Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazda: Prezydent orędownikiem WSI

29.08.2014

Rozmowa z byłym opozycjonistą z czasów PRL-u, Andrzejem Gwiazdą.

Stefczyk.info: Sejm zdecydował, że będzie pracował nad wnioskiem dotyczącym komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Komu taka komisja jest dziś potrzebna?

Andrzej Gwiazda: Ona przede wszystkim potrzebna jest oficerom WSI. Oni na likwidacji stracili najwięcej. Interesy tych ludzi są reprezentowane w sposób wyraźny. Ich wpływy zostały ograniczone, ale nie zlikwidowane. Oni mają swojego orędownika w postaci prezydenta Bronisława Komorowskiego. Widać to wyraźnie. Wydaję mi się, że nie mamy na razie danych, by powiedzieć, że w całej sprawie chodzi o interesy Władimira Putina. Podejrzenia takie są, ale pozostają w sferze podejrzeń.

Wielu oficerów WSI było szkolonych przez GRU. Interesy Putina są zatem zrozumiałe.

Jednak nie każdy oficer szkolony w Moskwie musi pozostawać temu ośrodkowi lojalności wierny. Nie ma dowodu, że wszyscy ludzie szkoleni w Moskwie pozostali wierni Rosji. Jednak u każdego normalnie myślącego człowieka rodzą się podejrzenia, że niektórzy z nich mogli pozostać. Na pewno stare związki towarzyskie i zawodowe mogą na poziomie służb być dla państwa jeśli nie zabójcze, to niezwykle kosztowne.

Dlaczego w Pana ocenie Platforma zdecydowała się poprzeć tę komisję? Wiele czasu się wahała...

Według mnie Platforma od początku opierała się właśnie na takich powiązaniach. To było wyraźne. PO na pewno opierała się na związkach ze służbami. Amber Gold nie był przypadkiem. Te powiązania wynikały m.in. z tzw. środowiska gdańskiego, związanego z komunistyczną mafią. Myśmy dokładnie wiedzieli, jak przebiegają powiązania – szefem lokalnej mafii był zastępca komendanta SB. Wiadomo, jak wyglądała zatem walka przestępczością... Takie powiązania miały bardzo duże znaczenie dla tego, co działo się w Polsce. Te środowiska zachowały wpływ na życie publiczne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook