Jedynie prawda jest ciekawa


Halicki: Donkiszoteria nie popłaca

19.03.2014

Rozmowa z posłem PO, Andrzejem Halickim z komisji spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Polska jako jeden z pierwszych krajów uznała niepodległość Kosowa, gdy władze tamtejsze przyjęły jednostronną deklarację o niepodległości. Obecnie Polska protestuje przeciwko oderwaniu Krymu od Ukrainy. Czy to nie jest przejaw braku konsekwencji?

Andrzej Halicki: Nie widzę analogii między tymi wydarzeniami. Sprawa Krymu to przykład agresji z zewnątrz, agresji państwa, które uzurpuje sobie prawo do takich działań. Oczywiście wykorzystuje przy tym wątek narodowościowy. Obywateli Rosji na Krymie jest niewielu, ale nawet gdyby było ich więcej, to nie dawałoby prawa Rosji do agresji. W sprawie Kosowa mieliśmy z kolei rozpad Serbii na enklawy i obszary etnicznie jednorodne. Kosowo było etnicznie niemal jednorodne, a militarnie było spójnym regionem.

Jednak Serbia nie pogodziła się z tym, co się wydarzyło.

Ale nie nastąpiła żadna interwencja, nie było żadnego działania o charakterze agresji. To było samostanowienie rzeczywiste.

Czy zachowanie Putina na Krymie może się powtórzyć w stosunku do innych krajów czy regionów? Rosyjska prasa już informowała, że Naddniestrze, czyli część Mołdawii, też chce do Rosji...

Właśnie wróciłem z Mołdawii. Władze regionalne dbają tam, by szanować prawa mniejszości. Mowa o mniejszości prawosławnej, ludności tureckiej, czy innych obywatelach, często używających na co dzień języka rosyjskiego. To jednak wynika głównie z przyczyn praktycznych, bowiem region jest zdominowany przez media rosyjskie. Jednak nie sądzę, by separatystyczne ciągoty w Naddniestrzu występowały. Ono jest de facto kontrolowane przez Rosję, ponieważ tam wojska rosyjskie stacjonują.

To może zatem łatwo pójść Putinowi, skoro już tam niemal jest.

Obywatele tego regionu masowo wyrabiają sobie ostatnio paszporty mołdawskie. To będą już paszporty biometryczne, które będą umożliwiały ruch bezwizowy. Sądzę, że jest pewien problem polityczny, ale zupełnie inny niż na Krymie. Społeczeństwo mołdawskie stoi twardo na drodze europejskiej. Mołdawia ma sprawnie działający rząd. Nie widzę analogii z Krymem. To również dwie zupełnie inne sprawy.

Platforma Obywatelska od lat prowadzi politykę zbliżenia z Rosją. Czy nie sądzi pan, że polityka rządu Tuska rozbestwiła Putina i Rosję?

Takie opinie to bzdura. Dlaczego miałoby tak być?

Dlatego, że były kolejne dowody na to, że Polska rezygnuje z własnych interesów na rzecz kontaktów z Rosją...

Było wręcz odwrotnie. Gdybyśmy byli nastawieni antyrosyjsko... Pewnie osoby, które sądzą tak jak pan chciałyby teraz wojny z Rosją, czy militarnego zaangażowania.

To pan tak mówi.

Gdzie byśmy byli, gdybyśmy prowadzili politykę opartą o rusofobię, czy frustrację, czy nieobliczalność? Donkiszoteria nie popłaca w polityce...

Ale można też zadać pytanie, gdzie byłby Putin? Może nie pozwoliłby sobie na to, co zrobił na Ukrainie?

Lepiej nie tworzyć teorii absurdalnych czy spiskowych. W Polityce liczy się racjonalizm. Racjonalizm także w czasach, w których współpraca gospodarcza jest potrzebna, potrzebne są relacje, by wyjaśnić kwestie związane z historią. Dzięki temu mamy choćby archiwa katyńskie. Wiele innych kwestii mogło zostać rozwiązanych. To było możliwe tylko dzięki polityce racjonalnej. Tylko polityka oparta o racjonalizm daje efekty, tylko ona daje możliwość przekonania innych do argumentów własnych. Dzięki temu Polska nie jest dziś osamotniona, nie jest w niebezpieczeństwie, jest miejscem wyrabiania opinii o Rosji. Nie bez przyczyny to tu przyjeżdżają politycy świata składając deklaracje.

O czym to miałoby świadczyć?

Międzynarodowa opinia kształtowana jest również o głos i opinię Polski. Putin jest natomiast wyraźnie osamotniony. On jest sam, a my nie jesteśmy sami. Jesteśmy częścią pozostałej części globu. Ten sam głos słychać dziś z ust liderów Polski, Niemiec, Francji, USA, a nawet Chin.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook