Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Rozmowy z PiS zmierzają do dobrego finału

30.06.2014

O jednoczącej się prawicy rozmawiamy z Jarosławem Gowinem, stojącym na czele Polski Razem.

Stefczyk.info: - Czy Jarosław Kaczyński złożył już Panu konkretną ofertę współpracy?

Jarosław Gowin: - Wolałbym, aby na to pytanie odpowiedział sam prezes Kaczyński. Ale, wydaje się, że rozmowy, które prowadzimy zmierzają do dobrego finału, czyli do wspólnych list szerokiego obozu prawicowego w najbliższych wyborach parlamentarnych a wcześniej być może także w wyborach samorządowych.


Czy to byłaby podobna współpraca do tej, jaka funkcjonuje między PiS-em a Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka? Np. któreś, ustalone miejsca na listach PiS-u, czy miałaby inny charakter?

- Szczegóły tej współpracy będziemy ustalać dosłownie w najbliższych dniach. Mogę tylko powiedzieć, że dotychczasowe rozmowy napawają mnie optymizmem, gdyż opierają się na dwóch zasadach, które jak sądzę doprowadzą prawicę do sukcesu. Pierwsza zasada to uznanie PiS-u jako zdecydowanie najważniejszej partii prawicowej.

Druga z kolei zasada to uznanie autonomii tych mniejszych partii prawicowych. Innymi słowy, nie chodzi o to, żeby stworzyć jeden wielki PiS, tylko chodzi o to, żeby stworzyć wewnętrznie zróżnicowany, ale lojalnie współpracujący i szanujący nadrzędność PiS-u obóz prawicowy.


Ale jak szerokiej płaszczyzny ta współpraca mogłaby dotyczyć? Czy np. ograniczyć się do poparcia Pana, jako potencjalnego kandydata na prezydenta Krakowa, czy też dotyczyłaby takich osób jak Adam Bielan czy też Paweł Kowal?


- Na razie rozmawiamy o rozstrzygnięciach generalnych, a nie o personaliach. Nie rozmawialiśmy też jeszcze o listach samorządowych i ewentualnych wspólnych kandydatach na prezydentów dużych miast. Ale oczywiście to miałaby być współpraca instytucjonalna poszczególnych partii, a nie tylko współpraca adresowana do mnie osobiście.


Kiedy Pan mówi mniejsze partie prawicowe, to ma Pan na myśli obok Polski Razem także Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry?

- Jest oczywiste, że z tych partii, które brały udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w grę wchodzi tylko "Solidarna Polska". Mam nadzieję, że również ona przyłączy się do tego obozu.


A jak zapatrujecie się, może razem z PiS-em, na ewentualną współpracę z Januszem Korwin-Mikkem?

- Nie uzgadnialiśmy tu stanowiska z prezesem Kaczyńskim, dlatego mogę mówić w moim imieniu. Pod względem gospodarczym Polska Razem i Nowa Prawica mają bardzo zbliżone postulaty. Natomiast tym, co jest barierą utrudniającą współpracę jest skrajne prorosyjskie nastawienie Janusza Korwin-Mikke. Jeżeliby ten element uległ korekcie, to nie widzę przeszkód do współpracy z Nową Prawicą.


Czy coś może stanąć na przeszkodzie temu porozumieniu?


- Zawsze na przeszkodzie jedności prawicy stały ambicje personalne. Mam nadzieję, że tym razem zejdą one na plan dalszy. Ja z całą pewnością mogę zadeklarować, że na pewno moje osoniste ambicje nie będą tutaj żadnym problemem w osiągnięciu porozumienia.

Drugi problem, który może się pojawić to są szczegóły porozumienia - jak wiadomo diabeł zawsze tkwi w szczegółach i o nie rozbijało się już wiele sensownych inicjatyw prawicowych. Mam nadzieję, że tym razem do tego nie dojdzie.


Sądzi Pan, że wybory parlamentarne odbędą się w konstytucyjnym terminie, czy też obecna kadencja zostanie skrócona?

- Sądzę, że do wyborów dojdzie wiosną. Skrócenie kadencji będzie w interesie PSL-u. Wiadomo, że ludowcy zawsze uzyskują dobre wyniki w wyborach samorządowych i zawsze fatalne w wyborach prezydenckich. Dlatego w ich interesie będzie doprowadzenie do wyborów wiosennych, przed wyborami prezydenckimi, tak, żeby jeszcze na fali dobrego wyniku w wyborach samorządowych osiągnąć dobry rezultat w wyborach do Sejmu.


Rozmawiał Krzysztof Karwowski
[fot. Piotr Dubiel/profil Jarosława Gowina na Facebooku]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook