Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gwiazdowski o „podatku Buffetta”: To hipokryzja!

19.09.2011

Prezydent USA Barack Obama zamierza przeforsować nowy podatek dla osób uzyskujących rocznie dochody powyżej 1 mln dolarów – ujawniły w sobotę oficjalne źródła w Waszyngtonie.

Nowy podatek – nazwany już przez media „podatkiem Buffetta” (od nazwiska jednego z najbogatszych amerykańskich biznesmenów popierających projekt Obamy, Warrena Buffetta) ma być częścią propozycji amerykańskiego prezydenta wspomagającym zredukowanie deficytu budżetowego.

O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił dr. Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha:

Prezydent George Bush po pierwszej wojnie w Iraku cieszył się ponad 80 procentowym poparciem. Przegrał jednak wybory, bo podwyższył podatki. Obamie nie uda się przeforsować „podatku Buffetta”, gdyż nie zgodzi się na to Izba Reprezentantów, w której większość mają Republikanie. Już przed wyborami zapowiedzieli oni, że nigdy nie zagłosują za podniesieniem podatków.

Trzeba tu powiedzieć o dwóch okolicznościach: po pierwsze o pewnym mitycznym wyobrażeniu na temat bogactwa samych Amerykanów. Liczba Amerykanów zarabiających powyżej 1 mln dolarów rocznie to ok. 230 tys. osób, powyżej 10 mln dolarów – ok. 8 tys. Efekt wprowadzenia takiego podatku będzie bardziej niż iluzoryczny – prezydent USA wyda tę kwotę w jeden tydzień.

Po drugie, w sprawie tej poraża gigantyczna hipokryzja samego Buffetta, który największe zyski w ostatnim czasie czerpał z inwestycji dotowanych przez państwo. Propozycja Buffetta zmierza w istocie do tego, aby podciąć skrzydła ewentualnej konkurencji. Bo powiedzmy sobie szczerze: komu taki podatek bardziej zaszkodzi w rozwoju przedsiębiorstwa – czy ludziom dopiero co zakładającym firmę i ciężko pracującym na to, aby zdobyć swój pierwszy milion czy człowiekowi mającemu 100 mld dolarów?

Ludzie pokroju Obamy zrobią wszystko, łącznie z podpaleniem kraju, aby za wszelką cenę utrzymać się przy władzy.

Not. RJ

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook