Jedynie prawda jest ciekawa


Grzegorz Bierecki: Pakt jak oddanie pod kuratelę

22.02.2013

Rozmowa z senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.

Stefczyk.info: Senat dał zgodę na ratyfikację paktu fiskalnego. Jak Pan ocenia tę decyzję oraz sam pakt?

Grzegorz Bierecki: Wiele zależy od tego, co obecnie zrobi rząd, czy władze - zgodnie z artykułem 14 paktu - złożą jednostronne oświadczenie o przyjęciu całych zapisów dokumentu w Polsce. Zgodnie z opiniami prawników rząd może takie oświadczenie złożyć. Ja w czasie debaty w Senacie pytałem o to oświadczenie. Przedstawiciele MSZ oraz resortu finansów zapewniali, że złożenie tego oświadczenia poprzedzą pełną procedurą ratyfikacji, aż do podpisu prezydenta. Jednak to były zapewnienia wiceministrów. Rada Ministrów może mieć inną opinię. Do czasu złożenia oświadczenia o jednostronnym przyjęciu reguł paktu jego skutków finansowych nie ma. Jedynym skutkiem jest konieczność ponoszenia kosztów udziału Donalda Tuska w charakterze obserwatora w niektórych, wybranych spotkaniach szczytu państw strefy euro. O tym, na jakich spotkaniach będzie on obecny, decyduje przewodniczący szczytu.

Co się zmieni, gdy oświadczenie zostanie złożone?

Wtedy konsekwencje paktu są daleko idące. W uzasadnieniu do ustawy dotyczącej ratyfikacji dokumentu rząd szacuje skutki finansowe obowiązywania paktu na 9 miliardów złotych rocznie. Do tego dochodzą jeszcze środki, jakie trzeba będzie wpłacić do europejskiego mechanizmu stabilności. Wyliczenia mówią o około 24 mld euro. To jest niemal jedna trzecia wysokości naszego budżetu państwowego. Skutki wejścia w życie paktu są wiec bardzo duże. Kolejną kwestią budzącą wątpliwości jest sprawa zarządzania polskim budżetem. Zgodnie z postawieniami paktu w stosunku do krajów, które objęte się tzw. procedurą nadmiernego deficytu - w tym Polski - stosowany jest tzw. program partnerski.

Co się za tym pojęciem kryje?

To oznacza, że de facto instytucje unijne będą definiowały i określały zakres przeprowadzonych reform, do których ma dojść w danym kraju. Polska zostanie objęta czymś na kształt kurateli. Będziemy mieli kuratora, który mówi nam, co mamy zrobić, jakie reformy mamy wprowadzić i jak wyglądać na budżet Polski. W czasie debaty w Senacie wskazywałem na to ryzyko. Takie przepisy sugerują bowiem, że urzędnicy z Brukseli będą lepiej wiedzieć co jest potrzebne Polakom niż parlamentarzyści wybrani w wyborach powszechnych. To oznacza, że parlament zostanie pozbawiony podstawowego wpływu na kształt reform, na kształt polityki rozwojowej. Te decyzje będą podejmowane przez urzędników, który nie podlegają demokratycznej kontroli.

W mediach często słyszymy, że pakt będzie obowiązywał od chwili wejścia Polski do strefy euro. To prawda?

Nie. Możemy bowiem zgodzić się na ten pakt, możemy wprowadzić zapisy tego paktu w Polsce bez wchodzenia do strefy euro. Tak zrobiła już Rumunia, której rząd złożył stosowne oświadczenie. Bukareszt zgodził się na wszystkie warunku tego paktu. Ci, którzy mówili, że samo podpisanie paktu nie jest dla nas groźne, zachowują się jak Pigmeje, który nie widzą związku między aktem seksualnym a narodzinami dziecka...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Grzegorz.bierecki.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook