Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: Grozi nam cyfrowe wykluczenie

05.11.2012

W przeciwieństwie do właściwie wszystkich krajów, które przeprowadziły cyfryzację, w Polsce nie było żadnego systemu pomocy dla najuboższych w zakupie urządzeń do odbioru - mówi posłanka PiS Barbara Bubula.

Już w tym tygodniu nastąpi pierwsze wyłączenie sygnału telewizji analogowej w Polsce. Tymczasem badania wskazują, że wiele gospodarstw może mieć kłopot z dostępem do sygnału cyfrowego. Czy jesteśmy gotowi na cyfryzację telewizji?

Rząd nie podjął żadnych działań skutecznie sprawdzających przed wyłączeniem telewizji analogowej, czy wszyscy maja w domach odpowiednie odbiorniki. W przeciwieństwie do właściwie wszystkich krajów, które przeprowadziły cyfryzację, w Polsce nie było żadnego systemu pomocy dla najuboższych w zakupie urządzeń do odbioru. Nie przewidziano też właśnie tego etapu sprawdzenia, czy wszyscy mają odpowiednie odbiorniki przed wyłączeniem. 7 listopada maja być te pierwsze wyłączenia, a pod koniec sierpnia ministerstwo administracji i cyfryzacji przeprowadziło badania, z których wynika, że zaledwie 21 procent Polaków twierdzi, że ma odpowiedni odbiornik. To są szokujące wyniki, które powinny spowodować natychmiastową rewizję postępowania rządu w tej sprawie. Wiem, że w ostatniej chwili w województwie lubuskim podjęto jakieś nadzwyczajne akcje informacyjne, łącznie z jeżdżeniem autobusem ekipy miejscowej telewizji w Gorzowie do różnych miast i miasteczek, ale wciąż nie ma tego etapu sprawdzenia, czy wszyscy mają odpowiednie odbiorniki. Spodziewam się, że taki moment krytyczny nastąpi tuż po 7 listopada, ale już 28 listopada objęte wyłączeniami zostaną kolejne województwa, a w marcu przyszłego roku kolejna partia województw zostanie pozbawiona sygnału analogowego. Podsumowując, nie znamy żadnego planu awaryjnego ze strony rządu, mimo wielokrotnych alarmów ze strony Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie.

Prawda jest taka, że akcja informacyjna jest bardzo szeroka i widoczna. Może ludzie po prostu się zagapili i teraz sami są sobie winni, że nie zdążają wymienić sprzętu?

Zabrakło na pewno dwóch rzeczy, które były obowiązkowe w innych krajach. Zatroszczenia się o osoby, które są zagrożone wykluczeniem cyfrowym, czyli najstarsi i najubożsi. W innych krajach europejskich, także w Stanach Zjednoczonych były takie programy, w ramach których przekazywano vouchery na zakup odpowiedniego urządzenia. W USA to było 50 dolarów, w innych krajach to było różnie wycenione i dla różnych grup docelowych było przygotowane, ale na pewno dotyczyło to osób po 65 roku życia i osób korzystających z pomocy społecznej. I to już był taki element, który pozwalał dotrzeć z ta informacja jednostkowo do każdego gospodarstwa domowego. Ten system nie był tylko związany z pomocą materialną, ale pełnił również swoją funkcję informacyjną. Natomiast druga rzecz, której zabrakło, to sprawdzenie przed wyłączeniem, czy przynajmniej 95 procent ludzi ma odpowiednie odbiorniki. A u nas sprawdzono, że ma tylko 20 procent i mimo to się wyłącza.

Czy największą barierą rzeczywiście jest aspekt finansowy, cena dekodera to przecież jednorazowy wydatek około stu złotych?

Niestety, tak jest, że w wielu przypadkach, kiedy zabraknie jakiegoś dobra, które było do tej pory darmowe, to w wielu gospodarstwach domowych taki wydatek nie jest przewidziany w budżecie. W związku z tym nie ma zainteresowania tym, że takie oszczędności trzeba poczynić. Powstaje w związku z tym sytuacja takiego niepotrzebnego napięcia społecznego. Były szacunki, oficjalnie przeprowadzone w 2009 roku na zlecenie minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, które mówiły o tym, że aż 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce może wymagać takiej pomocy. Mimo posiadania tej wiedzy, nie oszacowano tej grupy zagrożonej, ani nie spowodowano, żeby jakakolwiek pomoc była przewidziana. Ale ja podkreślam, że tutaj nie chodzi głównie o pomoc materialną, tylko o zatroszczenie się, żeby taka podstawowa informacja dotarła do wszystkich tych, którzy są zagrożeni, że utrata bezpłatnego sygnału cofnie ich do epoki sprzed telewizji.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook