Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazda: Forsuje się nowy sposób świętowania

03.05.2013

"Mamy zapomnieć jakie mamy tradycje, abyśmy nie mieli do czego wracać i do czego się odnosić"

"Weekend majowy" to tak naprawdę trzy ważne dla Polaków święta: Święto Pracy, Święto Flagi i, to najważniejsze, rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja. Sposób w jaki czcimy takie wydarzenia pokazuje nasz stosunek do tradycji i do własnej historii - stosunek, który chyba we współczesnym świecie ulega zmianom.

Stefczyk.info: Chciałabym się zapytać o sposób świętowania - święto flagi było tak naprawdę obchodzone bez flagi?

Andrzej Gwiazda: Toczy się dyskusja, mająca na celu wykorzenienie patriotyzmu. Gazeta Wyborcza chętnie optuje za tym, żeby patriotyzm to był staropolski przywilej. Intencje są tu oczywiste - bezpośredni atak na patriotyzm się nie udał, więc teraz się forsuje nowy sposób świętowania: w Święto Niepodległości czy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, napalimy grilla po staropolsku, będziemy podskakiwać, można się upić. Jest to cofnięcie się krok do tyłu.

Stefczyk.info: Czym dla Polaków powinny być takie rocznice, jak: 3 maja, 11 listopada?

Andrzej Gwiazda: Rocznica 3 maja jest na pewno rocznicą zwycięstwa. Chciałbym powiedzieć - postępu - ale w tej chwili jest to skompromitowane całkowicie. Był to sukces polskiej intelektualnej rewolucji. Jest to data zwycięska. W całej tej uroczystości powinniśmy sobie przypomnieć dawne piosenki dotyczące 3 maja - "Witaj majowa jutrzenko", "Przy hulance". Tutaj tradycja nie pozostawia nam cienia wątpliwości - tylko pan Prezydent i pan Michnik takich rzeczy nie wiedzą. Przypuszczam, że red. Michnik świadomie to pomija.

Stefczyk.info: Czemu służą takie akcje, jak marsz "Orzeł może"?

Andrzej Gwiazda: Wszystkie takie działania są skierowane przeciwko obchodzeniu pamięci walki Polaków o wolność, demokrację i niepodległość - to jest główny cel. Mamy zapomnieć o bohaterach, którzy oddali życie, majątki, kariery, walcząc. o sprawy niepodległości. Mamy zapomnieć jakie mamy tradycje, abyśmy nie mieli do czego wracać i do czego się odnosić.

Stefczyk.info: Czy uważa Pan że jest to kolejny krok w stronę przekształcania nas z "Polaków" w "Europejczyków"?

Andrzej Gwiazda: Wydaje mi się, że jest to przede wszystkim cofnięcie się. Jest to atak, ażeby wybić nam Polskość. Z patriotyzmu się robi obciach. Atak wprost na tożsamość narodową się nie powiódł, więc musieli się cofnąć, ażeby próbować metodami bardziej płaskimi - nie budzącymi oporu.

Stefczyk.info: Ostatnio zaczynają się pojawiać kontrowersje dotyczące obchodzenia rocznic zrywów, które się nie udały - Powstania Styczniowego czy Powstania Warszawskiego. Coraz więcej osób z tzw. "salonu" twierdzi że jest to celebracja własnych słabości.

Andrzej Gwiazda: Wszystkie akcje zwycięskie narodu polskiego, takie jak Konstytucja 3 maja, zwycięstwo pod Wiedniem - Ci ludzie odebrali nagrody już za życia. Osoby, które natomiast poświęciły życie w tych walkach miały pamięć społeczeństwa im współczesnego. Warunkiem zachowania zdolności do walki jest pamięć po tych, którzy rozpoczęli bitwę, ale ją przegrali. Dziennikarz w USA nam kiedyś powiedział, że według niego Wałęsa nie jest człowiekiem walki, gdyż twierdzi, że nie podpisze się pod przegraną. Nas to wtedy strasznie zdumiało. Człowiek walki musi zawsze zdawać sobie sprawę, że jedną z opcji jest przegrana. Człowiekiem walki jest osoba, która podejmuje wyzwanie, wtedy gdy nie ma zapewnionego zwycięstwa. Kiedy jest zapewniony sukces, to do bitwy włączają się pachołki i tchórze. Jeśli stawiamy w tej chwili przed młodymi takie przekonanie - jeśli przegrasz, to zostaniesz zapomniany na zawsze - to kto odważy się wtedy stawać do walki? Tylko wariat. Warunkiem zachowania prawości społeczeństwa jest oddawanie sprawiedliwości i zachowanie w pamięci tych, którzy stając w słusznej sprawie przegrali i nie doczekali się zadośćuczynienia. Młodzi muszą wiedzieć, że jeśli zachowają się właściwie, to pozostaną w pamięci rówieśników i potomnych. Nie sposób nie wspomnieć przesłania marszałka Piłsudskiego w obliczu narastającej propagandy - "W momentach przełomu strzeżcie się agentów".

not. mc
[fot. wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook