Jedynie prawda jest ciekawa


Grzybowska: "Kisiel patrzy z góry i pęka ze śmiechu"

08.12.2013

Nagrodę Kisiela otrzymali w tym roku Jan Vincent Rostowski, Adam Michnik i Dariusz Miłek. O ile w przypadku Miłka, biznesmena, który od podstaw zbudował swój kapitał, nie ma wątpliwości, że na nagrodę zasłużył, to w przypadku dwóch pierwszych wątpliwości są. Zwłaszcza wobec osoby Michnika. O nagrodzie dla niego i nagrodzie w ogóle rozmawiamy z red. Krystyną Grzybowską, publicystką "Gazety Polskiej".

STEFCZYK.INFO: Co pani sądzi o tegorocznych laureatach?

Krystyna Grzybowska: Chcę serdecznie pogratulować panu Dariuszowi Miłkowi, twórcy firmy obuwniczej CCC i właścicielowi tejże. Ponieważ osobiście korzystam z jego obuwia, np. zimowego, które jest nie tylko niedrogie, ale jest też solidne, ciepłe i wygodne. To jest jedyna rzecz w zasadzie jaka przychodzi mi do głowy.

Ten przedsiębiorca zaczynał swą działalność od jakiegoś blaszaka na targowisku w Lubinie…

Tak, słyszałam o tym. Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o nagrody ostatnich lat przyznawane przez jury, czy też kapitułę „Wprost”, to w dziedzinie gospodarczej, ekonomicznej, one są raczej trafione. Natomiast to co się tyczy reszty, to jest to – że tak powiem – jak z kabaretu.

Dlatego, że wygląda to na jakąś zabawę, w określonym gronie osób, z których część niby zna się na felietonie i być może kiedyś czytała coś Kisiela. Część z nich nie zna się na wielu rzeczach, ale na polityce podobno tak. Ci którzy są od kilku lat nagrodzeni, tworzą już coś w rodzaju partii, której za przystawkę służą biznesmeni.

W swoich „Dziennikach” Stefan Kisielewski raczej ciepło wypowiadał się o Adamie Michniku. Jednak bardzo obawiał się ewentualnego zwycięstwa poglądów poglądów gospodarczych, jakie od zawsze prezentował Michnik.

Trudno jest mi to oceniać, bo byłam wówczas na emigracji, ale trzeba wiedzieć, że Michnik nie dostał tej nagrody za poglądy gospodarcze. Na początku lat 90., gdy Kisiel ustanawiał nagrodę, nie mógł znać przyszłości…

Ale może, znając przerotność mysli śp. Stefana Kisielewskiego, dałby on nagrodę Michnikowi?

Nie wiem, trudno mi się w tej materii wypowiedzieć. Kisiel na pewno teraz, na tamtym świecie, ma na pewno duży dystans do tego, co się obecnie dzieje. Na przykład wokół jego nagrody i pewnie od czasu do czasu pęka ze śmiechu.

No właśnie, to ciekawe byłoby wiedzieć w ogóle, jakby Stefan Kisielewski, ten fenomenalny obserwator zycia politycznego i gospodarczego, dziś ocenieła to co się dzieje.

Pewnie, gdyby nagle stanął pośród nas, to pewnie mocno by się zdziwił. I chyba przestałby te swoją nagrodę przyznawać. Musimy sobie opowiedzieć coś o sensie tej nagrody, jeśli popatrzymy na ostatnich laureatów: Paradowska – bez komentarza, Mleczko, który nie pisze, a rysuje, Roman Młotkowski. Gdy Maciej Rybiński wystapił z kapituły nagrody mówiąc, że tego wytrzymać się dłużej nie da, to laureatką była jakaś pani z „Gazety Wyborczej”, która była nikomu nie znana.

Jeszcze na jedno trzeba zwrócić uwagę – przewodniczącym kapituły jest Jan Krzysztof Bielecki. To powinno dać wiele do myślenia na temat wyborów kapituły…

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook