Jedynie prawda jest ciekawa


Grecki zawód, blisko tragedii

08.06.2012

Greków mieliśmy już pokrojonych na talerzu, a sztućce w rękach. Wystarczyło ich zjeść. Aż tu nagle role się odwróciły. W pierwszej połowie graliśmy dokładnie tak, jak można było sobie wymarzyć i spodziewać się na podstawie chłodnych analiz. Z polotem, widowiskowo, mądrze, szybko, zespołowo.

Po pierwszym meczu – i to nieprzegranym nie powinno się krytykować trenera. Ale nie sposób pozbyć się wrażenia, że po pierwsze Franciszek Smuda przyjął fatalne założenia (remis nas urządza) i w niezrozumiały sposób zaplanował strategię na drugą połowę. Trudno zrozumieć pilnowania wyniku i trzymania na boisku zmęczonych zawodników, mając na ławce takie asy jak sprintera Grosickiego i supertechnika Wolskiego.

Czy to oznaka braku zaufania do rezerwowych? To nie wróży najlepiej. Smuda musi odpalić więcej rakiet niż tylko jednego Lewandowskiego, bo tarczę na niego już wszyscy będą mieli w pełnej gotowości.

Co powinniśmy byli zrobić z Grekami, pokazali Rosjanie w meczu z Czechami. Bezlitośnie wykorzystali ich błędy. Po pierwszej połowie mieli wygrany mecz. W drugiej dopełnili dzieła grając piekielnie szybko i wzbudzając strach zapewne we wszystkich ekipach turnieju.

Czy przed spotkaniem z Rosją można być optymistą? Oczywiście. Po pierwsze dlatego, że ich lewa strona kuleje (a zatem to okazja dla naszych dwóch pędziwiatrów – Piszczka i Błaszczykowskiego), a poza tym mają wielką dziurę między atakiem a dość niemrawą obroną.

Mniej spokojnym można być o drugą stronę boiska, na której statyczny i niepewny Sebastian Boenisch będzie musiał zagrać o niebo lepiej niż z Grekami i nie popełniać podwórkowych błędów.

Pewne jest, że Polacy są nieźle przygotowani mentalnie. Dowiedli, ze presja związana z Euro u siebie, oczekiwania kibiców, którzy domagają się czegoś więcej niż tylko wyjścia z grupy ich w ogóle nie paraliżują.

Sytuację w grupie mamy nieco bardziej skomplikowaną, ale nie najgorszą. Jeśli zagramy z Rosją tak, jak w pierwszej połowie z Grekami, jestem spokojny o awans.

Turniej dopiero się zaczął, Smuda ma czego chciał i pozostaje wierzyć, że jego plan – choć czasem niezrozumiały – będzie konsekwentnie realizowany.

Jutro pierwszy z wielkich spektakli. Portugalia w Gdańsku zagra z Niemcami. Zobaczymy największą gwiazdę mistrzostw i najbardziej głodną sukcesu ekipę. 22 galaktycznych zawodników z najlepszych klubów Europy.

A na pierwsze danie grający z niesamowitym polotem Holendrzy prawdopodobnie wybiją futbol z głów Duńczykom. To będzie wieczór na światowym piłkarskim poziomie.

Niech nasi piłkarze też patrzą i się inspirują.

 

Marek Pyza

[Fot. PAP / EPA]

 

 

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook