Jedynie prawda jest ciekawa


Grey: Nie współpracowałem ze służbami USA

07.12.2016

B. wiceminister SZ Robert Grey podkreślił, że nie rozmawiał z szefem dyplomacji Witoldem Waszczykowskim o doniesieniach dot. swojej rzekomej współpracy ze służbami amerykańskimi. „Te informacje pojawiły się po moim odwołaniu, którego powodem była reorganizacja kierownictwa resortu” - dodał.

Grey w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl powtórzył, że nigdy nie współpracował ze służbami specjalnymi USA, ani nie miał kontaktów z ich przedstawicielami. 

Premier Beata Szydło na wniosek szefa MSZ odwołała w zeszłą środę Roberta Greya z funkcji wiceministra spraw zagranicznych. 

Grey pytany przez portal wPolityce.pl., jaki był rzeczywisty powód odwołania go z funkcji wiceministra podkreślił: "Innego powodu nie poznałem oprócz tego, który usłyszeliśmy w oświadczeniach dla mediów ministra Waszczykowskiego: że powodem mojego odwołania jest reorganizacja koncepcji dotyczącej kierownictwa resortu". Jak dodał, nie wie na czym ta reorganizacja miałaby polegać. Grey zaznaczył, że pozostaje "w dyspozycji MSZ". 

Jak dodał, odbył rozmowę z Witoldem Waszczykowskim. Zapytany czy minister pytał go o zarzuty dotyczące kwestii związanej z rzekomą współpracą z amerykańskimi służbami specjalnymi, odpowiedział: "Takiej rozmowy nigdy nie mieliśmy. Gdyby temat był podnoszony to można sobie wyobrazić inny proces postępowania. Ja zostałem odwołany, owszem nagle, ale nie zdymisjonowany w trybie pilnym jak podają niektóre media". 

Dopytywany, czy była mowa o współpracy z obcym służbami, Grey powiedział: "Nie, gdyż nie był to powód mojego odwołania. Te informacje pojawiły się dopiero po moim odwołaniu". 

Grey był również pytany, czy MSZ posiadał o nim wszystkie informacje. "Tak, MSZ otrzymał pełną informację na temat mojego życia, zmiany nazwiska, studiów, podobnie jak służby państwowe dokonujące weryfikacji" - odparł. 

"Poza tym, z tego co wiem, mój proces sprawdzający był długi i chyba jeden z bardziej szczegółowych skoro spędziłem lata w USA. Martwi mnie jednak, że polski rząd zaprasza Polaków do powrotu do kraju, z drugiej strony spotykają ich takie szykany. To zły znak dla innych na emigracji. Mam nadzieję, że będę jeszcze mógł służyć Polsce i swoim przykładem, lub może historią, skłaniać innych do powrotu" - powiedział. 

B. wiceszef MSZ odniósł się do artykułu w dzienniku "Fakt", który informuje, że spółka Xplorer Fund, we władzach której zasiadał otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 24 mln zł bezzwrotnego dofinansowania do internetowego projektu badawczego. 

Grey poinformował, że od lutego 2016 roku nie pracuje w tej firmie. Dodał, że nigdy nie był jej akcjonariuszem, współwłaścicielem czy fundatorem. Informacje "Faktu" nazwał "zwykłym pomówieniem". 

"Kiedy pracowałem tam, fundusze były przekazywane wyłącznie na inwestycje typu start up, które zatwierdza komisja inwestycyjna w wysoce selekcyjnym procesie prowadzonym przez fachowców. To standardowy proces na całym świecie i cieszę się, że mamy tego typu funduszy w Polsce coraz więcej" - powiedział. Potwierdził, że w czasach rządów koalicji PO-PSL spółka otrzymywała środki publiczne. 

Wyborcza.pl, która pierwsza poinformowała o odwołaniu Greya, podała, że został on odwołany pilnie, gdyż zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany. Sam Grey napisał w oświadczeniu przekazanym w zeszłą środę PAP, że nigdy nie był współpracownikiem żadnych służb specjalnych. 

W czwartek Witold Waszczykowski zapewnił, że za odwołaniem Roberta Greya z funkcji wiceministra spraw zagranicznych "nic się nie kryje" . 

MSZ w komunikacie oświadczyło, że "odwołanie wiceministra Roberta Greya wynika ze zmiany koncepcji kierownictwa MSZ". "Stanowczo dementujemy bezpodstawne doniesienia niektórych mediów, że dymisja ta ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami" - zaznaczył resort. Jak dodano, ministerstwo planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya. 

Wiceminister Grey pełnił funkcję podsekretarza stanu od 30 września br.; został odwołany we wtorek 29 listopada. W MSZ Grey był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką. 

Przeczytaj całość rozmowy w portalu wPolityce.pl. 


ak/PAP

[fot. msz.gov.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook