Jedynie prawda jest ciekawa


Guział: "akcja odwoływania prezydent Warszawy jest powszechna"

09.06.2013

Kiedyś "cały naród odbudowywał swoją stolicę", a dziś wszyscy mieszkańcy Warszawy chcą pomachać na pożegnanie prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, którą warszawiacy dwukrotnie wybrali na to stanowisko. O powodach tej "łaski pańskiej, co na pstrokatym koniu jeździ" rozmawiamy z Piotrem Guziałem, burmistrzem dzielnicy Ursynów i liderem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która zbiera podpisy pod referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz.

STEFCZYK.INFO: Jak idzie zbieranie podpisów?

Piotr Guział: Bardzo dobrze idzie. W trochę ponad dwa tygodnie 100 tysięcy podpisów, więc można śmiało domniemywać, że te podpisy zostaną zebrane w wymaganej liczbie. Mamy czas do 22 lipca.

Ile osób jest zaangażowanych w tę akcję?

Nie mogę powiedzieć. Nie dlatego, że to są tajne dane. One są nieznane. Akcja jest spontaniczna i powszechna. Każdy może wydrukować sobie karty do zbierania podpisów z naszej strony internetowej, do czego oczywiście zachęcamy. Tak więc my nie mamy kontroli nad tym. Niektórzy nawet listownie odsyłają listy z podpisami zebranymi u znajomych i sąsiadów. Zbierają związki zawodowe, partie polityczne, spółdzielnie mieszkaniowe więc ciężko powiedzieć ile osób w tym uczestniczy. Ostatnio „Gazeta Wyborcza” pisała, że nawet jakiś listonosz zbierał.

Tak, ale on przez to może mieć problemy.

Jeśli będzie miał problemy, to dostanie od nas pomoc prawną. Jednak jeśli robił to po pracy, a tego przecież nie wiemy, to nic mu nie grozi.

Hanna Gronkiewicz-Waltz została dwa razy wybrana na prezydenta przez warszawiaków. Za drugim razem w pierwszej turze. Dziś ci sami warszawiacy mają już jej serdecznie dosyć. Co się stało?

To najwyraźniej chyba efekt zwycięskiej pierwszej tury w drugich wyborach. Zdarza się niektórym politykom zachłyśnięcie sukcesem. To chyba spotkało panią prezydent. Uznała najwidoczniej, że skoro ma tak duże poparcie to może być niemal półbogiem. „Naród obdarzył mnie zaufaniem i to będzie trwało”. Być może sobie tak myślała. Tak jednak nie jest. Każdego dnia trzeba udowadniać, że się zasłużyło na to poparcie. Jako burmistrz Ursynowa wiem, że można harować przez kilka dni i nocy, jedna wpadka czy błędna decyzja zawala wszystko. W przypadku pani prezydent tych wpadek i błędnych decyzji było całe mnóstwo. A ile było niespełnionych obietnic! Przecież gdy się przeczyta jej program z 2006 r., a w 2010 r. był ten sam program, bo hasłem kampanii były trzy litery: CDN, czyli ciąg dalszy nastąpi. No i nie nastąpił. Nie powstały cztery nowe mosty, nie powstała druga linia metra, a obiecywała rozpoczęcie budowy trzeciej. Nie skończona jest obwodnica. To wszystko było w jej programie.

Czyli wynik referendum jest w zasadzie przesądzony. Czy jednak opłaca się odwoływać Gronkiewicz-Waltz na trochę ponad rok przed wyborami w sytuacji, gdy Donald Tusk może wyznaczyć na jej miejsce komisarza, np. Stefana Niesiołowskiego czy Sławomir Nowaka.

No ale komisarz wchodzi po to, aby w ciągu 90 dni zorganizować wybory.

...No tak, ale można sobie wyobrazić ile w ciągu 90 dni taki komisarz Niesiołowski czy Nowak, może zrobić rzeczy, których nie koniecznie życzyliby sobie warszawiacy.

A to już odpowiedzialność premiera. Jeśli jest samobójcą politycznym, to oczywiście wyznaczy komisarza, który zaszkodzi Warszawie. A jeśli jest człowiekiem myślącym, a za takiego go uważam, to wyznaczy jakiegoś urzędnika, który niczego wielkiego nie zrobi przez te 90 dni, ale też niczego nie popsuje. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook