Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazda: "żyjemy w PRL-bis"

17.07.2013

"Oczywistą rzeczą jest ci, którzy walczyli o niepodległość, to przez niepodległe państwo muszą być wspomagani."

Jak informuje "Rzeczpospolita", Stowarzyszenie Wolnego Słowa, skupiające byłych antykomunistów, rozesłało listy do polskich parlamentarzystów, z prośbą o wsparcie finansowe Funduszu Zasłużonych, który wspomaga dawnych opozycjonistów, żyjących obecnie w biedzie. O tą inicjatywę, a także o wsparcie dla byłych opozycjonistów ze strony państwa - zarówno finansowe, jak i o odznaczeniach, rozmawiamy z działaczem opozycji w czasach PRL - Andrzejem Gwiazdą.

Stefczyk.info: Generał Jaruzelski dostaje od Państwa 150 tys. zł. na ochronę, 12 tys. zł. na biuro i 6 tys. zł. emerytury. Tymczasem z tego co wiadomo, państwo nie wspiera tak hojnie byłych działaczy opozycji z czasów PRL.

Andrzej Gwiazda: Wynika z tego jedno: że żyjemy w PRL-bis. Co zostało zresztą potwierdzone prawnie, bo została zachowana ciągłość prawna. Jeżeli uznaliśmy w 1989 r., że Jaruzelski może być prezydentem III RP, to nie widać żadnej różnicy pomiędzy III RP, a PRL. Poza faktem, że w PRL-u nie było prezydenta (prócz Bieruta). Wielkim wysiłkiem, wielu ludzi, kroczek po kroczku jednak dochodzimy do prawdy i sprawiedliwości - jednak nie ma to dalej państwowego wymiaru. Możemy 13 grudnia pojechać i protestować przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 oraz przeciwko rządom postokomuny. Ale dopóki nie postawimy zasadniczych pytań, które nabiorą wymiaru ogólnopaństwowego, to odpowiedzi cząstkowe i działania cząstkowe są mało skuteczne. Wymagają wielkiego wkładu, a mają niewielke oddziaływanie. Trudno wymagać, żeby Polska była Polską, gdy się głosuje na Platformę.

Na inicjatywę Stowarzyszenia Wolnego Słowa entuzjastycznie zareagowali posłowie PO, deklarując wsparcie finansowe; podczas gdy swoją głęboko sceptyczną opinię zaprezentował poseł PiS - Zbigniew Giżyński, tłumacząc, że takie inicjatywy powinny leżeć w kompetencjach organów państwowych.

Platforma się dołoży, dlatego, że ma w tym interes polityczny. Będzie wtedy mogła nagradzać swoich. Jestem przeciwnikiem takiej inicjatywy. Jest całe mnóstwo ludzi, którzy w tej walce przegrali karierę: nie skończyli studiów, a potem Jaruzelski z Balcerowiczem zafundowali im bezrobocie. Cała sprawa, jeśli chodziłoby o przyznawanie orderów, byłaby śliska. Jednak jeśli chodzi o zasiłki, to możliwe jest postawienie warunku, np. że dostaną je ludzie mający dochód poniżej jakiejś kwoty miesięcznie.

Czy taka inicjatywa nie powinna wyjść ze strony parlamentu a nie niezależnego stowarzyszenia?

Pytaniem jest czy organizacje społeczne będą w stanie zebrać takie fundusze - o ile nie ma to być jednorazowe wsparcie, tylko regularne. Oczywistą rzeczą jest ci, którzy walczyli o niepodległość, to przez niepodległe państwo muszą być wspomagani. Jeśli nie mają na życie, to powinni mieć przyznaną jakąś emeryturę czy dodatek. Tylko pytanie brzmi: kto komu będzie przydzielał. To jest też problem. Jeśli przyjmiemy zasadę, że nie ma podejrzeń o współpracę z SB - to jestem za uregulowaniem prawnym takiej kwestii dodatkowych funduszy. Wtedy wszyscy obywatele powinni się na to złożyć - bez wyjątku.

Czy opozycjonistom z czasów PRL, poza wsparciem finansowym, należy się jakieś uhonorowanie odznaczeniami?

Jest to problem szerszy. Można go połączyć także z problemem odznaczeń dla dalszych opozycjonistów. Ci, którzy walczyli o niepodległą i wolną Polskę powinni dostać wysokie ordery - tylko jak ich odróżnić od tych, którzy tą wolną Polskę sprzedawali bezpiece? A co powiedzieć o Tusku, który podobno roznosił jakieś ulotki - czyli walczył. Co zrobić z tymi wszystkimi co walczyli, a potem usiedli z Kiszczakiem przy Okrągłym Stole? Ci, którzy walczyli z komuną, a potem wyrazili zgodę na to, żeby Jaruzelski został prezydentem - to im się order należy?. Wydaje mi się, że w takich orderach byłoby większe zgorszenie niż korzyść. Zresztą problem powstał już przy ustanawianiu Krzyża Solidarności: ja byłem od początku zdecydowanie negatywny. O dziwo jednak, zostało to całkiem dobrze uporządkowane, bo przyznawane były za działalność do 1988 r. W międzyczasie zginął jednak prezydent Kaczyński, zasady się zmieniły i wiele desygnowanych do odznaczenia osób, wraz ze mną, odmówiło przyjęcia Krzyża Solidarności.


not.mc
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook