Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: Ledwo prześlizgujemy się pod progiem

30.12.2011

To nie wpłynie na zwiększenie dobrobytu, czy bogactwa Polaków – tak o interwencjach władz, których celem jest zmniejszenie polskiego długu zagranicznego, mówi portalowi Stefczyk.info Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: NBP prowadzi akcję interwencyjną na rynku walutowym. Ma ona wzmocnić kurs złotego, by obniżyć poziom polskiego zadłużenia. Jak Pan to ocenia?

Robert Gwiazdowski: Popieram pomysł ministra Jacka Rostowskiego, żeby do liczenia wysokości polskiego zadłużenia zagranicznego stosować kurs średnioroczny. Wtedy uniknęlibyśmy sytuacji, że na koniec roku musimy dokonywać jakiś szczególnych działań. Interwencje banku centralnego są sensowne dopóki przeciwko NBP nie powstanie sojusz, którego celem będzie gra na osłabienie naszej waluty. Nasz bank nie będzie się w stanie uchronić przed spekulacją na złotówce.

Jednak czy nie mamy do czynienia z sztuczkami księgowymi, których celem jest udawanie, że nie mamy problemów z zadłużeniem?

Pamiętajmy, że jest to element pewnej gry. Skoro ktoś może grać na obniżenie wartości złotego, to NBP może grać na podwyższenie wartości waluty. To sprawa rynków finansowych. Ja niczego złego nie widzę w obecnych działaniach banku centralnego. Jednak oczywiście zmiana kursu ma dwie strony medalu. Pamiętajmy, że w 2009 roku nasza sytuacja ekonomiczna była dobra, ponieważ mieliśmy silny eksport. A to było możliwe, dzięki słabemu kursowi polskiej waluty. Mocna złotówka jest korzystna dla NBP, dla poziomu polskiego długu, ale negatywna dla eksporterów. Na te skutki także trzeba zwracać uwagę.

Obecna interwencja to już druga akcja władz, której celem jest zmniejszenie wartości polskiego zadłużenia zagranicznego. Wcześniej resort finansów skupił bony skarbowe.

Oczywiście byłoby lepiej, gdyby rząd mniej wydawał i miał mniejszy deficyt w finansach państwa. Wtedy nie musiałby dokonywać operacji na rynku finansowym. Jednak sytuacja jest taka, jaka jest. W obecnej sytuacji ja nie odbierałbym prawa ministrowi finansów oraz NBP do działania w oparciu o mechanizmy stosowane wszędzie.

Czy na dłuższą metę to nam pomoże?

Nie. To nie wpłynie na zwiększenie dobrobytu, czy bogactwa Polaków. One powstają w fabrykach, a nie bankach. Jednak dopóki mamy taką sytuację, jaką mamy, nie dziwię się bankowi, że podejmuje interwencję na korzyść ministra finansów.

Co ostatnie decyzje, akcja NBP na rynku walutowym, a wcześniej skup bonów przez resort finansów, mówią o wysokości polskiego zadłużenia?

Te działania oznaczają, że my się ledwie prześlizgujemy pod progiem zadłużenia, który jest w ustawie o finansach publicznych. To dlatego NBP podejmuje interwencje. Dzięki niej nie walnęliśmy łbem we framugę, jaką jest próg zadłużeniowy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook