Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazda: Okragły Stół był "ustawką"

05.04.2012

23 lata temu w Warszawie zostały podpisane porozumienia Okrągłego Stołu, w wyniku których zapoczątkowany został proces oddawania przez komunistów władzy politycznej w zamian za gwarancję nietykalności oraz uwłaszczenie nomenklatury. Portal Stefczyk.info zwrócił się do Andrzeja Gwiazdy, współtwórcy Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", kawalera Orderu Orła Białego o ocenę tamtych wydarzeń.

Stefczyk.info: Pan nie uczestniczył w obradach Okrągłego stołu. Dlaczego?

Zostałem wykluczony - Kiszczak nie zaryzykowałby, żeby mnie do tych obrad dopuścić. Ale nawet gdybym nie był wykluczony, to bym i tak w nich nie uczestniczył, bo byłem przekonany, że obrady Okrągłego Stołu dadzą fatalne sutki - więc tutaj była pełna zgodność obu stron.

- Rozumiem, że dziś również podtrzymuje pan negatywną ocenę Okrągłego Stołu?

Oczywiście, że tak. Dzisiaj uważam dokładnie to samo, co 20 lat temu - że Solidarność nie powinna siadać do rozmów z komunistami.

- Okrągły Stół umożliwił jednak przejęcie władzy od komunistów - uważa się go za kamień węgielny III RP?

Niewątpliwie była to demonstracja tego kamienia węgielnego, ale Okrągły Stół był tzw. "ustawką", był przedstawieniem dla społeczeństwa. Jego celem było właśnie zmylenie społeczeństwa i odsunięcie go od podejmowania decyzji?

Pierwszy raz oficjalnie Kiszczak zaproponował Wałęsie rozmowy Okrągłego Stołu już w sierpniu 1988 r., ale przygotowania trwały od dawna?

Przygotowania do całej pierestrojki trwały gdzieś od początku lat 70-tych. Przychylam się tu do opinii prof. Staniszkis, która uważa, że początek przygotowań do pierestrojki, czyli odrzucenia marksizmu to jest mniej więcej rok 68. To jest w ruchu komunistycznym potwierdzone choćby korespondencją.

Pierestrojka była robiona w interesie tych, którzy ją robili, to jest oczywiste. Dlatego powstanie "Solidarności" to był prawdopodobnie wypadek przy pracy - w czasie przygotowań do pierestrojki miało dojść do jakichś drobnych zamieszek, a wypadła "Solidarność" i "Solidarność", gdyby nie została siłą zdławiona, nie dopuściłaby, żeby beneficjentami pierestrojki byli Ci, którzy ją zaplanowali.

- Czy można jeszcze dziś twierdzić, że "Okrągły Stół", to była inicjatywa czysto polska?

Nie, no oczywiście musiałaby być zgoda Moskwy, ale nie tylko - również Waszyngtonu - to jest bezdyskusyjne. Dowodem na to jest choćby to, że prezydent Bush przyjechał do Warszawy specjalnie po to, by namówić Jaruzelskiego, żeby ten kandydował na prezydenta, a tzw. Komitet Wyborczy przy Lechu Wałęsie - do głosowania na Jaruzelskiego.

Kiszczak miał tutaj wyłącznie rolę wykonawczą, chociaż spełnił ją doskonale, ale decyzje zapadały gdzie indziej.

not zrk
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook