Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: System był nie do utrzymania

17.04.2013

Rozmowa z Robertem Gwiazdowskim, ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Dziennik "Fakt" opisuje wyliczenia, z których wynika, że Polacy będą dostawali bardzo niskie emerytury. Te z OFE z kolei nie dość, że będą niskie, to dodatkowo nie będą podlegać rewaloryzacji. Polacy mogą czuć się oszukani?

Robert Gwiazdowski: Ta reforma od początku była oszustwem. Gdy ona była wprowadzana było jasne i oczywiste, że dotychczasowy system się nie zbilansuje. W związku z tym trzeba było z niego wyjść. Można było to zrobić na dwa sposoby. Premier Buzek mógł powiedzieć, że nie będzie pieniędzy, więc musimy obniżyć emerytury lub mógł wydłużyć wiek emerytalny. Alternatywą było zrobienie reformy, której efekt jest taki sam - mamy niższe emerytury. Jednak sprawę odłożono w czasie, a przy tym udało się OFE zarobić. I to sporo. A dziś te same OFE mówią nam, że będziemy mieli niższe emerytury.

Może trzeba było nic nie zmieniać.

Nie. Zmiany były konieczne, nie było alternatywy. System był nie do utrzymania. Zmiany musiały zostać wprowadzone, do obniżenia emerytur musiało dojść. Sęk w tym, w jaki sposób. To można było zrobić taniej albo drożej. I wybrano opcję droższą.

I w dodatku nie stawiano sprawy otwarcie. Mówiono wręcz, że będzie lepiej.

Politycy z założenia oszukują obywateli nieustannie. Gdy kilka lat temu zostałem przewodniczącym rady nadzorczej ZUS, powiedziałem otwarcie, że tam nie ma żadnych pieniędzy. Patrzono na mnie wtedy jak na idiotę. Wszyscy bowiem tam przyzwyczaili się do wzajemnego okłamywania się.

Co obecnie powinniśmy zrobić?

Trzeba zmienić system, ponieważ on się nie zbilansuje. Emerytury oparte na opodatkowaniu pracy są złym mechanizmem. To rodzi jedynie problemy demograficzne, ponieważ ludzie wchodzący na rynek pracy mają mniej pieniędzy niżby mogli. Z drugiej strony to powoduje problemy na samym rynku pracy, ponieważ praca jest zbyt wysoko opodatkowana. My w Polsce mamy de facto kolejny podatek, celowy. Tymczasem świadczenia emerytalne, jak każde inne, mogą być wypłacane z innych przychodów państwa, czyli z podatków mniej szkodliwych niż opodatkowanie pracy, np. z VAT czy akcyzy. Musimy się również przyzwyczaić do myśli, że emerytury w Polsce będą niższe, będą głodowe. To znak, że musimy więcej oszczędzać, więcej odkładać. Zapomnijmy również o obecnym wieku emerytalnym. Zapewne on znów zostanie wydłużony. Jeszcze za naszych czasów wiek emerytalny zostanie przedłużony. I ostatnia rzecz, emerytury nie muszą być zróżnicowane, mogą być takie same dla wszystkich.

Rozmawiał TK
[Fot. Marian Siedlaczek/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook