Jedynie prawda jest ciekawa

Gwiazda: kanonizacja świętem narodowym

22.04.2014

Rozmowa z legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej Andrzejem Gwiazdą.

Stefczyk.info: W Sejmie rozgorzał spór o uchwałę dotyczącą kanonizacji Jana Pawła II. Lewica nie chce, by polski parlament zajmował się takimi wydarzeniami. Powołuje się jak zwykle na rozdział państwa i Kościoła. Jak Pan ocenia taką obstrukcję lewicy?

Andrzej Gwiazda: Od 1947 roku widać w Polsce ostrą walkę z religią i Kościołem. Kraje komunistyczne miały być ateistyczne. W Rosji w czasie wojny na cerkwiach i kościołach były wywieszane szyldy z napisami „Muzeum antyreligijne”. To działo się w czasie wojny, czyli około 70 lat temu. To jeszcze nie tak dawno. Jak widać to im zostało. To jednak trudno komentować. Lewica ma obecnie jakąś zajadłą ideologię na Zachodzie, więc próbuje swojej działalności znowu. Lata komunizmu w Polsce, implantowania komunizmu poniosły jednak klęskę.

Lewica nie składa broni.

Teraz przychodzi nowy front walki z religią, który wygląda na to, że zakończy się takim samym „sukcesem” jak ateizacja komunistyczna.

Dlaczego dla Lewicy ta walka jest nadal tak istotna?

Oni odsłaniają przyłbicę. Kryli się przez ostatnie dwadzieścia lat po kątach. Obecnie próbują znów wyjść na powierzchnię.

Sądzi Pan, że kanonizacja Jana Pawła II powinna zostać uczczona przez Sejm?

Kanonizacja papieża-Polaka to również święto niekatolików, to również wielkie wydarzenie dla ludzi niewierzących. To jest święto narodowe, czy ktoś wierzy czy nie wierzy. Takie są fakty. Trzeba być Palikotem, żeby podejmować akcję obstrukcji. Do tego jednak to towarzystwo zostało wynajęte.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Janusz Mazur]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook