Jedynie prawda jest ciekawa


Guzikiewicz: Pozwiemy "Wyborczą" do sądu

07.08.2013

To wyjątkowo ohydny zabieg, bo pieniądze były przeznaczone dla niego na zakup leków potrzebnych przed i po operacji. W głośnej publikacji roi się od kłamstw – odpowiada na prasowy atak Karol Guzikiewicz, wiceszef „S” w Stoczni Gdańsk w rozmowie z Krzysztofem Świątkiem.

- „Gazeta Wyborcza” na 1. stronie w artykule „Solidarni z kasą” bezpardonowo zaatakowała Solidarność Stoczni Gdańsk. Zarzuciła wam m. in., że płacicie ludziom za wstępowanie do związku i wyjazdy na manifestacje. Jak odbiera Pan kolejny atak periodyku Adama Michnika na Solidarność? Czemu ma służyć?

- To perfidny atak na Solidarność, niszczenie wizerunku związku przed wrześniowymi manifestacjami, a także próba odwrócenia uwagi od problemów Stoczni Gdańsk, która znowu walczy o przetrwanie. Próbowano mi już zamknąć usta procesem karnym za rozklejanie plakatów przeciwko prezydentowi Gdańska z hasłem „Nie chcemy Ilicza i Adamowicza”. Artykuł pana Krzysztofa Katki jest wielką manipulacją, w tekście roi się od nieprawdziwych informacji. Pozwiemy redakcję „Gazety Wyborczej” do sądu, będziemy żądać sprostowania we wszystkich mediach, w których ukazały się kłamstwa zniesławiające „S”.

 

- Podstawowy zarzut: pieniądze zebrane na ratowanie stoczni, „S” wydaje niezgodnie z wolą darczyńców, np. na kredyty tzw. chwilówki albo kupowanie kwiatów.

- Pieniądze z „cegiełek” zostały wykorzystane jako gwarancja bankowa, by stocznia mogła kontynuować produkcję. Później poszły na zapomogi dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, pomoc prawną i szkolenia. Było to zgodne ze statutem Stowarzyszenia Solidarni ze Stocznią Gdańską, w którym określono, że środki mogą być przeznaczane na „ratowanie stoczni” lub „pomoc pracownikom”. Są różne sytuacje życiowe, zdarzało się, że przyznawaliśmy np. 3 tys. zł na operację czy leczenie dla pracownika. Z tego czyni zarzut „Gazeta Wyborcza”? To nieludzkie! Autor tekstu nie potrafi czytać dokumentów księgowych i dopuszcza się manipulacji – czym innym są środki stowarzyszenia, a czym innym pieniądze jakimi dysponuje komisja zakładowa. Prawdą jest, że kiedy umiera nasz kolega, stoczniowiec, to na pogrzeb kupujemy wieniec. Ale z funduszy komisji zakładowej, a nie z „cegiełek”.

(…)

 

- „Za wstąpienie do związku płacono 120 lub 179 zł. - Ja to oceniam jako podkupywanie ludzi - mówił ‘Gazecie’ szef Związku Zawodowego ‘Okrętowiec’ Marek Bronk”.

- Kolejna nieprawda. To były pożyczki dla pracowników, udzielane, by mogli zapłacić I ratę ubezpieczenia, ponieważ stoczniowcy są ubezpieczeni. Pensję nowy pracownik otrzymuje po miesiącu, a składkę ubezpieczeniową musi zapłacić z góry. Stąd pożyczki, potem zwracane. Solidarność nigdy nie kupowała sobie członków związku! Tu ważna kwestia – cytowany w tekście Marek Bronk powiedział nam, że od 3 lat nie rozmawiał z żadnym dziennikarzem „Gazety Wyborczej”! Ciekawy przykład tego jak przygotowuje się teksty w tym dzienniku!

 

Fragment rozmowy z Karolem Guzikiewiczem. Cała rozmowa w najbliższym numerze „Tygodnika Solidarność” 

[Fot. Blogpress]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook