje Halina Cieszkowska.

Jak podkreśla uczestniczka Powstania, nikt z tych młodych ludzi uczestniczących w tym zrywie nie chciał umierać, ale wiedzieli oni, że nie mają innego wyjścia.

Halina Cieszkowska w dniu wybuchu II Wojny Światowej była świeżo upieczoną studentką. Przed wojną należała do ZHP. Czas okupacji przeżyła w Klarysewie pod Warszawą. W 1940 lub 1941 została włączona do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej AK. Była łączniczką w zgrupowaniu „Edward” - plutonie łączności przy pułkowniku Franciszka Edwarda Pfeiffera, ps. „Radwan” i zajmowała się głównie kolportażem biuletynów informacyjnych. W trakcie Powstania Warszawskiego dalej była łączniczką przy „Radwanie”, przy dowództwie obwodu Śródmieście Północne.

Jest też autorką książki „Uśmiech na Barykadzie” będącej zbiorem anegdot i wspomnień z Powstania Warszawskiego.

mmil/Radio Wnet 

[Fot. Radio Wnet]


Słowa kluczowe:

Warszawa

,

powstanie warszawskie

,

rocznica

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook