Jedynie prawda jest ciekawa


Gursztyn: Manewr Jurka ciosem dla Ziobry

24.03.2012

Dzisiaj Prawica RP Marka Jurka ogłasza nawiązanie współpracy z Prawem i Sprawiedliwością, a Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry ma swój pierwszy kongres. O ocenę tych dwóch ruchów na prawicy portal Stefczyk.info poprosił Piotra Gursztyna, publicystę "Rzeczpospolitej".

- Portal Stefczyk.info: Czy te dwa wydarzenia mają znaczenie dla prawicy?

Mają znaczenie. Przyłączenie się Marka Jurka, choć nie wiadomo, jak to dalej będzie, ma to znaczenie w tym momencie, że jest to duży cios dla inicjatywy Ziobry. Dla PiS-u jest to proporcjonalnie mały zysk, w tym sensie, że nie wiadomo, czy i jak to się dobije na sondażach, ale z pewnością bardzo osłabia Ziobrę.

Gdyby Ziobrze udało się przyciągnąć Jurka, to mógłby on kreować wizerunek takiej nowej, świeżej prawicy, pozbawionej tego osobistego dyktatu Jarosława Kaczyńskiego - zarzutu, który czasem słychać, nie tylko na prawicy, że Kaczyński sprywatyzował PiS, oddemokratyzował tę partię, przez co zabił w niej jakiegoś ducha.

Przyłączenie się Jurka ma więc dość poważne znaczenie. Jurek i jego ludzie mieli gdzieniegdzie dość dobre wyniki, więc to jest zawsze te kilkadziesiąt, czy sto kilkadziesiąt tysięcy głosów więcej w ewentualnych wyborach - jeśli się oczywiście te trendy by się utrzymały.

Natomiast inicjatywa Ziobry? To zależy. Oni jakiś tam potencjał mają - jest dużo ludzi niezadowolonych z tego, co się dzieje w PiS-ie i oni szukają czegoś nowego. Ziobro ma taki pomysł, moim zdaniem niezły, żeby nazwać się Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Przy tej personalizacji polskich wyborów, którą widzieliśmy jesienią zeszłego roku, to jest coś, co może mu przysporzyć trochę głosów. Ale jak będzie dalej, trudno powiedzieć. Musi mieć struktury, jeśli nawet nie w całym kraju, to na pewno w dużej jego części.

- Marek Jurek jest jedyną osobą, która odpowiedziała na apel Jarosława Kaczyńskiego o powrót "marnotrawnych pisowców". Czy Jarosław Kaczyński ma ochotę reintegrować prawicę, czy też ten apel został wydany wyłącznie w związku z dzisiejszym kongresem Solidarnej Polski?

Ten apel miał bezwzględnie związek z kongresem. Ziobro rozmawiał z Jurkiem od dłuższego czasu, te wieści nie były jakąś tam wielką tajemnicą, więc musiały dotrzeć też i do PiS-u. Rozumiem, że PiS przeprowadził tutaj skuteczną dywersję w stosunku do Ziobry i przeciągnął Jurka na swoją stronę, pewnie oferując mu więcej - bo też takie są też możliwości PiS-u. I zostało to ogłoszone tuż przed kongresem, żeby, mówiąc kolokwialnie "zrobić kuku" Ziobrze. I rzeczywiście taki efekt tego jest.

A apel?  Ja bym do niego specjalnie się nie przywiązywał. Widać to zresztą po reakcjach - wszyscy wiedzą, że jest w tym więcej teatru niż jakiejś realnej polityki. Ruchy integracyjne robi się negocjując po cichu, bardzo delikatnie. Strony muszą mieć poczucie, że to im się opłaca, a apele są po to, żeby "publika" w nie wierzyła - tylko o to chodzi.

- A czy dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość ma większą zdolność koalicyjną - Jurek wzywa PiS do budowy większości na scenie politycznej?

Teza o niezdolności koalicyjnej PiS-u jest tezą publicystyczną i nieprawdziwą. Były takie momenty, że rzeczywiście z PiS-em nikt nie chciał gadać, bo po prostu nikomu to się nie opłacało.

Platformie nadal nie opłaca się koalicja z PiS-em, choć mogą być takie sytuacje, że obie partie stwierdzą, że mimo wszystko się im opłaca. Z Ruchem Palikota też PiS nigdy nie będzie się oficjalnie dogadywał, ale jakieś taktyczne, po cichu dogadywanie się w Sejmie, w momencie, kiedy Ruch Palikota politycznie dojrzeje, jest jak najbardziej możliwe.

Z SLD w samorządach pisowcy mieli dobre kontakty i jakieś rzeczy razem przeprowadzali w sejmikach czy samorządach miejskich czy powiatowych. Tutaj ważna jest tylko kwestia pewnej elegancji - żeby obie strony nie gorszyły swoich wyborców takimi konszachtami.

No i zostaje PSL - PSL, który teraz jest uwiązany koalicją rządową, ale w kilku sejmikach ludowcy bardzo chcieli współpracować z PiS-em, po wyborach samorządowych, bo to jest dość naturalna układanka, szczególnie we wschodniej i centralnej Polsce. Tylko mocne naciski ze strony Platformy, która chciała izolować PiS, spowodowała, że tej współpracy nie udało się nawiązać.

Tak, że wszystko zależy od układu sił, od doraźnej potrzeby i myślę, że wyborcy wszystkich partii przeżyją jeszcze niejedno zdziwienie, kiedy ich ukochana partia nawiąże bardzo wydawałoby się egzotyczne porozumienia i sojusze.

- Ale mnie chodzi o scenę ogólnopolską. Czy można sobie wyobrazić, że PiS jest dziś w stanie zbudować większość rządową?

W tej chwili nie. Ale być może, jeśli nastąpiłby jakiś wstrząs w Platformie mający związek z władzą i pozycją Tuska, to kto wie? Ale to byłyby niestabilne układy. Musiałoby dojść do nowych wyborów, a po wyborach nie wykluczam tego - jest to zupełnie realne.

not. zrk
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook