Jedynie prawda jest ciekawa


Guzikiewicz: Komuś wciąż zagrażamy

30.09.2013

Rozmowa z Karolem Guzikiewiczem, liderem związków zawodowych "Solidarności" w Stoczni Gdańskiej.

Stefczyk.info: strajk w Stoczni Gdańskiej wstrzymany, otrzymaliście państwo zapewnienie, że wypłacone zostaną Wam pensję. Jaka jest zatem sytuacja strajkujących?

Karol Guzikiewicz: Zaległa wypłata została wypłacona w całości. Rano pieniądze wyszły, jeszcze w poniedziałek pracownicy powinni otrzymać je na konta. Jednak to jest jedynie połowa sukcesu. Bowiem czym innym jest sprawa wypłat, a czym innym sytuacja w samej Stoczni. Stocznia ma problemy bieżące, ale ma również pomysł na wyjście z kryzysu. Mówię nie tylko o zwolnieniach grupowych, które już miały miejsce, ale również o zmianach w modelu działalności. Jednak wokół zakładów dzieją się zaskakujące rzeczy. Mówię o kłamstwach przedstawicieli rządu.

Jakich kłamstwach?

Od piątku mamy festiwal kłamstw i dezinformacji dotyczącej Stoczni. Natomiast, wbrew temu, co mówią w mediach politycy Stocznia nie potrzebuje ani jednej złotówki z budżetu państwa. Wszelkie zaległe zobowiązania chce spłacić inwestor zagraniczny. Państwo jest potrzebne jedynie, by renegocjować umowę z Unią Europejską. Ta umowa została podpisana przed kryzysem w Europie. W niej natomiast przyjęto założenia, że sytuacja finansowa Stoczni będzie ulegać poprawie. W międzyczasie natomiast był kryzys i umowa zaczęła być dla nas bardzo niekorzystna. Ją więc należy zmienić, a tego dokonać może jedynie rząd. Władza publiczna potrzebna jest zakładowi również po to, by po spłacie zobowiązań przez stronę ukraińską, udzielić poręczeń pod zaliczki zleceniodawców. To jednak nie jest pomoc Stoczni. Kłamstwem jest więc mówienie, że Stocznia potrzebuje środków z budżetu. Takich kłamstw jest bardzo wiele.

Straszy się obywateli, że Stocznia znów chce pieniądze.

To jest jakaś paranoja. Kłamstwa o przemyśle stoczniowym są w Polsce powtarzane od 1989 roku. De facto stoi za tym niszczenie konkurencji. Obecnie Stocznia nie powinna się nazywać Stocznia, tylko zakład budowy konstrukcji stalowych. My już statków nie produkujemy. Zdaje się, że komuś wciąż zagrażamy.

W mediach słyszymy, że inwestycje ukraińskie w Stoczni nie były specjalnie wielkie. Ukraina przykłada wagę do Stoczni?

To kolejne kłamstwo, jakim karmione jest polskie społeczeństwo. Nie wszystkie inwestycje są ukończone, ale według naszych szacunków strona ukraińska zainwestowała ponad 300 mln złotych w budowę hali produkcyjnej oraz modernizację dotychczasowej. A ministrowie kłamią i mówią o 80 mln zł. Cały czas podawane są dane, proste do weryfikacji, w sposób zakłamany. I to powtarzane jest przez część mediów. Media szerzą kłamstwa. Być może będziemy musieli stworzyć czarną listę mediów, z którymi nie będziemy rozmawiać. Tak jak z "Gazetą Wyborczą", z którą nie rozmawiamy. Być może z innymi również nie będziemy.

Co dalej w Stoczni? Co z Państwa sporem?

My nadal mamy spór zbiorowy. Obecnie mamy walkę o przejęcie kontraktów dot. konstrukcji stalowych w Polsce, czyli wież wiatrowych. To jest ogromny rynek i ogromne pieniądze. Wszystko jest możliwe, w tym prowokacje. Będziemy jednak przygotowani na ewentualne dalsze protesty, ale tylko legalne. Mamy nadzieję, że ktoś usłyszy nas głos. Szczególnie, że osoby publiczne kłamią w tej sprawie, a wokół Stoczni dzieją się zaskakujące rzeczy, np. dokapitalizowywanie prywatnych firm itd. Wiele zaskakujących procesów finansowych tu się dzieje. Niestety jednak nie możemy liczyć na prokuraturę w tej sprawie. To bowiem ta sama prokuratura, która ochraniała Amber Gold. Gdyby prokuratura była z prawdziwego zdarzenia, takie rzeczy wokół Stoczni by się nie działy. Jaka to demokracja, gdy prokurator pyta premiera, czy może wsadzić gangstera za kratki. Niestety na tych wszystkich procesach i procederach tracą pracownicy.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook