Jedynie prawda jest ciekawa


Grek Zorba zatańczy również nad Wisłą?

13.05.2013

Nie ma takiej niegodziwości, jakiej nie dopuściłby się najbardziej nawet liberalny rząd gdy zabraknie mu pieniędzy - pisze główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.

Rynkom finansowym dziś nie potrzeba realnej gospodarki – potrzeba im wyłącznie pras drukarskich. Polskiemu rządowi nie są dziś potrzebni zwykli obywatele  ich problemy i zmartwienia – potrzebne są dobre sondaże, wspólna waluta euro, dobre notowania u eurobiurokratów i uznanie u kanclerz Merkel. I choć w Katowicach trwa wielka feta i targowisko próżności - Europejski Kongres Gospodarczy - to kryzys w Europie się nie skończył, lecz zaledwie przycichł na chwilę.

W Polsce kryzys dopiero rozwija swe upiorne skrzydła. Ani się obejrzymy jak Grek Zorba zatańczy również nad Wisłą. Rozjazd realnej gospodarki i rynków finansowych nie tylko w Polsce coraz wyraźniej się pogłębia. Rosnąca recesja w wielu krajach UE, gigantyczne bezrobocie w Europie - 26 mln ludzi, 60 proc. bezrobocie ludzi młodych w Grecji, 55 proc. w Hiszpanii i blisko 270 tys. młodych bezrobotnych z wyższym wykształceniem w Polsce nie są, jak widać, przestrogą dla spekulantów i inwestorów. Unijni biurokraci właśnie kończą budowę nowej komfortowej siedziby za 330 mln euro w kształcie „jajka Van Rompuya”, za które zapłacą europejscy i polscy podatnicy.

Prominentny polityk PO Jerzy Buzek puszcza farbę o jakichś decyzjach euro biurokratów i głównych decydentów strefy euro, które nie są jeszcze przedmiotem publicznej debaty. Eurodeputowany Siwiec wraz z posłem Palikotem z radością ogłaszają, że już niedługo nie będzie samodzielnego państwa polskiego. Europejczycy wyraźnie biednieją, a ich rządy i elity nadal pławią się w luksusie. Europejscy przywódcy wolą ratować euro niż Europejczyków, nadal wolą wspierać europejskie banki niż europejską gospodarkę, wolą dać pieniądze na skup toksycznych aktywów finansowych niż na nowe miejsca pracy dla młodych. Widać wyraźnie, że wolą bankokrację niż demokrację, a dyktatorskie zapędy kolejnych rządów, również w Polsce są coraz bardziej widoczne.

Nie ma takiej niegodziwości, jakiej nie dopuściłby się najbardziej nawet liberalny rząd gdy zabraknie mu pieniędzy. W tej materii nasz MF J.V.Rostowski to prawdziwy tytan – po podatku radarowym, deszczowym, śmieciowym, szykowanym audiowizualnym czy nieobniżonym na 2014 r. VAT-em już szykuje nam kolejne magiczne sztuczki. Wcześniej czy później „Tajfun Vincent” zmiecie ten rząd, nawet ten po rekonstrukcji. Zwiastuny nadchodzącej katastrofy gospodarczej są coraz wyraźniejsze. Na tle bezruchu, braku jakiejkolwiek koncepcji i zwykłej ludzkiej przyzwoitości obecnego układu rządzącego Polską – sprawa ministerialnych zegarków, zmarnowanych recept za 60 mln zł i dofinansowania koncertu Madonny za 6 mln zł jak i wyzwań, co dalej zrobić by uniknąć skutków nadchodzącego do Polski kryzysu jak i recesji, niezwykle racjonalnie i sensownie brzmią zapowiedzi pomysłów na posprzątanie przysłowiowej Stajni Augiasza po rządach D.Tuska i J.V.Rostowskiego, wygłaszane przez premiera J.Kaczyńskiego w trakcie jego obecnego objazdu po kraju, w tym zwłaszcza po jego biedniejszej części.

Aby odzyskać społeczne zaufanie wyrwać się z recesji, a w końcu pobudzić na nowo polską gospodarkę potrzebne są nie tylko dobre pomysły, ale i skuteczny, prosty przekaz skierowany do Polaków. Dziwnym trafem media głównego, aczkolwiek mętnego nurtu nie zauważyły fundamentalnych zapowiedzi programowych szefa PIS. Po pierwsze, że OFE to wielkie oszustwo i że większego oszustwa nie było, oraz że wprowadzający II-Filar wiedzieli, że ten system doprowadzi do zmniejszenia emerytur. Po drugie co jeszcze ważniejsze, że konieczne są niezbędne reformy służby zdrowia, systemu podatkowego, systemu emerytalnego i wymiaru sprawiedliwości. Niesłychanie fundamentalną deklaracją o piorunującej sile rażenia, uderzającej w rząd i twórców ustawy podnoszącej wiek emerytalny do 67 lat, jest najnowsza deklaracja prezesa PiS o tym, że prawa emerytalne kobieta powinna nabywać w wieku 60 lat, a mężczyzna 65 lat. Kto zaś chce i może, będzie mógł pracować dłużej, ale całkowicie dobrowolnie.

Zapowiedź przywrócenia poprzedniego, niższego wieku emerytalnego ma swoje uzasadnienie zarówno społeczne jak i ekonomiczne. Tego nie ma co się wstydzić, trzeba o tym mówić głośno i często informować o tym polskie społeczeństwo. To niesłychanie ważna sprawa dla każdego Polaka i Polki. Cofnięcie ustawy podnoszącej wiek emerytalny do 67 lat może okazać się prawdziwą wunderwaffe w coraz szybciej zbliżającej się kampanii wyborczej. To hasło trzeba tylko wziąć na sztandary. Czas najwyższy uświadomić Polakom, gdzie ich interes, a gdzie interes zagranicznych lobby i krajowych grup interesów. Jeśli do tego dołoży się solenną deklarację zlikwidowania również Republiki Radarowej Rostowskiego, która kwotą 1,5 mld zł miała uratować polski budżet i zlikwiduje się największy, objazdowy zakład fotograficzny na kółkach - ITD, to zwolenników może gwałtownie przybyć. Trzeba będzie niewątpliwie zatkać dziurawy dzban dochodów, z którego masowo uciekają polskie pieniądze, idące dziś setki miliardów złotych, głównie zagranicę. Pewne jest jedno, że zepsutego zegarka nie powinni naprawiać ci, którzy go zepsuli, ani nawet ci którzy często zegarkami się wymieniają.

Przekaz skierowany do Polaków musi być prosty i zrozumiały i dotyczyć ich fundamentalnych, a zarazem życiowych spraw.

Janusz Szewczak

[Fot. PAP / Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook