Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Grzegorz Bierecki: Wodomierzem nie powstrzyma się powodzi

05.06.2014

Minister Rostowski zamiast tamy wstawił wodomierz, mówiąc, że to nas ochroni przed nadmiernym zadłużeniem. To oczywiście nieprawda - mówi senator Grzegorz Bierecki komentując nowelizację ustawy o finansach publicznych, którą zajął się Senat.

Stefczyk.info: Bardzo krytycznie odnosi się Pan do przepisów nowelizujących ustawę budżetową. Czym grozi ich wejście w życie?

Senator Grzegorz Bierecki: To jest zabieg propagandowy, wymyślony jeszcze przez ministra Rostowskiego, który miał stanowić taki listek figowy do zawieszenia ustawowego 50 procentowego progu relacji zadłużenia do PKB, który umożliwił większości parlamentarnej uchwalenia budżetu na rok 2014. Bez wymaganych działań, do których zobowiązywała ustawa o finansach publicznych. A więc bez cięć itd. W roku wyborów europejskich i samorządowych  koalicja zrozumiała, że gdyby budżet był przyjęty zgodnie z przepisami ustawy byłby niezgodny z prawem. Więc zawieszono to prawo. I uchwalono budżet, który ominął ten 50 proc. wskaźnik. Teraz wprowadzone zostały wskaźniki dla tzw. stabilizującej reguły podatkowej, które nie mają nic wspólnego z tym, co jest zapisane w Konstytucji i w ustawie o finansach publicznych. Pytałem ministra jakie będą konsekwencje przekroczenia tych wskaźników.

Minister uchylił się od odpowiedzi.

Bo cóż miał powiedzieć. Te wskaźniki, mają takie znaczenie jak wodomierz, który coś tam owszem mierzy, ale powodzi nie zapobiega. Te wcześniejsze miały charakter tamy i miały powstrzymać narastanie długu publicznego.  A Rostowski zamiast tamy wstawił wodomierz, mówiąc, że to nas ochroni przed nadmiernym zadłużeniem. To oczywiście nieprawda. Ale chroni nas jeszcze Konstytucja, w której jest 60 proc. wskaźnik. Tyle, że podzielam wątpliwości Rady Polityki Pieniężnej, że dopiero te wskaźniki, zaproponowane przez Rostowskiego powodują, że możemy wpaść w pułapkę zadłużenia. W dodatku - niepostrzeżenie. Dopiero po czaaie możemy dowiedzieć, że zostały przekroczone wartości brzegowe określone w Konstytucji.

W swoim wystąpieniu podkreślał Pan też, że polityka finansowa rządu niespecjalnie zmieniła się wraz z odejściem ministra Rostowskiego..

Nie wiem czemu minister Szczurek realizuje ten propagandowy zabieg ministra Rostowskiego. Rosowski musiał wytłumaczyć się z błędów w planowaniu budżetowym i z naciągania wskaźników. Wymyślił więc sobie przewidująca regułę podatkową, żeby puścić jakąś ściemę - jak to mawia młodzież. Czemu brnie w to minister Szczurek- nie wiem. Może mu kazali, żeby z gęby robił cholewę? A to jest takie wstawianie wodomierzy w wodę zamiast budowania tamy. To nie zapobiegnie powodzi.

not.ansa

Słowa kluczowe:

Senat

,

Grzegorz Bierecki

,

PKB

,

Jacek Rostowski

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook