Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin we "wSieci": Potencjał gospodarczy nie przekłada się na naukę

13.09.2016

Minister nauki i szkolnictwa wyższego w rozmowie z braćmi Karnowskimi.

Tak dalej być nie może – rozmowa braci Karnowskich z ministrem Jarosławem Gowinem

- Nasz potencjał gospodarczy nie przekłada się na naukę, a nasze osiągnięcia naukowe nie wpływają na innowacyjność polskiej gospodarki mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i zapowiada rozprawienie się z problemem masowości na uczelniach.

- Naszą pozycję windują osiągnięcia w kilku dziedzinach: matematyce, astronomii, biologii, chemii, a zwłaszcza fizyce. Dramatycznie słabo wypadają nauki społeczne, niewiele lepiej nauki humanistyczne. Do tego dochodzi kolejny problem. Bo o ile cytowalność daje nam 22. miejsce, o tyle w rankingu szanghajskich uczelni nasze uniwersytety spadły w zeszłym roku do piątej setki – tłumaczy minister i dodaje - Mamy osiągnięcia naukowe, ale mamy słabe uczelnie. To paradoks, który muszę rozwiązać. To moje zadanie jako ministra.

Gdzie należy zatem szukać rozwiązania problemów polskiej nauki? Minister tłumaczy, że kluczowa jest zmiana systemowa i nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestie finansowe, choć i te są ważne.

- [Pieniądze] Dadzą niewiele, jeśli to nowe wino zostanie wlane do starych bukłaków, czyli w obecną strukturę szkolnictwa wyższego. Znów niech przemówią liczby: nasze nakłady na badania i rozwój to mniej więcej połowa średniej unijnej, a nakłady na szkolnictwo wyższe to unijna średnia. Pieniądze są więc stosunkowo niezłe – tłumaczy Gowin.

- Musimy rozpocząć procesy konsolidacyjne między uczelniami o profilu akademickim – proponuje minister i przekonuje, że takie rozwiązania mogłoby w znacznym stopniu poprawić naszą pozycję.

Według ministra jednym z największym problemów naszego szkolnictwa wyższego jest jego masowość:

- Ta masowość ma poważne skutki, np. niesatysfakcjonujący poziom kształcenia czy brak relacji mistrz–uczeń. Ale to także przytłacza polskich naukowców obowiązkami dydaktycznymi. Muszą oni bardzo dużo uczyć i nie starcza im sił na prowadzenie badań na światowym poziomie – zaznacza wicepremier.

Więcej o pomysłach na reformę szkolnictwa wyższego w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 12 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


  
  
    
    
    
    

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook