Jedynie prawda jest ciekawa


Grzybowska: "Kisiel patrzy z góry i pęka ze śmiechu"

08.12.2013

Nagrodę Kisiela otrzymali w tym roku Jan Vincent Rostowski, Adam Michnik i Dariusz Miłek. O ile w przypadku Miłka, biznesmena, który od podstaw zbudował swój kapitał, nie ma wątpliwości, że na nagrodę zasłużył, to w przypadku dwóch pierwszych wątpliwości są. Zwłaszcza wobec osoby Michnika. O nagrodzie dla niego i nagrodzie w ogóle rozmawiamy z red. Krystyną Grzybowską, publicystką "Gazety Polskiej".

STEFCZYK.INFO: Co pani sądzi o tegorocznych laureatach?

Krystyna Grzybowska: Chcę serdecznie pogratulować panu Dariuszowi Miłkowi, twórcy firmy obuwniczej CCC i właścicielowi tejże. Ponieważ osobiście korzystam z jego obuwia, np. zimowego, które jest nie tylko niedrogie, ale jest też solidne, ciepłe i wygodne. To jest jedyna rzecz w zasadzie jaka przychodzi mi do głowy.

Ten przedsiębiorca zaczynał swą działalność od jakiegoś blaszaka na targowisku w Lubinie…

Tak, słyszałam o tym. Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o nagrody ostatnich lat przyznawane przez jury, czy też kapitułę „Wprost”, to w dziedzinie gospodarczej, ekonomicznej, one są raczej trafione. Natomiast to co się tyczy reszty, to jest to – że tak powiem – jak z kabaretu.

Dlatego, że wygląda to na jakąś zabawę, w określonym gronie osób, z których część niby zna się na felietonie i być może kiedyś czytała coś Kisiela. Część z nich nie zna się na wielu rzeczach, ale na polityce podobno tak. Ci którzy są od kilku lat nagrodzeni, tworzą już coś w rodzaju partii, której za przystawkę służą biznesmeni.

W swoich „Dziennikach” Stefan Kisielewski raczej ciepło wypowiadał się o Adamie Michniku. Jednak bardzo obawiał się ewentualnego zwycięstwa poglądów poglądów gospodarczych, jakie od zawsze prezentował Michnik.

Trudno jest mi to oceniać, bo byłam wówczas na emigracji, ale trzeba wiedzieć, że Michnik nie dostał tej nagrody za poglądy gospodarcze. Na początku lat 90., gdy Kisiel ustanawiał nagrodę, nie mógł znać przyszłości…

Ale może, znając przerotność mysli śp. Stefana Kisielewskiego, dałby on nagrodę Michnikowi?

Nie wiem, trudno mi się w tej materii wypowiedzieć. Kisiel na pewno teraz, na tamtym świecie, ma na pewno duży dystans do tego, co się obecnie dzieje. Na przykład wokół jego nagrody i pewnie od czasu do czasu pęka ze śmiechu.

No właśnie, to ciekawe byłoby wiedzieć w ogóle, jakby Stefan Kisielewski, ten fenomenalny obserwator zycia politycznego i gospodarczego, dziś ocenieła to co się dzieje.

Pewnie, gdyby nagle stanął pośród nas, to pewnie mocno by się zdziwił. I chyba przestałby te swoją nagrodę przyznawać. Musimy sobie opowiedzieć coś o sensie tej nagrody, jeśli popatrzymy na ostatnich laureatów: Paradowska – bez komentarza, Mleczko, który nie pisze, a rysuje, Roman Młotkowski. Gdy Maciej Rybiński wystapił z kapituły nagrody mówiąc, że tego wytrzymać się dłużej nie da, to laureatką była jakaś pani z „Gazety Wyborczej”, która była nikomu nie znana.

Jeszcze na jedno trzeba zwrócić uwagę – przewodniczącym kapituły jest Jan Krzysztof Bielecki. To powinno dać wiele do myślenia na temat wyborów kapituły…

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook