Jedynie prawda jest ciekawa


Grunt to rodzinka!

18.03.2013

No i mamy olśnienie i medialne zachwyty TVN-u i GW, okazuje się, że polski Dziadek z Wermachtu może być jednak powodem do dumy. Kanclerz A. Merkel miała Dziadka w Wermachcie, Premier D. Tusk miał Dziadka w Wermachcie.

Jesteśmy więc jak jedna wielka rodzina. A grunt to rodzinka, bo kto rodzinkę fajną ma, nie wie co to bieda, bo gdy trzeba to mu rodzinka „zawsze da” – jak mówią słowa piosenki. D. Tusk z ostatniego szczytu UE do widzów TVN-24 mówił już nawet po niemiecku na temat budżetu Unii na lata 2014-2020 „Einmal ist Einmal”, choć bardziej by pasowało koń jaki jest każdy widzi. To właśnie dzięki naszemu premierowi A. Merkel nie ma już żadnego kłopotu z wymową polskiego nazwiska Dziadka – Kazimierczaka. I mimo tak wielkiego wysiłku” intelektualnego” D. Tusk może zostać zrobiony w przysłowiowego balona lub najzwyczajniej ograny do zera. Bo oto nie tylko Izba Wyższa niemieckiego parlamentu – Bundesrat spokojnie sobie odrzuciła Pakt Fiskalny, ale eurodeputowani, również rodacy niemieckiej Kanclerz, chcą odrzucenia budżetu UE na nową 7 letnią perspektywę.

A sama decyzja Parlamentu Europejskiego może przeciągać się do jesieni. Chcą bezceremonialnie podeptać historyczny sukces rządu PO –PSL i naszego dzielnego Rycerza z Kaszub, który już podzielił eurotort na oczach zachwyconej medialnej gawiedzi. A przecież czekaliśmy już tylko na wisienkę z tego tortu. Jaki był sens dopychania kolanem Paktu Fiskalnego i łamanie polskiej Konstytucji, gdy idzie o procedurę i tryb jego ratyfikacji, gdy dziś okazuje się, że UE łagodzi wymogi procedury nadmiernego deficytu dla Francji, Portugalii i Hiszpanii.

Okazuje się bowiem, że wiele krajów nawet strefy euro nie ma co marzyć o 3 proc. deficycie nie mówiąc już o 0,5 proc. deficycie strukturalnym. Oczywiście Polska w tym roku też nie upora się z barierą 3 proc. deficytu sektora finansów publicznych – będzie raczej 4 lub 4,5 proc. – jak nasz Sztukmistrz z Londynu dobrze wszystko policzy. Po co było głupie prężenie muskułów, opowiadanie, że w drugiej połowie roku będzie w Polsce po kryzysie i tylko z górki , kiedy on właśnie się dopiero rozpoczyna. Czemu miało służyć opowiadanie bajek o tym, że kryzys w strefie euro został rozwiązany. Wszystkie te Dwupaki, Sześciopaki, Pakty Fiskalne, Unie Bankowe jak widać są funta kłaków nie warte , z pewnością nie obowiązują wielkich i możnych Europy, gdy ci mają kłopoty.

Co prawda nasz niepoprawny Dyzio Marzyciel – premier D. Tusk ciągle wierzy w happy end, podobnie zresztą jak premierzy Grecji, Hiszpanii, Portugalii a ostatnio i Cypru. Lieber Donald mówił już kiedyś, że na Liebe Angela nie jest zdolny się pogniewać. Teraz jesteśmy świadkami prawdziwej orgii wygłupów pod tytułem – szybko do euro, przyjmijmy wspólną walutę a będzie dobrze. Byle szybko, byle naród się nie wypowiedział, nie daj Boże referendum – bo wiadomo już co myśli w tej sprawie - 68proc. Polaków.

Według TNS – OBOP tyle właśnie uważa, że zamiana złotego na euro będzie mieć negatywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych, a 53 proc., że będzie to czymś złym dla kraju i gospodarki. Tu też więc galopada rządu PO-PSL z szybkim przyjęciem euro może zakończyć się jak bieg kulawego konia pod górę. Tym bardziej, że w samych Niemczech powstaje poważna partia, która ma dość zarówno strefy euro jak i samej wspólnej waluty i już cieszy się ona ogromnym poparciem na starcie. Niemcy, Włosi, Austriacy, Francuzi mniej więcej już w połowie chętnie by powrócili do narodowych walut, a Szwedzi w ponad 80proc. są przeciw przyjęciu euro. Niedawni „szczęśliwcy” Słoweńcy, Słowacy, Cypryjczycy, Grecy, Hiszpanie, Portugalczycy ledwo dyszą. Zapowiada się więc totalna klapa i w tej sferze pozostawienie złotego może okazać się ostatnią deską ratunku przed skutkami gigantycznego kryzysu gospodarczego nad Wisłą.

Zwolenników euro w Polsce – czyli euroidiotów powinny na baczność postawić weekendowe wydarzenia z Cypru – członka strefy euro. Oto bowiem władza na Cyprze wraz z szefostwem strefy euro, MFW i pod silnym naciskiem Niemiec właśnie zagarnęła od 6 do 10 proc. pieniędzy klientów zgromadzonych w bankach w formie nowego nadzwyczajnego podatku z powodu kryzysu. Wcześniej władze deklarowały, że nie okradną w ten sposób swoich obywateli i podmiotów z innych krajów. Te twórcze metody unijnej lichwy i zwykłego złodziejstwa można przecież w razie kryzysu wprowadzić w każdy weekend w każdym kraju.

Czy te innowacyjne metody zawitają również nad Wisłę? Czy wielce kreatywny zwolennik strefy euro MF J.V. Rostowski sięgnie po tego typu cypryjskie rozwiązania? Mamy już przecież podatek Belki i zlikwidowane poliso – lokaty. Społeczeństwa europejskie jak widać można lekceważyć i spokojnie okradać, ale zabieranie pieniędzy oligarchom finansowym, nie tylko rosyjskim i mafii może się okazać dla Unii zabójcze. Rosną zagrożenia dla polskiej gospodarki, obecny budżet tak jak ostrzegałem w ub. roku – wirtualny, humorystyczny nadaje się tylko do kosza i nowelizacji. Trzeba będzie gwałtownie poszukiwać brakujących ok. 40 mld złotych. Czas najwyższy porzucić mrzonki o europejskim tygrysie gospodarczym odżywiającym się na zielonej wyspie wyłącznie szczawiem i mirabelkami. Wymuszona większa integracja wcale nie musi oznaczać większej racjonalności ekonomicznej. Potrzeba mniej propagandy i zaklinania rzeczywistości nie wystarczy wiara i nadzieja w happy end. A skuteczności i roztropności brakuje.

Trzeba twardo, choćby i mało elegancko walczyć o to co możliwe i należne. Robić swoje odbudowując kondycję przemysłową i materialną polskiego społeczeństwa. Trzeba bezwzględnie odzyskiwać głupio oddany i tanio wyprzedany majątek narodowy, a nie liczyć na przychylność i łaskę hegemonów. Lepiej niech Pan premier D. Tusk czerpie wzór z Węgier, niech nie liczy na łut szczęścia i wspólnych Dziadków. Broń Boże żebyśmy wzorowali się na Estonii. Miała już być w Polsce druga Japonia, druga Irlandia. Teraz przebąkuje się coś o drugiej Estonii. Trzeba by jednak najpierw polskim emerytom obciąć emerytury i renty o ok. 40proc., obniżyć o 25 proc. wynagrodzenia pracowników, przejść przez 20 proc. załamanie PKB, podnieść znacząco podatki po to by przyjąć euro. Można oczywiście zawsze jeszcze sięgnąć po rozwiązania z Cypru. Gra nie warta świeczki, no chyba, że świecy gromnicznej. Rodzinna europejska stypa wydaje się niestety coraz bardziej realna. I może się okazać, że nie doczekawszy się na ciężką kasę jeden europejczyk drugiego rąbnie po głowie i nie przyjedzie na czas pogotowie.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook