Jedynie prawda jest ciekawa


Grzegorz Bierecki: Wodomierzem nie powstrzyma się powodzi

05.06.2014

Minister Rostowski zamiast tamy wstawił wodomierz, mówiąc, że to nas ochroni przed nadmiernym zadłużeniem. To oczywiście nieprawda - mówi senator Grzegorz Bierecki komentując nowelizację ustawy o finansach publicznych, którą zajął się Senat.

Stefczyk.info: Bardzo krytycznie odnosi się Pan do przepisów nowelizujących ustawę budżetową. Czym grozi ich wejście w życie?

Senator Grzegorz Bierecki: To jest zabieg propagandowy, wymyślony jeszcze przez ministra Rostowskiego, który miał stanowić taki listek figowy do zawieszenia ustawowego 50 procentowego progu relacji zadłużenia do PKB, który umożliwił większości parlamentarnej uchwalenia budżetu na rok 2014. Bez wymaganych działań, do których zobowiązywała ustawa o finansach publicznych. A więc bez cięć itd. W roku wyborów europejskich i samorządowych  koalicja zrozumiała, że gdyby budżet był przyjęty zgodnie z przepisami ustawy byłby niezgodny z prawem. Więc zawieszono to prawo. I uchwalono budżet, który ominął ten 50 proc. wskaźnik. Teraz wprowadzone zostały wskaźniki dla tzw. stabilizującej reguły podatkowej, które nie mają nic wspólnego z tym, co jest zapisane w Konstytucji i w ustawie o finansach publicznych. Pytałem ministra jakie będą konsekwencje przekroczenia tych wskaźników.

Minister uchylił się od odpowiedzi.

Bo cóż miał powiedzieć. Te wskaźniki, mają takie znaczenie jak wodomierz, który coś tam owszem mierzy, ale powodzi nie zapobiega. Te wcześniejsze miały charakter tamy i miały powstrzymać narastanie długu publicznego.  A Rostowski zamiast tamy wstawił wodomierz, mówiąc, że to nas ochroni przed nadmiernym zadłużeniem. To oczywiście nieprawda. Ale chroni nas jeszcze Konstytucja, w której jest 60 proc. wskaźnik. Tyle, że podzielam wątpliwości Rady Polityki Pieniężnej, że dopiero te wskaźniki, zaproponowane przez Rostowskiego powodują, że możemy wpaść w pułapkę zadłużenia. W dodatku - niepostrzeżenie. Dopiero po czaaie możemy dowiedzieć, że zostały przekroczone wartości brzegowe określone w Konstytucji.

W swoim wystąpieniu podkreślał Pan też, że polityka finansowa rządu niespecjalnie zmieniła się wraz z odejściem ministra Rostowskiego..

Nie wiem czemu minister Szczurek realizuje ten propagandowy zabieg ministra Rostowskiego. Rosowski musiał wytłumaczyć się z błędów w planowaniu budżetowym i z naciągania wskaźników. Wymyślił więc sobie przewidująca regułę podatkową, żeby puścić jakąś ściemę - jak to mawia młodzież. Czemu brnie w to minister Szczurek- nie wiem. Może mu kazali, żeby z gęby robił cholewę? A to jest takie wstawianie wodomierzy w wodę zamiast budowania tamy. To nie zapobiegnie powodzi.

not.ansa

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook