Jedynie prawda jest ciekawa


Guzy we „wSieci”: Histeria układu scalonego

28.12.2015

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jarosławem Guzym, ekspertem i komentatorem w sprawach międzynarodowych, byłym liderem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, internowanym w stanie wojennym, szefem Klubu Atlantyckiego w latach 90.

W wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim Jarosław Guzy komentował aktualną sytuację na arenie politycznej. Stwierdził m.in., że to, co robi opozycja, to już nie jest tylko propaganda, ale wojna psychologiczna. Wojna psychologiczna jest zorientowana na przeciwnika, obliczona na dekompozycję jego obozu, zasianie paniki, osłabienie woli walki, odebranie pewności siebie, zniszczenie morale. Tutaj tym celem jest oczywiście partia Prawo i Sprawiedliwość oraz jej działacze, prezydent, ale przede wszystkim jej wyborcy. […] Wojna psychologiczna sama w sobie nie doprowadza do zwycięstwa. Ona ma przygotować grunt, osłabić przeciwnika, sparaliżować go. I wtedy wystarczy dużo mniej sił do skutecznego ataku. Cechą charakterystyczną jest dominacja czarnej propagandy. Nikt nie przekonuje już do „Polski racjonalnej”, sukcesów ostatnich ośmiu lat ani do siebie jako alternatywy. Wystarczy dyskredytacja przeciwnika, wzbudzenie i podtrzymywanie silnych nastrojów lęku, niepewności, trudnych do zniesienia dla każdego człowieka.

Jarosław Guzy zwraca uwagę na krystalizujący się podczas tej wojny obraz opozycji. Ważniejszą nowością z punktu widzenia prowadzonej batalii jest polityczna konstrukcja obozu obrońców demokracji. Spodobało mi się nazwanie całej tej akcji opornikowej „układem scalonym”. Bo scalają się w jedno na naszych oczach postkomuniści i ułożona z nimi u zarania III RP część dawnych elit „Solidarności”. Do niedawna ten niepisany sojusz był dyskretny i ukrywany, a teraz idą w jednym marszu ludzie Platformy i SLD, Kalisz, Kosiniak-Kamysz, Petru, Neumann. I fundamentalny podział polityczny wreszcie jest jasny.

Rozmówca wskazał również, w jaki sposób ekipa rządząca może wygrać rozpętaną przez opozycję wojnę psychologiczną: Wynik wyborów to zawsze suma jednostkowych decyzji. Wyborcy zorganizowani w jakichś środowiskach, mający inne źródła informacji niż największe media, nie odejdą od rządu. Ale wybór pozostałych można za pomocą wojny psychologicznej zmienić. Można złamać ich morale. Można też próbować przestraszyć część osób w samym obozie zmiany. Temu służy to grożenie prezydentowi Trybunałem Stanu, temu służą rozpoczynające się doniesienia do prokuratury na urzędników nowego rządu, na razie absurdalne, także nagonki medialne. Skuteczność obecnej władzy w tłumaczeniu swoich decyzji, to, jak zbuduje ona nowe media publiczne, i szerzej: jak będzie się generalnie komunikowała ze społeczeństwem, nie mówiąc o dobrym rządzeniu, rozstrzygnie o wyniku tej bitwy. Bitwy, której stawkę trudno przecenić.

Cały wywiad z Jarosławem Guzym można przeczytać we „wSieci”, w sprzedaży od 28 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook