Jedynie prawda jest ciekawa


Grzegorz Bierecki: Wodomierzem nie powstrzyma się powodzi

05.06.2014

Minister Rostowski zamiast tamy wstawił wodomierz, mówiąc, że to nas ochroni przed nadmiernym zadłużeniem. To oczywiście nieprawda - mówi senator Grzegorz Bierecki komentując nowelizację ustawy o finansach publicznych, którą zajął się Senat.

Stefczyk.info: Bardzo krytycznie odnosi się Pan do przepisów nowelizujących ustawę budżetową. Czym grozi ich wejście w życie?

Senator Grzegorz Bierecki: To jest zabieg propagandowy, wymyślony jeszcze przez ministra Rostowskiego, który miał stanowić taki listek figowy do zawieszenia ustawowego 50 procentowego progu relacji zadłużenia do PKB, który umożliwił większości parlamentarnej uchwalenia budżetu na rok 2014. Bez wymaganych działań, do których zobowiązywała ustawa o finansach publicznych. A więc bez cięć itd. W roku wyborów europejskich i samorządowych  koalicja zrozumiała, że gdyby budżet był przyjęty zgodnie z przepisami ustawy byłby niezgodny z prawem. Więc zawieszono to prawo. I uchwalono budżet, który ominął ten 50 proc. wskaźnik. Teraz wprowadzone zostały wskaźniki dla tzw. stabilizującej reguły podatkowej, które nie mają nic wspólnego z tym, co jest zapisane w Konstytucji i w ustawie o finansach publicznych. Pytałem ministra jakie będą konsekwencje przekroczenia tych wskaźników.

Minister uchylił się od odpowiedzi.

Bo cóż miał powiedzieć. Te wskaźniki, mają takie znaczenie jak wodomierz, który coś tam owszem mierzy, ale powodzi nie zapobiega. Te wcześniejsze miały charakter tamy i miały powstrzymać narastanie długu publicznego.  A Rostowski zamiast tamy wstawił wodomierz, mówiąc, że to nas ochroni przed nadmiernym zadłużeniem. To oczywiście nieprawda. Ale chroni nas jeszcze Konstytucja, w której jest 60 proc. wskaźnik. Tyle, że podzielam wątpliwości Rady Polityki Pieniężnej, że dopiero te wskaźniki, zaproponowane przez Rostowskiego powodują, że możemy wpaść w pułapkę zadłużenia. W dodatku - niepostrzeżenie. Dopiero po czaaie możemy dowiedzieć, że zostały przekroczone wartości brzegowe określone w Konstytucji.

W swoim wystąpieniu podkreślał Pan też, że polityka finansowa rządu niespecjalnie zmieniła się wraz z odejściem ministra Rostowskiego..

Nie wiem czemu minister Szczurek realizuje ten propagandowy zabieg ministra Rostowskiego. Rosowski musiał wytłumaczyć się z błędów w planowaniu budżetowym i z naciągania wskaźników. Wymyślił więc sobie przewidująca regułę podatkową, żeby puścić jakąś ściemę - jak to mawia młodzież. Czemu brnie w to minister Szczurek- nie wiem. Może mu kazali, żeby z gęby robił cholewę? A to jest takie wstawianie wodomierzy w wodę zamiast budowania tamy. To nie zapobiegnie powodzi.

not.ansa

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook