Jedynie prawda jest ciekawa


Guział: "akcja odwoływania prezydent Warszawy jest powszechna"

09.06.2013

Kiedyś "cały naród odbudowywał swoją stolicę", a dziś wszyscy mieszkańcy Warszawy chcą pomachać na pożegnanie prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, którą warszawiacy dwukrotnie wybrali na to stanowisko. O powodach tej "łaski pańskiej, co na pstrokatym koniu jeździ" rozmawiamy z Piotrem Guziałem, burmistrzem dzielnicy Ursynów i liderem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która zbiera podpisy pod referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz.

STEFCZYK.INFO: Jak idzie zbieranie podpisów?

Piotr Guział: Bardzo dobrze idzie. W trochę ponad dwa tygodnie 100 tysięcy podpisów, więc można śmiało domniemywać, że te podpisy zostaną zebrane w wymaganej liczbie. Mamy czas do 22 lipca.

Ile osób jest zaangażowanych w tę akcję?

Nie mogę powiedzieć. Nie dlatego, że to są tajne dane. One są nieznane. Akcja jest spontaniczna i powszechna. Każdy może wydrukować sobie karty do zbierania podpisów z naszej strony internetowej, do czego oczywiście zachęcamy. Tak więc my nie mamy kontroli nad tym. Niektórzy nawet listownie odsyłają listy z podpisami zebranymi u znajomych i sąsiadów. Zbierają związki zawodowe, partie polityczne, spółdzielnie mieszkaniowe więc ciężko powiedzieć ile osób w tym uczestniczy. Ostatnio „Gazeta Wyborcza” pisała, że nawet jakiś listonosz zbierał.

Tak, ale on przez to może mieć problemy.

Jeśli będzie miał problemy, to dostanie od nas pomoc prawną. Jednak jeśli robił to po pracy, a tego przecież nie wiemy, to nic mu nie grozi.

Hanna Gronkiewicz-Waltz została dwa razy wybrana na prezydenta przez warszawiaków. Za drugim razem w pierwszej turze. Dziś ci sami warszawiacy mają już jej serdecznie dosyć. Co się stało?

To najwyraźniej chyba efekt zwycięskiej pierwszej tury w drugich wyborach. Zdarza się niektórym politykom zachłyśnięcie sukcesem. To chyba spotkało panią prezydent. Uznała najwidoczniej, że skoro ma tak duże poparcie to może być niemal półbogiem. „Naród obdarzył mnie zaufaniem i to będzie trwało”. Być może sobie tak myślała. Tak jednak nie jest. Każdego dnia trzeba udowadniać, że się zasłużyło na to poparcie. Jako burmistrz Ursynowa wiem, że można harować przez kilka dni i nocy, jedna wpadka czy błędna decyzja zawala wszystko. W przypadku pani prezydent tych wpadek i błędnych decyzji było całe mnóstwo. A ile było niespełnionych obietnic! Przecież gdy się przeczyta jej program z 2006 r., a w 2010 r. był ten sam program, bo hasłem kampanii były trzy litery: CDN, czyli ciąg dalszy nastąpi. No i nie nastąpił. Nie powstały cztery nowe mosty, nie powstała druga linia metra, a obiecywała rozpoczęcie budowy trzeciej. Nie skończona jest obwodnica. To wszystko było w jej programie.

Czyli wynik referendum jest w zasadzie przesądzony. Czy jednak opłaca się odwoływać Gronkiewicz-Waltz na trochę ponad rok przed wyborami w sytuacji, gdy Donald Tusk może wyznaczyć na jej miejsce komisarza, np. Stefana Niesiołowskiego czy Sławomir Nowaka.

No ale komisarz wchodzi po to, aby w ciągu 90 dni zorganizować wybory.

...No tak, ale można sobie wyobrazić ile w ciągu 90 dni taki komisarz Niesiołowski czy Nowak, może zrobić rzeczy, których nie koniecznie życzyliby sobie warszawiacy.

A to już odpowiedzialność premiera. Jeśli jest samobójcą politycznym, to oczywiście wyznaczy komisarza, który zaszkodzi Warszawie. A jeśli jest człowiekiem myślącym, a za takiego go uważam, to wyznaczy jakiegoś urzędnika, który niczego wielkiego nie zrobi przez te 90 dni, ale też niczego nie popsuje. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook