Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin we "wSieci": Nie wywiesimy białej flagi!

09.05.2016

"Z czego w rzeczywistości wynikają ataki na polski rząd? Stąd, że nasze plany naruszają interesy kapitału zagranicznego".

Kiedyś użyłem porównania, że rząd Tuska był rządem ciepłej wody, a my dziś jesteśmy rządem gorącej wody. To złośliwcy mówią o wrzątku. Na razie się nie sparzyłem – w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z Jarosławem Gowinem, wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, rozmawia Marcin Fijołek.

Minister Gowin podsumowuje pierwsze pół roku rządów Prawa i Sprawiedliwości i przyznaje, że konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego jest tylko pretekstem dla niektórych środowisk do atakowania nowej władzy: - Wiedziałem, że opory będą ogromne, ale zapewne nikt z nas się nie spodziewał, że wokół Trybunału Konstytucyjnego pojawi się tak silny konflikt. Konflikt, który podda nasz kraj międzynarodowej presji. Uważam, że sprawa Trybunału jest tylko pretekstem; że w rzeczywistości nie jesteśmy krytykowani za naruszenie praw człowieka czy łamanie standardów demokracji, bo przecież nic takiego w Polsce się nie dzieje – mówi wicepremier.

Z czego w rzeczywistości wynikają ataki na polski rząd? Stąd, że nasze plany — a zwłaszcza opodatkowanie banków, hipermarketów i to wszystko, co ma związek z programem patriotyzmu gospodarczego — naruszają interesy kapitału zagranicznego. Okazuje się, że rządy państw zachodnich potrafią o te interesy walczyć z dużą determinacją. Nawiasem mówiąc, powinniśmy z tego wyciągać wnioski i się zastanowić, jakie jest zaangażowanie naszego państwa na rzecz kapitału polskiego – odpowiada Jarosław Gowin.

Wicepremier odnosi się też do swojej pracy w rządzie Donalda Tuska i porównuje oba gabinety: Pamiętam dobrze rząd Donalda Tuska, którego byłem członkiem. Było w nim trochę ambitnych ministrów, ale premier Tusk nie pozwalał, by im się chciało chcieć. Jeśli ktoś miał śmielsze plany, to szybko był przywoływany do porządku. A jeżeli na własną rękę prowadził odważne reformy (słowa zakazane przez Tuska), jak było w moim i Mikołaja Budzanowskiego przypadkach, to bardzo prędko pod lada pretekstem był odwoływany. Tymczasem obecny rząd składa się z ludzi bardzo zdeterminowanych, by zmieniać Polskę. I na tym polega zasadnicza różnica – przyznaje. I dodaje: - Pod względem znajomości piłki nożnej na pewno [śmiech]. A serio: mogę jedynie powiedzieć, że mam zaszczyt być członkiem rządu, który jest bardzo zdeterminowany, aby reformować i naprawiać Polskę, i który ma strategiczny plan — Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, potocznie zwany planem Morawieckiego. To ogromna różnica w porównaniu z rządem Tuska.

Więcej o planach wicepremiera Gowina i zadaniach, jakie stawia przed kierowanym przez siebie resorcie, w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 9 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

LL

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook