Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: Ledwo prześlizgujemy się pod progiem

30.12.2011

To nie wpłynie na zwiększenie dobrobytu, czy bogactwa Polaków – tak o interwencjach władz, których celem jest zmniejszenie polskiego długu zagranicznego, mówi portalowi Stefczyk.info Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: NBP prowadzi akcję interwencyjną na rynku walutowym. Ma ona wzmocnić kurs złotego, by obniżyć poziom polskiego zadłużenia. Jak Pan to ocenia?

Robert Gwiazdowski: Popieram pomysł ministra Jacka Rostowskiego, żeby do liczenia wysokości polskiego zadłużenia zagranicznego stosować kurs średnioroczny. Wtedy uniknęlibyśmy sytuacji, że na koniec roku musimy dokonywać jakiś szczególnych działań. Interwencje banku centralnego są sensowne dopóki przeciwko NBP nie powstanie sojusz, którego celem będzie gra na osłabienie naszej waluty. Nasz bank nie będzie się w stanie uchronić przed spekulacją na złotówce.

Jednak czy nie mamy do czynienia z sztuczkami księgowymi, których celem jest udawanie, że nie mamy problemów z zadłużeniem?

Pamiętajmy, że jest to element pewnej gry. Skoro ktoś może grać na obniżenie wartości złotego, to NBP może grać na podwyższenie wartości waluty. To sprawa rynków finansowych. Ja niczego złego nie widzę w obecnych działaniach banku centralnego. Jednak oczywiście zmiana kursu ma dwie strony medalu. Pamiętajmy, że w 2009 roku nasza sytuacja ekonomiczna była dobra, ponieważ mieliśmy silny eksport. A to było możliwe, dzięki słabemu kursowi polskiej waluty. Mocna złotówka jest korzystna dla NBP, dla poziomu polskiego długu, ale negatywna dla eksporterów. Na te skutki także trzeba zwracać uwagę.

Obecna interwencja to już druga akcja władz, której celem jest zmniejszenie wartości polskiego zadłużenia zagranicznego. Wcześniej resort finansów skupił bony skarbowe.

Oczywiście byłoby lepiej, gdyby rząd mniej wydawał i miał mniejszy deficyt w finansach państwa. Wtedy nie musiałby dokonywać operacji na rynku finansowym. Jednak sytuacja jest taka, jaka jest. W obecnej sytuacji ja nie odbierałbym prawa ministrowi finansów oraz NBP do działania w oparciu o mechanizmy stosowane wszędzie.

Czy na dłuższą metę to nam pomoże?

Nie. To nie wpłynie na zwiększenie dobrobytu, czy bogactwa Polaków. One powstają w fabrykach, a nie bankach. Jednak dopóki mamy taką sytuację, jaką mamy, nie dziwię się bankowi, że podejmuje interwencję na korzyść ministra finansów.

Co ostatnie decyzje, akcja NBP na rynku walutowym, a wcześniej skup bonów przez resort finansów, mówią o wysokości polskiego zadłużenia?

Te działania oznaczają, że my się ledwie prześlizgujemy pod progiem zadłużenia, który jest w ustawie o finansach publicznych. To dlatego NBP podejmuje interwencje. Dzięki niej nie walnęliśmy łbem we framugę, jaką jest próg zadłużeniowy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook