Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: Są pilniejsze sprawy niż Fundusz

15.03.2012

Dochodzimy do ściany. Będziemy musieli pożyczać na rynku kapitałowym pieniądze, żeby wypłacać środki na pensje urzędników. Nie ma wątpliwości, że model państwa socjalnego wali się na naszych oczach – mówi portalowi Stefczyk.info Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Rząd przystępuje do zmian w Funduszu Kościelnym. Przedstawił dziś propozycje: możliwość odpisania 0,3 proc. podatku na Kościoły i związki wyznaniowe oraz konieczność płacenia przez Kościół składek na ubezpieczenia społeczne duchownych. Propozycja ma dać kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności. Warto się bić o taką sumę? Nie ma pilniejszych oszczędności?

Robert Gwiazdowski: Po pierwsze, warto zauważyć, że nie ma pewności, że państwo w ten sposób cokolwiek zaoszczędzi. Po drugie, skupianie się na Funduszu Kościelnym nie ma sensu. Są ważniejsze i pilniejsze sprawy niż ta zmiana. Są zmiany wywołujące więcej emocji i dające więcej oszczędności.

Na czym rząd może oszczędzić więcej?

Na sobie samym choćby. Największe oszczędności władza może poczynić w administracji. Mówiąc kolokwialnie, gdyby rząd wyrzucił wszystkich urzędników, których ostatnio zatrudnił, mógłby się chwalić większymi oszczędnościami.

Dlaczego tego nie robi?

Woli zatrudniać coraz więcej. Musi przecież budować sobie poparcie społeczne. Zatrudnia urzędników licząc na to, że razem z rodzinami pójdą głosować na partię rządzącą.

To prowadzi nas do budowy armii niepotrzebnych urzędników. To jak za komuny

Oczywiście. Jednak trzeba pamiętać, że to jest trend widoczny w Polsce od lat. Przecież od 20 lat wszystkie rządy zwiększały zakres kompetencji rządu i ilość urzędników rządowych. W ekonomii mamy zmiany trendów, raz lepsze czasy, raz gorsze. Tymczasem trend zatrudnienia urzędników jest wciąż jednokierunkowy. Zatrudnia się coraz więcej.

Może po prostu urzędnicy są potrzebni? Przecież powstają nowe obszary i obowiązki władz

Oczywiście. Urzędnicy są bardzo potrzebni rządowi i państwu. Jednak nie są potrzebni obywatelom. Jak jesteśmy chorzy, to szukamy lekarza, a nie ministra zdrowia, czy dyrektora ZOZu albo prezesa NFZ. Jak chcemy douczyć dzieci to szukamy korepetytorów wśród nauczycieli, a nie wśród urzędników kuratoriów czy w resorcie edukacji.

To jest typowe tylko dla polskiej rzeczywistości?

Nie. To trend widoczny na całym świecie. Jeszcze gorszą sytuację widać było w Grecji. Dziś już rząd w Atenach nie ma wprawdzie za co płacić, więc spodziewam się drastycznej redukcji zatrudnienia. To samo czeka Portugalię, Hiszpanię, a być może i Włochy. My natomiast dochodzimy do ściany. Będziemy musieli pożyczać na rynku kapitałowym pieniądze, żeby wypłacać środki na pensje urzędników. Nie ma wątpliwości, że model państwa socjalnego wali się na naszych oczach.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook