Jedynie prawda jest ciekawa

Gowin: symboliczne, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, jakie odwiedzi Trump

10.06.2017

- Ważne i symboliczne jest to, że Polska jest jednym z pierwszych krajów europejskich, które odwiedzi Donald Trump - uważa wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem, to dowód na to, że Polska nie jest izolowana na arenie międzynarodowej.

Biały Dom potwierdził w piątek, że prezydent Trump odwiedzi Polskę 6 lipca, przed przypadającym w lipcu szczycie G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. 

Jarosław Gowin pytany o tę wizytę w sobotę w radiu RMF FM uznał za "ważne i symboliczne to, że Polska jest jednym z pierwszych krajów europejskich, do których Donald Trump zawita". 

"To najlepszy dowód na wagę przywiązywaną przez stronę amerykańska do tej wizyty (...) oraz na to, że mówienie o izolacji Polski na arenie międzynarodowej można włożyć między bajki" - powiedział wicepremier.

Dopytywany, czego może dotyczyć zapowiadane przez Biały Dom przemówienie Trumpa w Polsce, Gowin ocenił, ze może ono dotyczyć "zwiększenia bezpieczeństwa w naszej części Europy". "Bardzo liczę na to, że za czasów prezydentury Donalda Trumpa jednak wyraźnemu wzmocnieniu ulegną relacje w NATO" - dodał wicepremier.

"6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmowy na ten temat trwały przez ostatnie kilka tygodni i nabrały przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na majowym szczycie NATO" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że dojdzie do spotkania prezydentów USA i Polski, a także liderów państw Trójmorza, którzy będą uczestniczyć w szczycie w Polsce.

Rzecznik Białego Domu zapowiedział, że podczas wizyty w Polsce prezydent USA wygłosi "ważne przemówienie", aby zademonstrować silne związki z Europą Środkową oraz będzie uczestniczył w spotkaniu na szczycie państw Trójmorza. 

PAP

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook