Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: Euro musi upaść

31.05.2012

O problemach i korzyściach płynących ze wspólnej waluty oraz przyszłości euro portal Stefczyk.info rozmawia z Robertem Gwiazdowskim z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” pisze, że Hiszpanii grożą problemy ekonomiczne podobnej skali, co Grecji. Jednocześnie w Niemczech od lat nie było niższego bezrobocia niż obecnie. Czy to dowód, że wspólna waluta służy dziś głównie Berlinowi?

Robert Gwiazdowski: Takiego jednostkowego zestawienia nie można uznać za dowód w tej sprawie. Jednak jest faktem, że gospodarka niemiecka zyskała i zyskuje na wspólnej walucie. To jednak nie jest powód, by Niemcy dawali się obecnie ciągnąć pod wodę. Strefa euro jest nie do uratowania. Jedna waluta nie nadaje się dla gospodarek tak różnych, jak niemiecka, grecka i hiszpańska. My od 2004 roku wskazujemy, że powinniśmy udawać, że wchodzimy do strefy euro, ale nie powinniśmy do niej wchodzić. Odkąd zmienił się traktat unijny, uznajemy natomiast, że nie powinniśmy w ogóle przyjmować euro.

Dlaczego?

Zmieniły się reguły w niej obowiązujące. To jest inna strefa euro niż ta, do której zobowiązaliśmy się wejść. To powoduje, że obecnie powinniśmy się od niej trzymać jak najdalej.

Czy strefa euro jest korzystna tylko dla tych, którzy teraz na niej korzystają, czy Grecy też zyskali?

Na samym początku zyskali, oczywiście. Jednak miara korzyści będzie obecnie miarą strat. Grecy, Hiszpanie, Portugalczycy żyli na kredyt. Taki sam kredyt proponowano nam po 2004 roku. Wtedy proponowano nam euro, słyszeliśmy, że będą niskie stopy procentowe, będzie lepszy dostęp do pożyczek i pieniądza. Proponowano nam to samo, co Grekom. Na szczęście jednak nie weszliśmy do eurolandu.

Jeśli Niemcom strefa euro przynosi korzyści oni będą chcieli za wszelką cenę przedłużać jej istnienie?

Obecnie Niemcom nie opłaca się już sztuczne utrzymywanie strefy euro. Do pewnego momentu to się udawało i opłacało. Jednak ten moment już jest za nami. Obecnie już się nie opłaca.

Koniec euro będzie końcem Unii? Takie głosy słychać w Polsce czasami

Unia Europejska, jeśli upadnie to z racji głupoty polityków, a nie przez problemy ekonomiczne strefy euro. Pamiętajmy, że UE znacznie dłużej działała bez wspólnej waluty niż z nią. Unia to było hasło gospodarcze. Chodziło o strefę wolnego handlu, o przepływ kapitału, osób i inwestycji. W tym znaczeniu UE ma sens. Jednak integracja polityczna, do której miało doprowadzić wprowadzenie wspólnej waluty, była bezsensu. W tej chwili mówi się natomiast o dalszym pogłębieniu tej integracji dla ratowania euro. To jeszcze większy bezsens. Europa powinna się przygotowywać do upadku euro.

Rozmawiał KL
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook