Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Rozmowy z PiS zmierzają do dobrego finału

30.06.2014

O jednoczącej się prawicy rozmawiamy z Jarosławem Gowinem, stojącym na czele Polski Razem.

Stefczyk.info: - Czy Jarosław Kaczyński złożył już Panu konkretną ofertę współpracy?

Jarosław Gowin: - Wolałbym, aby na to pytanie odpowiedział sam prezes Kaczyński. Ale, wydaje się, że rozmowy, które prowadzimy zmierzają do dobrego finału, czyli do wspólnych list szerokiego obozu prawicowego w najbliższych wyborach parlamentarnych a wcześniej być może także w wyborach samorządowych.


Czy to byłaby podobna współpraca do tej, jaka funkcjonuje między PiS-em a Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka? Np. któreś, ustalone miejsca na listach PiS-u, czy miałaby inny charakter?

- Szczegóły tej współpracy będziemy ustalać dosłownie w najbliższych dniach. Mogę tylko powiedzieć, że dotychczasowe rozmowy napawają mnie optymizmem, gdyż opierają się na dwóch zasadach, które jak sądzę doprowadzą prawicę do sukcesu. Pierwsza zasada to uznanie PiS-u jako zdecydowanie najważniejszej partii prawicowej.

Druga z kolei zasada to uznanie autonomii tych mniejszych partii prawicowych. Innymi słowy, nie chodzi o to, żeby stworzyć jeden wielki PiS, tylko chodzi o to, żeby stworzyć wewnętrznie zróżnicowany, ale lojalnie współpracujący i szanujący nadrzędność PiS-u obóz prawicowy.


Ale jak szerokiej płaszczyzny ta współpraca mogłaby dotyczyć? Czy np. ograniczyć się do poparcia Pana, jako potencjalnego kandydata na prezydenta Krakowa, czy też dotyczyłaby takich osób jak Adam Bielan czy też Paweł Kowal?


- Na razie rozmawiamy o rozstrzygnięciach generalnych, a nie o personaliach. Nie rozmawialiśmy też jeszcze o listach samorządowych i ewentualnych wspólnych kandydatach na prezydentów dużych miast. Ale oczywiście to miałaby być współpraca instytucjonalna poszczególnych partii, a nie tylko współpraca adresowana do mnie osobiście.


Kiedy Pan mówi mniejsze partie prawicowe, to ma Pan na myśli obok Polski Razem także Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry?

- Jest oczywiste, że z tych partii, które brały udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w grę wchodzi tylko "Solidarna Polska". Mam nadzieję, że również ona przyłączy się do tego obozu.


A jak zapatrujecie się, może razem z PiS-em, na ewentualną współpracę z Januszem Korwin-Mikkem?

- Nie uzgadnialiśmy tu stanowiska z prezesem Kaczyńskim, dlatego mogę mówić w moim imieniu. Pod względem gospodarczym Polska Razem i Nowa Prawica mają bardzo zbliżone postulaty. Natomiast tym, co jest barierą utrudniającą współpracę jest skrajne prorosyjskie nastawienie Janusza Korwin-Mikke. Jeżeliby ten element uległ korekcie, to nie widzę przeszkód do współpracy z Nową Prawicą.


Czy coś może stanąć na przeszkodzie temu porozumieniu?


- Zawsze na przeszkodzie jedności prawicy stały ambicje personalne. Mam nadzieję, że tym razem zejdą one na plan dalszy. Ja z całą pewnością mogę zadeklarować, że na pewno moje osoniste ambicje nie będą tutaj żadnym problemem w osiągnięciu porozumienia.

Drugi problem, który może się pojawić to są szczegóły porozumienia - jak wiadomo diabeł zawsze tkwi w szczegółach i o nie rozbijało się już wiele sensownych inicjatyw prawicowych. Mam nadzieję, że tym razem do tego nie dojdzie.


Sądzi Pan, że wybory parlamentarne odbędą się w konstytucyjnym terminie, czy też obecna kadencja zostanie skrócona?

- Sądzę, że do wyborów dojdzie wiosną. Skrócenie kadencji będzie w interesie PSL-u. Wiadomo, że ludowcy zawsze uzyskują dobre wyniki w wyborach samorządowych i zawsze fatalne w wyborach prezydenckich. Dlatego w ich interesie będzie doprowadzenie do wyborów wiosennych, przed wyborami prezydenckimi, tak, żeby jeszcze na fali dobrego wyniku w wyborach samorządowych osiągnąć dobry rezultat w wyborach do Sejmu.


Rozmawiał Krzysztof Karwowski
[fot. Piotr Dubiel/profil Jarosława Gowina na Facebooku]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook