Jedynie prawda jest ciekawa

Grzybowska: "To już nie te czasy, aby wjeżdżały czołgi"

05.04.2014

Czy faktycznie zapadła decyzja, że Zachód „odpuszcza“ sprawę ukraińską w zamian możliwość zabezpieczenia przed Rosją Europy Środkowej? Czy grozi nam otwarta wojna? Między innymi te tematy podjęli goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

Czy faktycznie zapadła decyzja, że Zachód „odpuszcza“ sprawę ukraińską w zamian możliwość zabezpieczenia przed Rosją Europy Środkowej? Czy grozi nam otwarta wojna? Między innymi te tematy podjęli goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

- Duże poruszenie wzbudziła informacja podana przez „Rzeczpospolitą”, że dogadywany jest lub już zawarty swego rodzaju pakt, zgodnie z którym Stany Zjednoczone odpuszczą Ukrainę, uznają, że jest ona w rosyjskiej strefie wpływów, ale z drugiej strony wzmocnią to co jest po drugiej stronie, czyli m. in. Polskę - rozpoczął dyskusję Jacek Karnowski, red. naczelny tygodnika „wSieci”.

Piotr Zaremba, publicysta tegoż tygodnia zwrócił uwagę na dziwne wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Niemiec, który mówił o jakichś ustaleniach.

- Całkowicie zgadzam się z Pawłem Kowalem, który zwrócił się do polskiego rządu, aby formalnie zapytał o jakie to ustalenia chodzi. To w jakiejś mierze zmusiłby Berlin do wyłożenia kart na stół.

- Nie za bardzo wierzę, że zapadły jakieś ustalenia między Obamą a Putinem, ale jeśli to prawda, to powinniśmy się im bardzo mocno sprzeciwiać

- powiedział publicysta i dodał, że Polska powinna optować za przyjęciem Ukrainy do NATO, choć wiadomo nie nastąpi to szybko.

Według Krystyny Grzybowskiej, publicystki "wSieci" wojny otwartej nie będzie.

- To już nie te czasy, gdy czołgi wjeżdżały. Obie strony będą się wzajemnie straszyć. Czołgi nie wjadą na Ukrainę. Wszystko odbywa się w propagandzie. Nie będzie nam groziła wojna w najbliższym czasie. 

Satyryk Ryszard Makowski w kontekście bezpieczeństwa Polski zwrócił uwagę na pewną zagrywkę propagandową podrzucaną przez Rosję.

 – Istnieje w przestrzeni medialnej pewne kuriozum: tarcza antyrakietowej na terenie Polski zagraża bezpieczeństwu Rosji.

Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego, red. nacz. tygodnika "Idziemy" sytuacja z Ukrainą pokazuje ile warte są w świecie różne deklaracje i zapewnienia.

- Nic nie warte sa gwarancje dane temu państwu przez USA, WB i Rosję. Tak więc za bardzo nie polegajmy w gwarancje bezpieczeństwa dawane nam. Boli mnie, że być może znowu odwracamy się od Ukraińców.

Slaw

[FOTO: PAP/ EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook