Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Rząd legalizuje wczesną aborcję

15.01.2015

Rozmowa z byłym ministrem sprawiedliwości, liderem Polski Razem Jarosławem Gowinem.

Stefczyk.info: Resort zdrowia zdecydował, że w Polsce bez recepty będzie można sprzedawać tzw. pigułkę „pięć dni po”. Czy to nie jest obejście polskiego prawa chroniącego ludzkie życie, które dopuszcza zabijanie dzieci nienarodzonych w trzech przypadkach?

Jarosław Gowin: Oczywiście, tak oceniam tę decyzję. Podzielam stanowisko prof. Zolla, że mamy do czynienia z tabletkami, które są środkami wczesnoporonnymi. A środki takie w Polsce powinny być zakazane. To nic innego, jak ekspresowa aborcja. Ministerstwo zdrowia zasłania się w tej sprawie Komisją Europejską. Wiemy, że tam dominują osoby o poglądach lewicowych czy lewackich. Jednak w tej sprawie KE i żadna instytucja międzynarodowa nie może Polsce niczego narzucać. To jest suwerenna decyzja polskiego rządu. Chciałbym, żeby politycy PO i PSL mieli odwagę „wziąć na klatę” tę decyzję.

Czego Pan się spodziewa po politykach PO i PSL?

Sam jestem ciekaw, jak się zachowają politycy PSL, którzy podkreślają przecież często przywiązanie do chrześcijaństwa. Jak zachowają się politycy z tzw. konserwatywnego skrzydła Platformy. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że ta decyzja była ukłonem ze strony Ewy Kopacz pod adresem wyborców lewicowo-liberalnych. Ten ukłon ma niwelować straty wizerunkowe i pewne wyborcze, wynikające z nieudolności ws. choćby polskiego górnictwa.

Spodziewa się Pan kolejnych takich kroków? Czy zapowiadana ostatnio przez premier Kopacz ustawa dot. in vitro może być podobnym chwytem?

Nie ma chleba, będą igrzyska. Rząd nie potrafi sobie poradzić z żadnym problemem gospodarczym, z żadnym poważnym problemem państwa, więc koncentruje uwagę opinii publicznej na sprawach pozornych, albo drugorzędnych. Pozornym tematem jest sprawa związków partnerskich, zaś sprawa in vitro jest drugorzędna w porównaniu choćby z problemami energetyki. Widać, że tonący się brzytwy chwyta. Tą brzytwą są znów sprawy światopoglądowe.

Wspomniał Pan o posłach PSL i konserwatywnym skrzydle PO. W niedawnym tekście w „Rzeczpospolitej” razem z Markiem Jurkiem wskazywaliście Panowie, że to właśnie na PSL i część prawicową PO może liczyć zjednoczona prawica. Czy sądzi Pan, że rzeczywiście jest jakaś szansa na wyłom w układzie rządzącym?

W polityce trzeba być cierpliwym i nie można sobie pozwalać na bycie w okrążeniu, izolacji. Prawica musi mieć zdolności koalicyjne. A niezależnie od tego, jak surowo oceniamy dziś zachowanie PSL czy PO zrywanie kontaktu z tymi, o których wspominałem, byłoby nieroztropnością.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook