Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Pracujemy nad deregulacją systemową

01.01.2014

Walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną – mówi Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, lider Polski Razem.

Stefczyk.info: Od początku roku w życie wchodzą zapisy ustawy deregulacyjnej dotyczące detektywów, taksówkarzy czy pracowników ochrony. Nowe przepisy wzbudzają wiele kontrowersji, bowiem kolejny raz pojawiają się zarzuty o obniżeniu jakości usług, zwłaszcza w przypadku zawodu ochroniarza. Czy rzeczywiście takie zawody powinny istnieć bez licencji?

Jarosław Gowin: Za każdym razem deregulacja jest ostro krytykowana przez środowiska, które zostają objęte nowymi przepisami, jednak jestem spokojny, że wolny rynek i uczciwa konkurencja zapewnią wszystkim Polakom dużo wyższy poziom usług, niż korporacje, przywileje czy licencje państwowe.

W przypadku pracowników ochrony, pada pytanie o ich wyszkolenie? Czy zwykły kurs, może zastąpić egzamin i licencję wydawaną przez komendanta policji?

Dlaczego mamy zakładać, że pracodawcy są ludźmi nieodpowiedzialnymi? Przecież to właściciele agencji ochrony dobierają sobie ludzi do pracy o odpowiednich kwalifikacjach. Podczas rozmów z pracodawcami, stale słyszę skargi, że nie mogą wybierać najlepszych dla siebie ludzi, wedle własnego kryterium, tylko muszą bazować na osobach posiadających formalne kwalifikacje, które często pod względem merytorycznym ustępują kwalifikacjami, osobom posiadającym licencję. Przecież to gospodarka socjalistyczna była poddana niemal stuprocentowej regulacji, czego mamy do tego wracać?

Przed nami jeszcze trzeci i czwarty etap deregulacji. Czy możliwy jest piąty, poszerzony o kolejne zawody?

Trzeci etap, który zostanie dopiero przyjęty przez rząd, został przygotowany podczas mojej kadencji na funkcji ministra sprawiedliwości. Natomiast czwarty jest propozycją ministra Biernackiego i wiem, że ma objąć również zawody medyczne. Mi niestety nie udało się pokonać oporów ministra Arłukowicza, ale ciesze się, że Marek Biernacki okazał się ode mnie skuteczniejszy. Trzymam, więc kciuki za powodzenie czwartek transzy. Czy potrzebny jest piąty etap? Deregulacja jest procesem stałym, a wysiłkom deregulacyjnym ministerstwa sprawiedliwości towarzyszą ciche działania innych resortów zmierzające do ograniczenia dostępu do wielu zawodów. Dlatego walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną.

Czy Polska Razem będzie aktywna legislacyjne w tym temacie?

Na obecnym etapie oczywiście popieramy projekty, które są mojego autorstwa, natomiast sami nie planujemy dalszym prac dotyczących poszerzeniem dostępu do zawodów. Chcemy skoncentrować się na bardzo ważnym zakresie dotyczącym deregulacji, jakim jest ograniczenie liczby nowych przepisów.

W jaki sposób?

Pracujemy nad systemową ustawą deregulacyjną, która zmieni zasady stanowienia prawa, aby ustaw i przepisów było mniej niż do tej pory. To ułatwi wszystkim działanie na polskim rynku pracy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook