Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Pracujemy nad deregulacją systemową

01.01.2014

Walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną – mówi Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, lider Polski Razem.

Stefczyk.info: Od początku roku w życie wchodzą zapisy ustawy deregulacyjnej dotyczące detektywów, taksówkarzy czy pracowników ochrony. Nowe przepisy wzbudzają wiele kontrowersji, bowiem kolejny raz pojawiają się zarzuty o obniżeniu jakości usług, zwłaszcza w przypadku zawodu ochroniarza. Czy rzeczywiście takie zawody powinny istnieć bez licencji?

Jarosław Gowin: Za każdym razem deregulacja jest ostro krytykowana przez środowiska, które zostają objęte nowymi przepisami, jednak jestem spokojny, że wolny rynek i uczciwa konkurencja zapewnią wszystkim Polakom dużo wyższy poziom usług, niż korporacje, przywileje czy licencje państwowe.

W przypadku pracowników ochrony, pada pytanie o ich wyszkolenie? Czy zwykły kurs, może zastąpić egzamin i licencję wydawaną przez komendanta policji?

Dlaczego mamy zakładać, że pracodawcy są ludźmi nieodpowiedzialnymi? Przecież to właściciele agencji ochrony dobierają sobie ludzi do pracy o odpowiednich kwalifikacjach. Podczas rozmów z pracodawcami, stale słyszę skargi, że nie mogą wybierać najlepszych dla siebie ludzi, wedle własnego kryterium, tylko muszą bazować na osobach posiadających formalne kwalifikacje, które często pod względem merytorycznym ustępują kwalifikacjami, osobom posiadającym licencję. Przecież to gospodarka socjalistyczna była poddana niemal stuprocentowej regulacji, czego mamy do tego wracać?

Przed nami jeszcze trzeci i czwarty etap deregulacji. Czy możliwy jest piąty, poszerzony o kolejne zawody?

Trzeci etap, który zostanie dopiero przyjęty przez rząd, został przygotowany podczas mojej kadencji na funkcji ministra sprawiedliwości. Natomiast czwarty jest propozycją ministra Biernackiego i wiem, że ma objąć również zawody medyczne. Mi niestety nie udało się pokonać oporów ministra Arłukowicza, ale ciesze się, że Marek Biernacki okazał się ode mnie skuteczniejszy. Trzymam, więc kciuki za powodzenie czwartek transzy. Czy potrzebny jest piąty etap? Deregulacja jest procesem stałym, a wysiłkom deregulacyjnym ministerstwa sprawiedliwości towarzyszą ciche działania innych resortów zmierzające do ograniczenia dostępu do wielu zawodów. Dlatego walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną.

Czy Polska Razem będzie aktywna legislacyjne w tym temacie?

Na obecnym etapie oczywiście popieramy projekty, które są mojego autorstwa, natomiast sami nie planujemy dalszym prac dotyczących poszerzeniem dostępu do zawodów. Chcemy skoncentrować się na bardzo ważnym zakresie dotyczącym deregulacji, jakim jest ograniczenie liczby nowych przepisów.

W jaki sposób?

Pracujemy nad systemową ustawą deregulacyjną, która zmieni zasady stanowienia prawa, aby ustaw i przepisów było mniej niż do tej pory. To ułatwi wszystkim działanie na polskim rynku pracy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook