Jedynie prawda jest ciekawa

Gwiazda: Prezydent orędownikiem WSI

29.08.2014

Rozmowa z byłym opozycjonistą z czasów PRL-u, Andrzejem Gwiazdą.

Stefczyk.info: Sejm zdecydował, że będzie pracował nad wnioskiem dotyczącym komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Komu taka komisja jest dziś potrzebna?

Andrzej Gwiazda: Ona przede wszystkim potrzebna jest oficerom WSI. Oni na likwidacji stracili najwięcej. Interesy tych ludzi są reprezentowane w sposób wyraźny. Ich wpływy zostały ograniczone, ale nie zlikwidowane. Oni mają swojego orędownika w postaci prezydenta Bronisława Komorowskiego. Widać to wyraźnie. Wydaję mi się, że nie mamy na razie danych, by powiedzieć, że w całej sprawie chodzi o interesy Władimira Putina. Podejrzenia takie są, ale pozostają w sferze podejrzeń.

Wielu oficerów WSI było szkolonych przez GRU. Interesy Putina są zatem zrozumiałe.

Jednak nie każdy oficer szkolony w Moskwie musi pozostawać temu ośrodkowi lojalności wierny. Nie ma dowodu, że wszyscy ludzie szkoleni w Moskwie pozostali wierni Rosji. Jednak u każdego normalnie myślącego człowieka rodzą się podejrzenia, że niektórzy z nich mogli pozostać. Na pewno stare związki towarzyskie i zawodowe mogą na poziomie służb być dla państwa jeśli nie zabójcze, to niezwykle kosztowne.

Dlaczego w Pana ocenie Platforma zdecydowała się poprzeć tę komisję? Wiele czasu się wahała...

Według mnie Platforma od początku opierała się właśnie na takich powiązaniach. To było wyraźne. PO na pewno opierała się na związkach ze służbami. Amber Gold nie był przypadkiem. Te powiązania wynikały m.in. z tzw. środowiska gdańskiego, związanego z komunistyczną mafią. Myśmy dokładnie wiedzieli, jak przebiegają powiązania – szefem lokalnej mafii był zastępca komendanta SB. Wiadomo, jak wyglądała zatem walka przestępczością... Takie powiązania miały bardzo duże znaczenie dla tego, co działo się w Polsce. Te środowiska zachowały wpływ na życie publiczne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Blogpress.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook