Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: System był nie do utrzymania

17.04.2013

Rozmowa z Robertem Gwiazdowskim, ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Dziennik "Fakt" opisuje wyliczenia, z których wynika, że Polacy będą dostawali bardzo niskie emerytury. Te z OFE z kolei nie dość, że będą niskie, to dodatkowo nie będą podlegać rewaloryzacji. Polacy mogą czuć się oszukani?

Robert Gwiazdowski: Ta reforma od początku była oszustwem. Gdy ona była wprowadzana było jasne i oczywiste, że dotychczasowy system się nie zbilansuje. W związku z tym trzeba było z niego wyjść. Można było to zrobić na dwa sposoby. Premier Buzek mógł powiedzieć, że nie będzie pieniędzy, więc musimy obniżyć emerytury lub mógł wydłużyć wiek emerytalny. Alternatywą było zrobienie reformy, której efekt jest taki sam - mamy niższe emerytury. Jednak sprawę odłożono w czasie, a przy tym udało się OFE zarobić. I to sporo. A dziś te same OFE mówią nam, że będziemy mieli niższe emerytury.

Może trzeba było nic nie zmieniać.

Nie. Zmiany były konieczne, nie było alternatywy. System był nie do utrzymania. Zmiany musiały zostać wprowadzone, do obniżenia emerytur musiało dojść. Sęk w tym, w jaki sposób. To można było zrobić taniej albo drożej. I wybrano opcję droższą.

I w dodatku nie stawiano sprawy otwarcie. Mówiono wręcz, że będzie lepiej.

Politycy z założenia oszukują obywateli nieustannie. Gdy kilka lat temu zostałem przewodniczącym rady nadzorczej ZUS, powiedziałem otwarcie, że tam nie ma żadnych pieniędzy. Patrzono na mnie wtedy jak na idiotę. Wszyscy bowiem tam przyzwyczaili się do wzajemnego okłamywania się.

Co obecnie powinniśmy zrobić?

Trzeba zmienić system, ponieważ on się nie zbilansuje. Emerytury oparte na opodatkowaniu pracy są złym mechanizmem. To rodzi jedynie problemy demograficzne, ponieważ ludzie wchodzący na rynek pracy mają mniej pieniędzy niżby mogli. Z drugiej strony to powoduje problemy na samym rynku pracy, ponieważ praca jest zbyt wysoko opodatkowana. My w Polsce mamy de facto kolejny podatek, celowy. Tymczasem świadczenia emerytalne, jak każde inne, mogą być wypłacane z innych przychodów państwa, czyli z podatków mniej szkodliwych niż opodatkowanie pracy, np. z VAT czy akcyzy. Musimy się również przyzwyczaić do myśli, że emerytury w Polsce będą niższe, będą głodowe. To znak, że musimy więcej oszczędzać, więcej odkładać. Zapomnijmy również o obecnym wieku emerytalnym. Zapewne on znów zostanie wydłużony. Jeszcze za naszych czasów wiek emerytalny zostanie przedłużony. I ostatnia rzecz, emerytury nie muszą być zróżnicowane, mogą być takie same dla wszystkich.

Rozmawiał TK
[Fot. Marian Siedlaczek/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook