Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: "Wynik wyborów na szefa PO jest dla mnie sprawą drugorzędną"

20.08.2013

"Zależało mi nie tyle na dobrym wyniku, co na przypomnieniu Tuskowi prawdziwego programu naszej partii" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Jarosław Gowin.

Stefczyk.info: W piątek o godzinie 10 poznamy wyniki wyborów na szefa Platformy Obywatelskiej. Ma pan jakieś przeczucia, wie pan jaki może być wynik?

Jarosław Gowin: Nikt tego nie wie, bo listowne przesyłki z głosami nie zostały jeszcze nawet rozpakowane. Ale wie pan, ja od początku miałem świadomość, że zdecydowanym faworytem był Donald Tusk i chociaż prowadziłem tak intensywną kampanię, jak to tylko było możliwe w czasie wakacji, to oczywiście mam świadomość, że i dzisiaj on jest faworytem.

Publicyści nawet dziś, choć wróżąc pewnie z fusów trochę, mówili, że te proporcje mogą rozkładać się w stosunku 93 do 7 na korzyść Tuska. Powstaje zatem pytanie, czy ta pańska kampania była w ogóle potrzebna, skoro wybory mogą okazać się formalnością?

Niezależnie od wyniku, jaki osiągnę, to uważam, że z mojego punktu widzenia ta kampania była bardzo pożyteczna. Dlatego, że mnie zależało nie tyle na dobrym wyniku, co na przypomnieniu Donaldowi Tuskowi i działaczom Platformy i wyborcom Platformy prawdziwego programu naszej partii. Programu, któremu Donald Tusk i Jacek Rostowski w tej kadencji niemal całkowicie się sprzeniewierzają.

Mówi pan, że startując nie liczył pan na zwycięstwo, to chyba trochę nieuczciwe wobec tych osób, których pan namawiał do głosowania na siebie, i które pana posłuchały?

Nie, nie mówię, że nie liczyłem na zwycięstwo. Powiedziałem tylko, że wynik był dla mnie sprawą drugorzędną. Najważniejsze było jednak przypomnienie, jaką partią jest Platforma, że mamy korzenie konserwatwno-liberalne, a nie socjal-liberalne czy socjal-demokratyczne. A taka jest dzisiaj polityka Donalda Tuska. Myślę zresztą, że ci, którzy głosowali na mnie mieli pełną świadomość, że nie oddają głosu na faworyta. 

Premier jednak chyba w pewnym momencie potraktował pana jako poważnego konkurenta…

Mam wrażenie, że po tym, jak Donald Tusk przeforsował ten wakacyjny termin wyborów, był przekonany, że nie będę w stanie przeprowadzić żadnej skutecznej kampanii. Chyba go zaskoczyłem i tym wykorzystaniem internetu w kampanii i tym wyjściem na ulicę, niezamykaniem się w pomieszczeniach partyjnych, stąd rzeczywiście bardzo nerwowa reakcja premiera i jego otoczenia, stąd też zapowiedzi, że po wyborach zostanę usunięty z partii.

Pan był blisko ludzi, w terenie, a premier daleko od ludzi, co pan usłyszał o Donaldzie Tusku od ludzi, z którymi pan się spotykał?

Słyszałem oczywiście bardzo różne opinie, spotykałem tez niemało zwolenników Donalda Tuska, ale generalnie moje z kampanii jest takie, że wśród Polaków bardzo powszechne jest oczekiwanie na jakąś zmianę. Celowo mówię "jakąś", bo dla większości Polaków nie jest jasne, czy ta zmiana powinna iść w tym kierunku, który ja wskazuję, czyli poszerzania wolności gospodarczej, ograniczania obecności państwa i deregulację w przeciwnym kierunku, zwiększania interwencjonizmu państwowego, rozbudowy państwa opiekuńczego, natomiast odrzucenie status quo widzę powszechne.

Wyszedł pan do ludzi nie tylko jako konkurent Donalda Tuska. Jak pan był w kraju odbierany jako przedstawiciel partii rządzącej, niedawny minister?

Może pana zaskoczę, ale ogromna większość ludzi, z którymi się spotykałem, czy to na molo w Sopocie, czy na Krupówkach reagowała pozytywnie. Dlatego, że niezależnie od faktu, że jestem przedstawicielem partii rządzącej, to jednak normalni Polacy bardzo pozytywnie odbierają to, że jakiś polityk znany z pierwszych stron gazet, czy z ekranu telewizyjnego wychodzi bezpośrednio do nich, rozmawia z nimi, wysłuchuje czasem ich gorzkich żali, czasami słucha ich rad. Także myślę, że ta swoją kampanią zrobiłem dużo dobrego i poprawiłem wśród Polaków obraz polityków w ogóle.

A może ludzie byli mili, bo to zawsze miło spotkać kogoś znanego z prasy i telewizji? Może to zadowolenie wynika z tego, że spotkali politycznego celebrytę, a niekoniecznie kojarzyli pana z tracącą popularność Platformą?

Nie sądzę. Jednak ogromna większość z tych ludzi ma własne poglądy polityczne, sympatyzuje z Platformą, albo jakąś inna partią. Ogromna większość z tych ludzi także doskonale wiedziała o moim sporze z Donaldem Tuskiem i to, że okazywali mi sympatię było z ich stron wyraźnym i świadomym wyborem politycznym. Nie była to raczej okazja do zamanifestowania zaciekawienia spotkaniem z celebrytą.

Mówił pan, że były także "gorzkie żale". Co ludzi boli i co się nie podoba w rządach Platformy?

Najbardziej Polaków niepokoi sytuacja na rynków pracy. To, że wielu młodych Polaków nie ma pracy, że dwa miliony młodych musiało wyjechać za granicę. Wiele osób obawia się utraty pracy, ale też wielu Polakom nie odpowiada styl dzisiejszej polityki. Ten podział na dwa wrogie, zawzięcie zwalczające się obozy. Bardzo często zdarzało mi się słyszeć, że ludzie mają co prawda inne poglądy polityczne niż ja, ale że cenią mnie za spokój i szukanie kompromisu. Właśnie dlatego uważam, że Polacy oczekują teraz od polityków takiej rzetelnej rozmowy, szacunku dla obywateli i skoncentrowania się bardziej na sprawach, które bolą normalnych Polaków, niż na wojenkach międzypartyjnych.

Z żalem należy stwierdzić, że te tematy, które bolą Polaków, a które pan wymienił już nie są na czołówkach gazet, ani na początku dzienników telewizyjnych. Raczej jest zadyma wokół kiboli. Nie ma pan wrażenia, że media chcąc nie chcąc pomagają Tuskowi, nie pytając o sprawy ważne, a skupiając się na incydentach?

Ja mam wrażenie, że spora część mediów żyje w jakimś sztucznym świecie, sztucznie wykreowanym przez siebie. To nawet nie jest spowodowane jakimiś względami politycznymi, tylko pogonią za sensacją. Ale normalnych Polaków bójka na plaży w Gdyni, czy rozruchy na stadionie w Łomiankach obchodzą bardzo mało w porównaniu z tym, jaki jest stan ich zakładu pracy czy przyszłość ich dzieci, albo sytuacja w służbie zdrowia. 

Poseł Godson mówi, że cały czas nosi w teczce kartkę, na której ma napisana rezygnację z członkostwa w Platformie. Czy pan jest gotowy na rozstanie się w PO?

Ja żadnej takiej kartki nie noszę, ale poważnie liczę się z tym, że to mnie może być wręczona kartka z decyzją o wykluczeniu z partii.

Rozmawiał Marcin Wikło

PAP/Leszek Szymański

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook