Jedynie prawda jest ciekawa

Grzegorz Długi o wzroście PKB: Nie wpadałbym w euforię

16.05.2017

Wzrost PKB jest rzeczą pożądaną, z której się cieszymy - powiedział we wtorek poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Dodał, że "nie wpadałby jednak w euforię", bo to musi być trwały wzrost, a poza tym "warto byłoby wiedzieć dlaczego mamy wyższy wzrost PKB niż planowano".

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek w tzw. szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł w pierwszym kwartale 2017 r. o 4 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 1 proc.

"Wzrost PKB jest rzeczą pożądaną, z której się musimy cieszyć i się bardzo cieszymy" - powiedział poseł Długi PAP. "Nie wpadałbym jednak w żadną euforię, bo po pierwsze to musi być trwały wzrost, po drugie warto byłoby wiedzieć dlaczego mamy wyższy wzrost PKB niż planowano" - dodał.

Poseł Kukiz'15 stwierdził również, że "te pozytywne trendy należy wzmacniać", a wszystko to, co hamuje wzrost trzeba likwidować. "Tak, że nie popadajmy w żadną euforię tak jak powiedziałem, ale cieszmy się z tego co jest" - powiedział Długi.

GUS poinformował we wtorek, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kwartale
polska gospodarka urosła o 3,9 proc. rdr.

Natomiast PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,1 proc.

GUS zastrzegł, że dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2017 r., który zostanie opublikowany 31 maja 2017 r.

ansa/PAP

[fot. TVP Info]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook