Jedynie prawda jest ciekawa

Grzybowska: "To już nie te czasy, aby wjeżdżały czołgi"

05.04.2014

Czy faktycznie zapadła decyzja, że Zachód „odpuszcza“ sprawę ukraińską w zamian możliwość zabezpieczenia przed Rosją Europy Środkowej? Czy grozi nam otwarta wojna? Między innymi te tematy podjęli goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

Czy faktycznie zapadła decyzja, że Zachód „odpuszcza“ sprawę ukraińską w zamian możliwość zabezpieczenia przed Rosją Europy Środkowej? Czy grozi nam otwarta wojna? Między innymi te tematy podjęli goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

- Duże poruszenie wzbudziła informacja podana przez „Rzeczpospolitą”, że dogadywany jest lub już zawarty swego rodzaju pakt, zgodnie z którym Stany Zjednoczone odpuszczą Ukrainę, uznają, że jest ona w rosyjskiej strefie wpływów, ale z drugiej strony wzmocnią to co jest po drugiej stronie, czyli m. in. Polskę - rozpoczął dyskusję Jacek Karnowski, red. naczelny tygodnika „wSieci”.

Piotr Zaremba, publicysta tegoż tygodnia zwrócił uwagę na dziwne wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Niemiec, który mówił o jakichś ustaleniach.

- Całkowicie zgadzam się z Pawłem Kowalem, który zwrócił się do polskiego rządu, aby formalnie zapytał o jakie to ustalenia chodzi. To w jakiejś mierze zmusiłby Berlin do wyłożenia kart na stół.

- Nie za bardzo wierzę, że zapadły jakieś ustalenia między Obamą a Putinem, ale jeśli to prawda, to powinniśmy się im bardzo mocno sprzeciwiać

- powiedział publicysta i dodał, że Polska powinna optować za przyjęciem Ukrainy do NATO, choć wiadomo nie nastąpi to szybko.

Według Krystyny Grzybowskiej, publicystki "wSieci" wojny otwartej nie będzie.

- To już nie te czasy, gdy czołgi wjeżdżały. Obie strony będą się wzajemnie straszyć. Czołgi nie wjadą na Ukrainę. Wszystko odbywa się w propagandzie. Nie będzie nam groziła wojna w najbliższym czasie. 

Satyryk Ryszard Makowski w kontekście bezpieczeństwa Polski zwrócił uwagę na pewną zagrywkę propagandową podrzucaną przez Rosję.

 – Istnieje w przestrzeni medialnej pewne kuriozum: tarcza antyrakietowej na terenie Polski zagraża bezpieczeństwu Rosji.

Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego, red. nacz. tygodnika "Idziemy" sytuacja z Ukrainą pokazuje ile warte są w świecie różne deklaracje i zapewnienia.

- Nic nie warte sa gwarancje dane temu państwu przez USA, WB i Rosję. Tak więc za bardzo nie polegajmy w gwarancje bezpieczeństwa dawane nam. Boli mnie, że być może znowu odwracamy się od Ukraińców.

Slaw

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook