Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazdowski o „podatku Buffetta”: To hipokryzja!

19.09.2011

Prezydent USA Barack Obama zamierza przeforsować nowy podatek dla osób uzyskujących rocznie dochody powyżej 1 mln dolarów – ujawniły w sobotę oficjalne źródła w Waszyngtonie.

Nowy podatek – nazwany już przez media „podatkiem Buffetta” (od nazwiska jednego z najbogatszych amerykańskich biznesmenów popierających projekt Obamy, Warrena Buffetta) ma być częścią propozycji amerykańskiego prezydenta wspomagającym zredukowanie deficytu budżetowego.

O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił dr. Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha:

Prezydent George Bush po pierwszej wojnie w Iraku cieszył się ponad 80 procentowym poparciem. Przegrał jednak wybory, bo podwyższył podatki. Obamie nie uda się przeforsować „podatku Buffetta”, gdyż nie zgodzi się na to Izba Reprezentantów, w której większość mają Republikanie. Już przed wyborami zapowiedzieli oni, że nigdy nie zagłosują za podniesieniem podatków.

Trzeba tu powiedzieć o dwóch okolicznościach: po pierwsze o pewnym mitycznym wyobrażeniu na temat bogactwa samych Amerykanów. Liczba Amerykanów zarabiających powyżej 1 mln dolarów rocznie to ok. 230 tys. osób, powyżej 10 mln dolarów – ok. 8 tys. Efekt wprowadzenia takiego podatku będzie bardziej niż iluzoryczny – prezydent USA wyda tę kwotę w jeden tydzień.

Po drugie, w sprawie tej poraża gigantyczna hipokryzja samego Buffetta, który największe zyski w ostatnim czasie czerpał z inwestycji dotowanych przez państwo. Propozycja Buffetta zmierza w istocie do tego, aby podciąć skrzydła ewentualnej konkurencji. Bo powiedzmy sobie szczerze: komu taki podatek bardziej zaszkodzi w rozwoju przedsiębiorstwa – czy ludziom dopiero co zakładającym firmę i ciężko pracującym na to, aby zdobyć swój pierwszy milion czy człowiekowi mającemu 100 mld dolarów?

Ludzie pokroju Obamy zrobią wszystko, łącznie z podpaleniem kraju, aby za wszelką cenę utrzymać się przy władzy.

Not. RJ

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook