Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: Ledwo prześlizgujemy się pod progiem

30.12.2011

To nie wpłynie na zwiększenie dobrobytu, czy bogactwa Polaków – tak o interwencjach władz, których celem jest zmniejszenie polskiego długu zagranicznego, mówi portalowi Stefczyk.info Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: NBP prowadzi akcję interwencyjną na rynku walutowym. Ma ona wzmocnić kurs złotego, by obniżyć poziom polskiego zadłużenia. Jak Pan to ocenia?

Robert Gwiazdowski: Popieram pomysł ministra Jacka Rostowskiego, żeby do liczenia wysokości polskiego zadłużenia zagranicznego stosować kurs średnioroczny. Wtedy uniknęlibyśmy sytuacji, że na koniec roku musimy dokonywać jakiś szczególnych działań. Interwencje banku centralnego są sensowne dopóki przeciwko NBP nie powstanie sojusz, którego celem będzie gra na osłabienie naszej waluty. Nasz bank nie będzie się w stanie uchronić przed spekulacją na złotówce.

Jednak czy nie mamy do czynienia z sztuczkami księgowymi, których celem jest udawanie, że nie mamy problemów z zadłużeniem?

Pamiętajmy, że jest to element pewnej gry. Skoro ktoś może grać na obniżenie wartości złotego, to NBP może grać na podwyższenie wartości waluty. To sprawa rynków finansowych. Ja niczego złego nie widzę w obecnych działaniach banku centralnego. Jednak oczywiście zmiana kursu ma dwie strony medalu. Pamiętajmy, że w 2009 roku nasza sytuacja ekonomiczna była dobra, ponieważ mieliśmy silny eksport. A to było możliwe, dzięki słabemu kursowi polskiej waluty. Mocna złotówka jest korzystna dla NBP, dla poziomu polskiego długu, ale negatywna dla eksporterów. Na te skutki także trzeba zwracać uwagę.

Obecna interwencja to już druga akcja władz, której celem jest zmniejszenie wartości polskiego zadłużenia zagranicznego. Wcześniej resort finansów skupił bony skarbowe.

Oczywiście byłoby lepiej, gdyby rząd mniej wydawał i miał mniejszy deficyt w finansach państwa. Wtedy nie musiałby dokonywać operacji na rynku finansowym. Jednak sytuacja jest taka, jaka jest. W obecnej sytuacji ja nie odbierałbym prawa ministrowi finansów oraz NBP do działania w oparciu o mechanizmy stosowane wszędzie.

Czy na dłuższą metę to nam pomoże?

Nie. To nie wpłynie na zwiększenie dobrobytu, czy bogactwa Polaków. One powstają w fabrykach, a nie bankach. Jednak dopóki mamy taką sytuację, jaką mamy, nie dziwię się bankowi, że podejmuje interwencję na korzyść ministra finansów.

Co ostatnie decyzje, akcja NBP na rynku walutowym, a wcześniej skup bonów przez resort finansów, mówią o wysokości polskiego zadłużenia?

Te działania oznaczają, że my się ledwie prześlizgujemy pod progiem zadłużenia, który jest w ustawie o finansach publicznych. To dlatego NBP podejmuje interwencje. Dzięki niej nie walnęliśmy łbem we framugę, jaką jest próg zadłużeniowy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook