Jedynie prawda jest ciekawa

Grupiński: Kamiński i tak będzie miał trudną sytuację

14.03.2014

Rozmowa z Rafałem Grupińskim, przewodniczącym klubu parlamentarnego PO.

Stefczyk.info: Czy cieszy się pan, że Michał Kamiński dopłynął do Platformy Obywatelskiej?

Rafał Grupiński: Jeśli całą swoją wiedzę marketingową i Prową będzie nam przekazywał w kampanii, to będzie to na pewno uzysk. W poglądach zawsze byliśmy dość różni, więc na pewno to nie jest ktoś, kto mógłby się integrować ze rdzeniem PO. Jednak nasza partia ma szerokie skrzydła o czym wszyscy dobrze wiedzą.

Czy dla części działaczy to nie będzie „wstyd”? Przecież to ten sam Michał Kamiński, który gdy jeździł do Pinocheta, był przedmiotem niewybrednych ironii ludzi, którzy obecnie działają w PO.

Mam w sobie chrześcijańską wyrozumiałość. Uważam, że jeśli ktoś dojrzewa politycznie, zmienia poglądy na bardziej umiarkowane – taką samą rewolucję przebył np. Roman Giertych, to tym lepiej dla polskiej polityki. Umiarkowanie powinno dyktować temperaturę sporów politycznych, a nie radykalizm.

Uważa pan, że Michał Kamiński zmienił poglądy? To nie wynika z jego słów. Jedyną zmianą, jaką widać to jego ostatnie ataki na prezesa Kaczyńskiego. To jest bronią PO na tę kampanię wyborczą?

Nie żyję specjalnie poglądami Michała Kamińskiego i nie śledzę ich w szczegółach. Mówię o tym, na ile jego opinie na temat polityki polskiej generalnie stały się mniej radykalne. To, że akurat krytykuje PiS, to jest naturalne, jeśli chciał się zdystansować i przeciąć dawną pępowinę z PiSem. Postąpił tak jak inni politycy, którzy dokonali transferów między partiami. On po prostu krytykuje swoją przeszłość. Nie jestem szczególnie tym zdziwiony, ani zmartwiony.

Widzi pan możliwość współpracy między Danutą Huebner a Michałem Kamińskim w PE? Będą w tej samej grupie EPP?

Mam nadzieję, że będą.

Nie boi się pan casusu z Michałem Kamińskim, jak z Marianem Krzaklewskim? On też miał odciągnąć głosy od PiSu, ale się wówczas nie udało...

Nie wiem jakie będą efekty kampanii, jednak sytuacja na ścianie wschodniej nie jest łatwa. Jakby na to nie patrzeć Michał Kamiński i tak będzie miał trudną sytuację. On będzie musiał wywalczyć mandat na Lubelszczyźnie. Jeśli mu się to uda, będzie to spore osiągnięcie.

Pytanie, czy wyborcy PO będą chcieli go poprzeć? Raczej nie sądzi pan, żeby zwolennicy PiSu na niego głosowali?

On jest dobrym marketingowcem i musi sobie poradzić.

Widzi pan w Platformie Romana Giertycha i premiera Kazimierza Marcinkiewicza?

Romana Giertycha nie widzę zdecydowanie. A Marcinkiewicza? Nie wiem, nie jestem entuzjastą wzbogacania partii o nazwiska już bardzo w polityce obyte.

A Kamiński?

To bowiem nie odświeża debaty. Kamiński jest politykiem młodym. Zobaczymy, co on ze sobą przyniesie.

Rozmawiał zrk
[Fot. Michalkaminski.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook