Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Rząd legalizuje wczesną aborcję

15.01.2015

Rozmowa z byłym ministrem sprawiedliwości, liderem Polski Razem Jarosławem Gowinem.

Stefczyk.info: Resort zdrowia zdecydował, że w Polsce bez recepty będzie można sprzedawać tzw. pigułkę „pięć dni po”. Czy to nie jest obejście polskiego prawa chroniącego ludzkie życie, które dopuszcza zabijanie dzieci nienarodzonych w trzech przypadkach?

Jarosław Gowin: Oczywiście, tak oceniam tę decyzję. Podzielam stanowisko prof. Zolla, że mamy do czynienia z tabletkami, które są środkami wczesnoporonnymi. A środki takie w Polsce powinny być zakazane. To nic innego, jak ekspresowa aborcja. Ministerstwo zdrowia zasłania się w tej sprawie Komisją Europejską. Wiemy, że tam dominują osoby o poglądach lewicowych czy lewackich. Jednak w tej sprawie KE i żadna instytucja międzynarodowa nie może Polsce niczego narzucać. To jest suwerenna decyzja polskiego rządu. Chciałbym, żeby politycy PO i PSL mieli odwagę „wziąć na klatę” tę decyzję.

Czego Pan się spodziewa po politykach PO i PSL?

Sam jestem ciekaw, jak się zachowają politycy PSL, którzy podkreślają przecież często przywiązanie do chrześcijaństwa. Jak zachowają się politycy z tzw. konserwatywnego skrzydła Platformy. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że ta decyzja była ukłonem ze strony Ewy Kopacz pod adresem wyborców lewicowo-liberalnych. Ten ukłon ma niwelować straty wizerunkowe i pewne wyborcze, wynikające z nieudolności ws. choćby polskiego górnictwa.

Spodziewa się Pan kolejnych takich kroków? Czy zapowiadana ostatnio przez premier Kopacz ustawa dot. in vitro może być podobnym chwytem?

Nie ma chleba, będą igrzyska. Rząd nie potrafi sobie poradzić z żadnym problemem gospodarczym, z żadnym poważnym problemem państwa, więc koncentruje uwagę opinii publicznej na sprawach pozornych, albo drugorzędnych. Pozornym tematem jest sprawa związków partnerskich, zaś sprawa in vitro jest drugorzędna w porównaniu choćby z problemami energetyki. Widać, że tonący się brzytwy chwyta. Tą brzytwą są znów sprawy światopoglądowe.

Wspomniał Pan o posłach PSL i konserwatywnym skrzydle PO. W niedawnym tekście w „Rzeczpospolitej” razem z Markiem Jurkiem wskazywaliście Panowie, że to właśnie na PSL i część prawicową PO może liczyć zjednoczona prawica. Czy sądzi Pan, że rzeczywiście jest jakaś szansa na wyłom w układzie rządzącym?

W polityce trzeba być cierpliwym i nie można sobie pozwalać na bycie w okrążeniu, izolacji. Prawica musi mieć zdolności koalicyjne. A niezależnie od tego, jak surowo oceniamy dziś zachowanie PSL czy PO zrywanie kontaktu z tymi, o których wspominałem, byłoby nieroztropnością.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook