Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Guzy we „wSieci”: Histeria układu scalonego

28.12.2015

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jarosławem Guzym, ekspertem i komentatorem w sprawach międzynarodowych, byłym liderem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, internowanym w stanie wojennym, szefem Klubu Atlantyckiego w latach 90.

W wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim Jarosław Guzy komentował aktualną sytuację na arenie politycznej. Stwierdził m.in., że to, co robi opozycja, to już nie jest tylko propaganda, ale wojna psychologiczna. Wojna psychologiczna jest zorientowana na przeciwnika, obliczona na dekompozycję jego obozu, zasianie paniki, osłabienie woli walki, odebranie pewności siebie, zniszczenie morale. Tutaj tym celem jest oczywiście partia Prawo i Sprawiedliwość oraz jej działacze, prezydent, ale przede wszystkim jej wyborcy. […] Wojna psychologiczna sama w sobie nie doprowadza do zwycięstwa. Ona ma przygotować grunt, osłabić przeciwnika, sparaliżować go. I wtedy wystarczy dużo mniej sił do skutecznego ataku. Cechą charakterystyczną jest dominacja czarnej propagandy. Nikt nie przekonuje już do „Polski racjonalnej”, sukcesów ostatnich ośmiu lat ani do siebie jako alternatywy. Wystarczy dyskredytacja przeciwnika, wzbudzenie i podtrzymywanie silnych nastrojów lęku, niepewności, trudnych do zniesienia dla każdego człowieka.

Jarosław Guzy zwraca uwagę na krystalizujący się podczas tej wojny obraz opozycji. Ważniejszą nowością z punktu widzenia prowadzonej batalii jest polityczna konstrukcja obozu obrońców demokracji. Spodobało mi się nazwanie całej tej akcji opornikowej „układem scalonym”. Bo scalają się w jedno na naszych oczach postkomuniści i ułożona z nimi u zarania III RP część dawnych elit „Solidarności”. Do niedawna ten niepisany sojusz był dyskretny i ukrywany, a teraz idą w jednym marszu ludzie Platformy i SLD, Kalisz, Kosiniak-Kamysz, Petru, Neumann. I fundamentalny podział polityczny wreszcie jest jasny.

Rozmówca wskazał również, w jaki sposób ekipa rządząca może wygrać rozpętaną przez opozycję wojnę psychologiczną: Wynik wyborów to zawsze suma jednostkowych decyzji. Wyborcy zorganizowani w jakichś środowiskach, mający inne źródła informacji niż największe media, nie odejdą od rządu. Ale wybór pozostałych można za pomocą wojny psychologicznej zmienić. Można złamać ich morale. Można też próbować przestraszyć część osób w samym obozie zmiany. Temu służy to grożenie prezydentowi Trybunałem Stanu, temu służą rozpoczynające się doniesienia do prokuratury na urzędników nowego rządu, na razie absurdalne, także nagonki medialne. Skuteczność obecnej władzy w tłumaczeniu swoich decyzji, to, jak zbuduje ona nowe media publiczne, i szerzej: jak będzie się generalnie komunikowała ze społeczeństwem, nie mówiąc o dobrym rządzeniu, rozstrzygnie o wyniku tej bitwy. Bitwy, której stawkę trudno przecenić.

Cały wywiad z Jarosławem Guzym można przeczytać we „wSieci”, w sprzedaży od 28 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook