Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski o „podatku Buffetta”: To hipokryzja!

19.09.2011

Prezydent USA Barack Obama zamierza przeforsować nowy podatek dla osób uzyskujących rocznie dochody powyżej 1 mln dolarów – ujawniły w sobotę oficjalne źródła w Waszyngtonie.

Nowy podatek – nazwany już przez media „podatkiem Buffetta” (od nazwiska jednego z najbogatszych amerykańskich biznesmenów popierających projekt Obamy, Warrena Buffetta) ma być częścią propozycji amerykańskiego prezydenta wspomagającym zredukowanie deficytu budżetowego.

O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił dr. Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha:

Prezydent George Bush po pierwszej wojnie w Iraku cieszył się ponad 80 procentowym poparciem. Przegrał jednak wybory, bo podwyższył podatki. Obamie nie uda się przeforsować „podatku Buffetta”, gdyż nie zgodzi się na to Izba Reprezentantów, w której większość mają Republikanie. Już przed wyborami zapowiedzieli oni, że nigdy nie zagłosują za podniesieniem podatków.

Trzeba tu powiedzieć o dwóch okolicznościach: po pierwsze o pewnym mitycznym wyobrażeniu na temat bogactwa samych Amerykanów. Liczba Amerykanów zarabiających powyżej 1 mln dolarów rocznie to ok. 230 tys. osób, powyżej 10 mln dolarów – ok. 8 tys. Efekt wprowadzenia takiego podatku będzie bardziej niż iluzoryczny – prezydent USA wyda tę kwotę w jeden tydzień.

Po drugie, w sprawie tej poraża gigantyczna hipokryzja samego Buffetta, który największe zyski w ostatnim czasie czerpał z inwestycji dotowanych przez państwo. Propozycja Buffetta zmierza w istocie do tego, aby podciąć skrzydła ewentualnej konkurencji. Bo powiedzmy sobie szczerze: komu taki podatek bardziej zaszkodzi w rozwoju przedsiębiorstwa – czy ludziom dopiero co zakładającym firmę i ciężko pracującym na to, aby zdobyć swój pierwszy milion czy człowiekowi mającemu 100 mld dolarów?

Ludzie pokroju Obamy zrobią wszystko, łącznie z podpaleniem kraju, aby za wszelką cenę utrzymać się przy władzy.

Not. RJ

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook