Jedynie prawda jest ciekawa

Gowin: Rozmowy z PiS zmierzają do dobrego finału

30.06.2014

O jednoczącej się prawicy rozmawiamy z Jarosławem Gowinem, stojącym na czele Polski Razem.

Stefczyk.info: - Czy Jarosław Kaczyński złożył już Panu konkretną ofertę współpracy?

Jarosław Gowin: - Wolałbym, aby na to pytanie odpowiedział sam prezes Kaczyński. Ale, wydaje się, że rozmowy, które prowadzimy zmierzają do dobrego finału, czyli do wspólnych list szerokiego obozu prawicowego w najbliższych wyborach parlamentarnych a wcześniej być może także w wyborach samorządowych.


Czy to byłaby podobna współpraca do tej, jaka funkcjonuje między PiS-em a Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka? Np. któreś, ustalone miejsca na listach PiS-u, czy miałaby inny charakter?

- Szczegóły tej współpracy będziemy ustalać dosłownie w najbliższych dniach. Mogę tylko powiedzieć, że dotychczasowe rozmowy napawają mnie optymizmem, gdyż opierają się na dwóch zasadach, które jak sądzę doprowadzą prawicę do sukcesu. Pierwsza zasada to uznanie PiS-u jako zdecydowanie najważniejszej partii prawicowej.

Druga z kolei zasada to uznanie autonomii tych mniejszych partii prawicowych. Innymi słowy, nie chodzi o to, żeby stworzyć jeden wielki PiS, tylko chodzi o to, żeby stworzyć wewnętrznie zróżnicowany, ale lojalnie współpracujący i szanujący nadrzędność PiS-u obóz prawicowy.


Ale jak szerokiej płaszczyzny ta współpraca mogłaby dotyczyć? Czy np. ograniczyć się do poparcia Pana, jako potencjalnego kandydata na prezydenta Krakowa, czy też dotyczyłaby takich osób jak Adam Bielan czy też Paweł Kowal?


- Na razie rozmawiamy o rozstrzygnięciach generalnych, a nie o personaliach. Nie rozmawialiśmy też jeszcze o listach samorządowych i ewentualnych wspólnych kandydatach na prezydentów dużych miast. Ale oczywiście to miałaby być współpraca instytucjonalna poszczególnych partii, a nie tylko współpraca adresowana do mnie osobiście.


Kiedy Pan mówi mniejsze partie prawicowe, to ma Pan na myśli obok Polski Razem także Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry?

- Jest oczywiste, że z tych partii, które brały udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w grę wchodzi tylko "Solidarna Polska". Mam nadzieję, że również ona przyłączy się do tego obozu.


A jak zapatrujecie się, może razem z PiS-em, na ewentualną współpracę z Januszem Korwin-Mikkem?

- Nie uzgadnialiśmy tu stanowiska z prezesem Kaczyńskim, dlatego mogę mówić w moim imieniu. Pod względem gospodarczym Polska Razem i Nowa Prawica mają bardzo zbliżone postulaty. Natomiast tym, co jest barierą utrudniającą współpracę jest skrajne prorosyjskie nastawienie Janusza Korwin-Mikke. Jeżeliby ten element uległ korekcie, to nie widzę przeszkód do współpracy z Nową Prawicą.


Czy coś może stanąć na przeszkodzie temu porozumieniu?


- Zawsze na przeszkodzie jedności prawicy stały ambicje personalne. Mam nadzieję, że tym razem zejdą one na plan dalszy. Ja z całą pewnością mogę zadeklarować, że na pewno moje osoniste ambicje nie będą tutaj żadnym problemem w osiągnięciu porozumienia.

Drugi problem, który może się pojawić to są szczegóły porozumienia - jak wiadomo diabeł zawsze tkwi w szczegółach i o nie rozbijało się już wiele sensownych inicjatyw prawicowych. Mam nadzieję, że tym razem do tego nie dojdzie.


Sądzi Pan, że wybory parlamentarne odbędą się w konstytucyjnym terminie, czy też obecna kadencja zostanie skrócona?

- Sądzę, że do wyborów dojdzie wiosną. Skrócenie kadencji będzie w interesie PSL-u. Wiadomo, że ludowcy zawsze uzyskują dobre wyniki w wyborach samorządowych i zawsze fatalne w wyborach prezydenckich. Dlatego w ich interesie będzie doprowadzenie do wyborów wiosennych, przed wyborami prezydenckimi, tak, żeby jeszcze na fali dobrego wyniku w wyborach samorządowych osiągnąć dobry rezultat w wyborach do Sejmu.


Rozmawiał Krzysztof Karwowski
[fot. Piotr Dubiel/profil Jarosława Gowina na Facebooku]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook