Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Trzeba przegonić Tuska

05.11.2012

"Ten rząd jest zakładnikiem grup finansowych i robi wszystko, żeby miały one więcej biznesów" - mówi "Faktowi" senator Grzegorz Bierecki. "Pomysły polegające na tym, żeby znieść progi ostrożnościowe, limity zadłużenia kraju, czyli żeby zacząć liczyć to wszystko w taki sposób, by się okazało, że możemy pożyczać jeszcze więcej" - dodaje były prezes SKOK.

Jak tłumaczył senator Grzegorz Bierecki, "strategia Donalda Tuska to zabawa PR-owa", a z planów budżetowych jasno wynika, że "celem rządu jest dalsze zadłużanie Polski". - Minister Rostowski w ciągu 5 lat podwoił zadłużenie Polski - ocenił i dodawał: - Pomysł na tzw. neokolonializm, to zawsze był pomysł na zadłużanie.  

Bierecki porównał obecną sytuację Polski do tej z lat 70-tych: - Donald Tusk  zachowuje się jak Edward Gierek i myśli, że buduje tutaj kolejną Polskę, tylko numer trzeba odpowiedni dodać. Po Gierku, który zadłużał Polskę, coś jednak zostało, huty, rafinerie i fabryki. A Tusk nam pozostawi stadiony.

- Polska coraz bardziej staje się czymś na kształt kolonii zagranicznych grup finansowych, które dzięki temu swoim krajom macierzystym dostarczają ogromną część produktu krajowego brutto – stwierdził Bierecki, wskazując, że tzw. City dostarcza 12 proc. PKB Wielkiej Brytanii.

Bierecki zarzucił równocześnie Rostowskiemu przeszacowanie złotówki. – To psuje nam eksport. Firmy bankrutują, masowo zwalniają pracowników – powiedział senator PiS.

- Ale on musi trzymać kurs na tym poziomie, bo skoro zadłużenie ma w walutach, musi kurs trzymać nisko i wtedy może być poniżej konstytucyjnych progów ostrożnościowych. Jeżeli nastąpi zmiana kursu i euro będzie po 4,70 zł, to przekraczamy progi ostrożnościowe. Zdaniem Grzegorza Biereckiego, minister finansów zachowuje się "jak cinkciarz i wymienia waluty nie w NBP, jak być powinno zgodnie z dobrym obyczajem, tylko na rynku otwartym. I gra na walucie".

Jakie jest więc według rozmówcy "Faktu" wyjście z tego błędnego koła? – Wyjściem z sytuacji, w której Gierek zostawił Polskę, była faktycznie upadłość. Nastąpiła redukcja długu o połowę – ocenił Bierecki i dodaje, że dziś niestety "nikt nam z powodu pożegnania z Tuskiem długu nie podaruje".

Kontrpropozycją na dalsze pogrążanie się Polski w kryzysie jest zdaniem Biereckiego jak najszybsze przeprowadzenie szeregu działań jednocześnie: m.in. uszczelnienie opodatkowania banki, opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych i likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Na pytanie, czy w Polsce mamy jeszcze kryzys czy już recesję odpowiedział anegdotą: - Ronald Reagan kiedyś mówił, kryzys jest wtedy, kiedy sąsiad traci pracę, a recesja - kiedy ja tracę pracę. A kiedy będzie lepiej? Jak Jimmy Carter straci pracę. I dodał, że "u nas będzie lepiej jak Donald Tusk straci pracę. Jego bezrobocie będzie początkiem wychodzenia z kryzysu".

- By w Polsce zaszły realne zmiany, trzeba przegonić Tuska – puentował Bierecki.

Greg/"Fakt"
[fot. Stefczyk.tv]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook