Jedynie prawda jest ciekawa

Gwiazda: kanonizacja świętem narodowym

22.04.2014

Rozmowa z legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej Andrzejem Gwiazdą.

Stefczyk.info: W Sejmie rozgorzał spór o uchwałę dotyczącą kanonizacji Jana Pawła II. Lewica nie chce, by polski parlament zajmował się takimi wydarzeniami. Powołuje się jak zwykle na rozdział państwa i Kościoła. Jak Pan ocenia taką obstrukcję lewicy?

Andrzej Gwiazda: Od 1947 roku widać w Polsce ostrą walkę z religią i Kościołem. Kraje komunistyczne miały być ateistyczne. W Rosji w czasie wojny na cerkwiach i kościołach były wywieszane szyldy z napisami „Muzeum antyreligijne”. To działo się w czasie wojny, czyli około 70 lat temu. To jeszcze nie tak dawno. Jak widać to im zostało. To jednak trudno komentować. Lewica ma obecnie jakąś zajadłą ideologię na Zachodzie, więc próbuje swojej działalności znowu. Lata komunizmu w Polsce, implantowania komunizmu poniosły jednak klęskę.

Lewica nie składa broni.

Teraz przychodzi nowy front walki z religią, który wygląda na to, że zakończy się takim samym „sukcesem” jak ateizacja komunistyczna.

Dlaczego dla Lewicy ta walka jest nadal tak istotna?

Oni odsłaniają przyłbicę. Kryli się przez ostatnie dwadzieścia lat po kątach. Obecnie próbują znów wyjść na powierzchnię.

Sądzi Pan, że kanonizacja Jana Pawła II powinna zostać uczczona przez Sejm?

Kanonizacja papieża-Polaka to również święto niekatolików, to również wielkie wydarzenie dla ludzi niewierzących. To jest święto narodowe, czy ktoś wierzy czy nie wierzy. Takie są fakty. Trzeba być Palikotem, żeby podejmować akcję obstrukcji. Do tego jednak to towarzystwo zostało wynajęte.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Janusz Mazur]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook