Jedynie prawda jest ciekawa


Gugulski: Rosja wskazała wykonawcę remontu Tu-154

08.04.2013

Rozmowa z Marcinem Gugulskim, współpracującym z parlamentarnym zespołem badającym katastrofę smoleńską.

Stefczyk.info: Dla zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską przygotował pan analizę, dotyczącą zlecenia na remont tupolewa, który rozbił się w Rosji. Z analizy wynika, że zakład remontowy został wskazany przez stronę rosyjską, a tej zdaje się zależało, by właśnie zakład w Samarze zajął się modernizacją...

Marcin Gugulski: W tej sprawie należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, należy wskazać, że tupolewy będące na wyposażeniu 36 SPLT i służące do transportu najważniejszych osób w Polsce były przez kilkanaście lat remontowane nie w Samarze, ale w innych zakładach. Konieczność kolejnego remontu samolotu wynikała z kończenia się resursów technicznych maszyny. Władze państwowe Rosji zrobiły przy tej okazji wiele, żeby ten remont odbył się w innych niż dotąd zakładach, czyli w zakładach Aviakor w Samarze. Posłużono się przy tej okazji takimi narzędziami, jak dekret prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Na jego podstawie Federalna Służba Współpracy Wojskowo-Technicznej Federacji Rosyjskiej (FSWTS) wydała decyzję, z której wynikało, że jedynie jeden zakład będzie miał zgodę na uczestniczenie w rozmowach i negocjacjach dotyczących przetargu na remont. Tę zgodę dostały jedynie zakłady w Samarze. Inne zakłady nie miały możliwości przystąpienia do tego przetargu.

Może dotychczasowe zakłady nie mogły już prowadzić tej modernizacji?

Nie wiem, co stało za tymi decyzjami, jakie były motywacje. Tego nie wiadomo. Jednak wiadomo, że zakłady, które prowadziły do tej pory remonty, były zdolne i w tym przypadku przeprowadzić modernizację. Co więcej, zakłady w Samarze nie były w stanie w całości samodzielnie przeprowadzić tych prac. Nie tam były przeprowadzane remonty silników obu tupolewów. One były wymontowywane w Samarze, wożone do innych zakładów. Tam przechodziły remonty, a następnie wracały i były montowane z powrotem. To miało praktyczne skutki dla bezpieczeństwa tego remontu.

Jakie?

Z informacji MON wynika, że resort przewidział pieniądze dla jednego oficera, który miał dbać o bezpieczeństwo remontu. On miał być obserwatorem prac. Jednak, żeby mógł to robić skutecznie, powinien mieć dar bilokacji. On siedział w Samarze, więc nie mógł obserwować co dzieje się z silnikami.

Czy to, co działo się w Samarze, może mieć jakieś znaczenie ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej?

Ja w takie spekulacje się nie wdawałem w swojej analizie, jednak oczywiście zaznaczałem w przypisach i źródłach jakie w związku z tym pojawiały się wątpliwości. Zamieściłem np. uwagi i oceny firm, które nie zostały dopuszczone do remontu, czy opinie ekspertów lotniczych w tej sprawie. Jednak nie traktowałem tego, jako dowodu i przesłanki w swojej analizie.

Rozmawiał TK
[Fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook