Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazda: Mamy ciągłość III RP z PRLem

17.01.2013

Rozmowa z byłym opozycjonistą Andrzejem Gwiazdą.

Stefczyk.info: Były senator Zbigniew Romaszewski w zeszłym tygodniu otrzymał na mocy wyroku sądu zadośćuczynienie i odszkodowanie za represje, jakie go spotkały w czasie PRL. W więzieniu spędził ponad dwa lata. Czy kierowanie do sądu takich spraw jest dobrym pomysłem?

Andrzej Gwiazda: Sądzę, że takie sprawy powinny trafiać do sądu. Przecież III RP przejęła odpowiedzialność po PRL. Wybranie Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta Polski było de facto założeniem ciągłości państwowej z czasem komuny. Polska przyjęła w ten sposób na siebie odpowiedzialność za zbrodnie PRL. Wszelkie wątpliwości związane z tym tematem kasuje akt założycielski III RP. Mamy ciągłość prawną z PRL. To oznacza, że współczesna Polska odpowiada za wszelkie zbrodnie komunistycznej Polski. Ci, którzy tworzyli III RP, z Lechem Wałęsą na czele, są odpowiedzialni za zbrodnie PRL.

Czyli byli opozycjoniści powinni domagać się odszkodowań?

Oczywiście. Przecież do tej pory krzywdy nie zostały wyrównane. Sądy za internowanie często nic nie przyznawały. Pojawiały się nawet stwierdzenia, że odszkodowanie się nie należy, ponieważ resocjalizacja w internie nie dała rezultatów. Mamy i w tym przypadku podkreślenie ciągłości ustrojowej. III RP dodatkowo złamała prawo u swego zarania, uznając legalność stanu wojennego. Pozwolono ferować wyroki przez ludzi, który musieli być świadomi nielegalności stanu wojennego. Każdy, kto ma dyplom prawa, nie może się tłumaczyć, że nie wiedział, że wprowadzenie stanu wojennego było przestępstwem. Co do tego nie było cienia wątpliwości. Jeśli więc III RP przyjęła taki status - ciągłości PRL - usankcjonowała łamanie prawa na najwyższym poziomie.

Lech Wałęsa zaatakował Zbigniewa Romaszewskiego, mówiąc, że jego czyn jest obrzydliwy, że nie wyciąga się ręki do biednego państwa, a Romaszewski powinien pracować, a nie wyrywać pieniądze od sądów...

Słowa Wałęsy i jego postawa mają mocny fundament w postaci przysięgania na krzyżyk, że będzie wiernie służył bezpiece. I dalej to robi. I nie może przestać. Jak mówił największy autorytet na świecie w tej sprawie, czyli Władimir Putin: czekistą się nie bywa, czekistą się jest. To jasna wykładnia w tej sprawie.

Rozmawiał TK
[Fot. Patryk Matyjaszczyk/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook