Jedynie prawda jest ciekawa


Grey: Nie współpracowałem ze służbami USA

07.12.2016

B. wiceminister SZ Robert Grey podkreślił, że nie rozmawiał z szefem dyplomacji Witoldem Waszczykowskim o doniesieniach dot. swojej rzekomej współpracy ze służbami amerykańskimi. „Te informacje pojawiły się po moim odwołaniu, którego powodem była reorganizacja kierownictwa resortu” - dodał.

Grey w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl powtórzył, że nigdy nie współpracował ze służbami specjalnymi USA, ani nie miał kontaktów z ich przedstawicielami. 

Premier Beata Szydło na wniosek szefa MSZ odwołała w zeszłą środę Roberta Greya z funkcji wiceministra spraw zagranicznych. 

Grey pytany przez portal wPolityce.pl., jaki był rzeczywisty powód odwołania go z funkcji wiceministra podkreślił: "Innego powodu nie poznałem oprócz tego, który usłyszeliśmy w oświadczeniach dla mediów ministra Waszczykowskiego: że powodem mojego odwołania jest reorganizacja koncepcji dotyczącej kierownictwa resortu". Jak dodał, nie wie na czym ta reorganizacja miałaby polegać. Grey zaznaczył, że pozostaje "w dyspozycji MSZ". 

Jak dodał, odbył rozmowę z Witoldem Waszczykowskim. Zapytany czy minister pytał go o zarzuty dotyczące kwestii związanej z rzekomą współpracą z amerykańskimi służbami specjalnymi, odpowiedział: "Takiej rozmowy nigdy nie mieliśmy. Gdyby temat był podnoszony to można sobie wyobrazić inny proces postępowania. Ja zostałem odwołany, owszem nagle, ale nie zdymisjonowany w trybie pilnym jak podają niektóre media". 

Dopytywany, czy była mowa o współpracy z obcym służbami, Grey powiedział: "Nie, gdyż nie był to powód mojego odwołania. Te informacje pojawiły się dopiero po moim odwołaniu". 

Grey był również pytany, czy MSZ posiadał o nim wszystkie informacje. "Tak, MSZ otrzymał pełną informację na temat mojego życia, zmiany nazwiska, studiów, podobnie jak służby państwowe dokonujące weryfikacji" - odparł. 

"Poza tym, z tego co wiem, mój proces sprawdzający był długi i chyba jeden z bardziej szczegółowych skoro spędziłem lata w USA. Martwi mnie jednak, że polski rząd zaprasza Polaków do powrotu do kraju, z drugiej strony spotykają ich takie szykany. To zły znak dla innych na emigracji. Mam nadzieję, że będę jeszcze mógł służyć Polsce i swoim przykładem, lub może historią, skłaniać innych do powrotu" - powiedział. 

B. wiceszef MSZ odniósł się do artykułu w dzienniku "Fakt", który informuje, że spółka Xplorer Fund, we władzach której zasiadał otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 24 mln zł bezzwrotnego dofinansowania do internetowego projektu badawczego. 

Grey poinformował, że od lutego 2016 roku nie pracuje w tej firmie. Dodał, że nigdy nie był jej akcjonariuszem, współwłaścicielem czy fundatorem. Informacje "Faktu" nazwał "zwykłym pomówieniem". 

"Kiedy pracowałem tam, fundusze były przekazywane wyłącznie na inwestycje typu start up, które zatwierdza komisja inwestycyjna w wysoce selekcyjnym procesie prowadzonym przez fachowców. To standardowy proces na całym świecie i cieszę się, że mamy tego typu funduszy w Polsce coraz więcej" - powiedział. Potwierdził, że w czasach rządów koalicji PO-PSL spółka otrzymywała środki publiczne. 

Wyborcza.pl, która pierwsza poinformowała o odwołaniu Greya, podała, że został on odwołany pilnie, gdyż zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany. Sam Grey napisał w oświadczeniu przekazanym w zeszłą środę PAP, że nigdy nie był współpracownikiem żadnych służb specjalnych. 

W czwartek Witold Waszczykowski zapewnił, że za odwołaniem Roberta Greya z funkcji wiceministra spraw zagranicznych "nic się nie kryje" . 

MSZ w komunikacie oświadczyło, że "odwołanie wiceministra Roberta Greya wynika ze zmiany koncepcji kierownictwa MSZ". "Stanowczo dementujemy bezpodstawne doniesienia niektórych mediów, że dymisja ta ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami" - zaznaczył resort. Jak dodano, ministerstwo planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya. 

Wiceminister Grey pełnił funkcję podsekretarza stanu od 30 września br.; został odwołany we wtorek 29 listopada. W MSZ Grey był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką. 

Przeczytaj całość rozmowy w portalu wPolityce.pl. 


ak/PAP

[fot. msz.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook