Jedynie prawda jest ciekawa


Gursztyn: Jedność w polityce jest premiowana

23.04.2012

O jedności na prawicy oraz szansach PiSu i SP na polityczny sukces portal Stefczyk.info rozmawia z dziennikarzem Piotrem Gursztynem.

Stefczyk.info: Jarosław Kaczyński zaapelował w sobotę o powrót polityków Solidarnej Polski do PiSu. Jak Pan się odnosi do ostatnich apeli o prawicową jedność?

Piotr Gursztyn: Jedność jest premiowana w polityce, zarówno w wymiarze propagandowym, jak i możliwości działania. Jednak wydaje mi się, że ostatnie apele są podyktowane przede wszystkim traumą prawicowych wyborców, którzy pamiętają, jak się skończyło prawicowe rozdrobnienie, słynne lata 90. Mają tu swoje znaczenie również naciski środowiska skupionego wokół toruńskich mediów o. Rydzyka.

O czym to świadczy?

To pokazuje słabość ewentualnej współpracy SP i PiSu. Bowiem ewentualne zjednoczenie nie wypływa z przekonania tych środowisk. W mojej ocenie przyszłość połączenia nie rysuje się więc optymistycznie. Oczywiście okoliczności mogą przymusić obie strony do działań wspólnych, ale entuzjazmu i zaufania nie ma po obu stronach. Tymczasem zaufanie w polityce jest ważną sprawą. Bez tego trudno będzie cokolwiek zrobić.

Czy widzi Pan szanse dla Solidarnej Polski, jako osobnego bytu politycznego?

To wszystko zależy od rozwoju sytuacji politycznej w kraju. Jak widać, temat smoleński eliminuje Solidarną Polskę. Przez pewien czas sondaże pokazywały, że SP ma szanse na przekroczenie progu wyborczego, miała około 5 procent poparcia. To mogło wynikać z faktu, że część wyborców prawicy jest zmęczona Jarosławem Kaczyńskim. Takie opinie słychać wśród ludzi o konserwatywnych poglądach. Trudno powiedzieć, jakie szanse ma SP.

Gdzie widzi Pan dla niej szanse?

Warto zaznaczyć, że na niższych szczeblach, we władzach samorządowych itd., jest dużo ludzi osieroconych przez inne partie. Oni mają duży potencjał, ale są niezagospodarowani. To może być siła napędowa dla SP. Oni się włączali do pewnych inicjatyw z ostatnich lat i są dziś sfrustrowani. Po nich sięgnąć może Solidarna Polska. Założyciele tej partii liczą obecnie na dobry start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wystawią silnych kandydatów i mogą przekroczyć próg wyborczy. Kto wie, może zdobędą kilka mandatów. To byłby już zaczyn do dalszej działalności. Jednak oczywiście SP może się również nie powieść, może najzwyczajniej zniknąć, jak PJN.

Czy SP zwiększyłaby atrakcyjność PiSu? Czy z Solidarną Polską miałby on większy potencjał przekonywania do siebie wyborców?

Mleko się rozlało. Odpowiedzialność za to spada na kierownictwo PiSu, które straciło w ostatnich latach wiele ważnych środowisk. Pewną nadzieją na odnowę w tym zakresie było nawiązanie współpracy z Markiem Jurkiem. To był sygnał, że jest szansa na powrót PiS do szerszego nurtu. Jednak, jak na razie, słyszeliśmy jedynie jedno oświadczenie Marka Jurka. I na tym się skończyło. Jeśli jednak ta współpraca miałaby odnieść jakiś skutek, on powinien pokazywać się co chwila z politykami PiS. PiS musi dziś przejść coś w rodzaju tuningu. Jak na polskie warunki ta partia ma już swoje lata. Wielu wyborców, zwłaszcza młodych chce głosować na partię atrakcyjną, od której bije świeżość, wola zwycięstwa. O PiSie w ostatnich latach trudno to powiedzieć. PiS zdaje się być partią starą i cokolwiek zmęczoną.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook