Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski: Amerykańskie regulacje niepokojące

22.02.2012

Wydaje się, że nie możemy nic zrobić, w momencie, gdy w Ameryce powraca komunizm – tak o przyjęciu przez Waszyngton regulacji dot. inwigilacji kont bankowych mówi portalowi Stefczyk.info Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Amerykanie chcą uzyskać dostęp do danych bankowych wszystkich, którzy prowadzą inwestycje w USA – pisze „Rzeczpospolita”. To powinno nas niepokoić?

Robert Gwiazdowski: Myślę, że to przede wszystkim powinno niepokoić samych Amerykanów. Ja nie czytałem jeszcze oryginalnej ustawy amerykańskiej. Jeśli jednak jest ona taka, jak opisują media w Polsce, to właśnie dla amerykańskich obywateli jest ona najmniej korzystna. Oczywiście restrykcje zapisane w FATCA grożą również innym, ponieważ USA to centrum finansowe świata. Jeśli banki będą chciały robić coś w Ameryce, a na pewno będą chciały, i robią coś w Polsce, to wtedy będą musiały się dostosować do tych przepisów.

Co Polska powinna zrobić w związku z regulacjami USA?

Pytanie, co może. Wydaje się, że nie możemy nic zrobić, w momencie, gdy w Ameryce powraca komunizm. To oczywiście przesada, ale te przepisy pokazują, że jeśli coś może pójść źle, to pójdzie. Władza publiczna wykorzysta każdą okazję, by zakres władzy i kontroli obywateli zwiększać. I Amerykanie to robią.

Dziwić może, że to właśnie USA przyjęło takie rozwiązania

Rzeczywiście, do tej pory kraj ten liderował w rankingach wolności. Obecnie jednak ingeruje w jej ograniczanie. Przecież głośna sprawa z ostatnich dni, czyli traktat ACTA również otrzymał impuls od USA. Gdyby nie ich wsparcie, być może nie byłoby tego dokumentu. I teraz ta nowa ustawa dot. banków. Co zdumiewa najbardziej, ona zyskała akceptację Kongresu, który jest zdominowany przez niby konserwatywną Partię Republikańską.

Dlaczego część krajów europejskich (m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Francja) zdecydowały się już na przyjęcie amerykańskich regulacji?

Każdy rząd jest zainteresowany zwiększaniem kontroli nad własnymi obywatelami. W pewnym momencie widać było na świecie wykwit wolności. Ostatnio jednak postępuje powolne zwiększanie kontroli.

Sprzyja temu rozwój technologiczny

Oczywiście. Pamiętam swoją działalność opozycyjną w stanie wojennym. Wtedy UBek, żeby się dowiedzieć, gdzie ja zarabiam, musiał się za mną nachodzić. Dziś służby wpisują mój PESEL w specjalny program i wiedzą. Kiedyś, żeby mnie podsłuchać służby też musiały się nachodzić. Tymczasem nasza rozmowa jest nagrywana pro forma, a operator komórkowy, pośrednio za moje pieniądze, mnie kontroluje. Instrumenty techniczne, które miały zwiększyć zakres kontroli, zaczynają być instrumentami, które tę wolność ograniczają.

Rozmawiał saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook