Jedynie prawda jest ciekawa

Gwiazda: Prezydent orędownikiem WSI

29.08.2014

Rozmowa z byłym opozycjonistą z czasów PRL-u, Andrzejem Gwiazdą.

Stefczyk.info: Sejm zdecydował, że będzie pracował nad wnioskiem dotyczącym komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Komu taka komisja jest dziś potrzebna?

Andrzej Gwiazda: Ona przede wszystkim potrzebna jest oficerom WSI. Oni na likwidacji stracili najwięcej. Interesy tych ludzi są reprezentowane w sposób wyraźny. Ich wpływy zostały ograniczone, ale nie zlikwidowane. Oni mają swojego orędownika w postaci prezydenta Bronisława Komorowskiego. Widać to wyraźnie. Wydaję mi się, że nie mamy na razie danych, by powiedzieć, że w całej sprawie chodzi o interesy Władimira Putina. Podejrzenia takie są, ale pozostają w sferze podejrzeń.

Wielu oficerów WSI było szkolonych przez GRU. Interesy Putina są zatem zrozumiałe.

Jednak nie każdy oficer szkolony w Moskwie musi pozostawać temu ośrodkowi lojalności wierny. Nie ma dowodu, że wszyscy ludzie szkoleni w Moskwie pozostali wierni Rosji. Jednak u każdego normalnie myślącego człowieka rodzą się podejrzenia, że niektórzy z nich mogli pozostać. Na pewno stare związki towarzyskie i zawodowe mogą na poziomie służb być dla państwa jeśli nie zabójcze, to niezwykle kosztowne.

Dlaczego w Pana ocenie Platforma zdecydowała się poprzeć tę komisję? Wiele czasu się wahała...

Według mnie Platforma od początku opierała się właśnie na takich powiązaniach. To było wyraźne. PO na pewno opierała się na związkach ze służbami. Amber Gold nie był przypadkiem. Te powiązania wynikały m.in. z tzw. środowiska gdańskiego, związanego z komunistyczną mafią. Myśmy dokładnie wiedzieli, jak przebiegają powiązania – szefem lokalnej mafii był zastępca komendanta SB. Wiadomo, jak wyglądała zatem walka przestępczością... Takie powiązania miały bardzo duże znaczenie dla tego, co działo się w Polsce. Te środowiska zachowały wpływ na życie publiczne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook