Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gowin: Pracujemy nad deregulacją systemową

01.01.2014

Walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną – mówi Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, lider Polski Razem.

Stefczyk.info: Od początku roku w życie wchodzą zapisy ustawy deregulacyjnej dotyczące detektywów, taksówkarzy czy pracowników ochrony. Nowe przepisy wzbudzają wiele kontrowersji, bowiem kolejny raz pojawiają się zarzuty o obniżeniu jakości usług, zwłaszcza w przypadku zawodu ochroniarza. Czy rzeczywiście takie zawody powinny istnieć bez licencji?

Jarosław Gowin: Za każdym razem deregulacja jest ostro krytykowana przez środowiska, które zostają objęte nowymi przepisami, jednak jestem spokojny, że wolny rynek i uczciwa konkurencja zapewnią wszystkim Polakom dużo wyższy poziom usług, niż korporacje, przywileje czy licencje państwowe.

W przypadku pracowników ochrony, pada pytanie o ich wyszkolenie? Czy zwykły kurs, może zastąpić egzamin i licencję wydawaną przez komendanta policji?

Dlaczego mamy zakładać, że pracodawcy są ludźmi nieodpowiedzialnymi? Przecież to właściciele agencji ochrony dobierają sobie ludzi do pracy o odpowiednich kwalifikacjach. Podczas rozmów z pracodawcami, stale słyszę skargi, że nie mogą wybierać najlepszych dla siebie ludzi, wedle własnego kryterium, tylko muszą bazować na osobach posiadających formalne kwalifikacje, które często pod względem merytorycznym ustępują kwalifikacjami, osobom posiadającym licencję. Przecież to gospodarka socjalistyczna była poddana niemal stuprocentowej regulacji, czego mamy do tego wracać?

Przed nami jeszcze trzeci i czwarty etap deregulacji. Czy możliwy jest piąty, poszerzony o kolejne zawody?

Trzeci etap, który zostanie dopiero przyjęty przez rząd, został przygotowany podczas mojej kadencji na funkcji ministra sprawiedliwości. Natomiast czwarty jest propozycją ministra Biernackiego i wiem, że ma objąć również zawody medyczne. Mi niestety nie udało się pokonać oporów ministra Arłukowicza, ale ciesze się, że Marek Biernacki okazał się ode mnie skuteczniejszy. Trzymam, więc kciuki za powodzenie czwartek transzy. Czy potrzebny jest piąty etap? Deregulacja jest procesem stałym, a wysiłkom deregulacyjnym ministerstwa sprawiedliwości towarzyszą ciche działania innych resortów zmierzające do ograniczenia dostępu do wielu zawodów. Dlatego walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną.

Czy Polska Razem będzie aktywna legislacyjne w tym temacie?

Na obecnym etapie oczywiście popieramy projekty, które są mojego autorstwa, natomiast sami nie planujemy dalszym prac dotyczących poszerzeniem dostępu do zawodów. Chcemy skoncentrować się na bardzo ważnym zakresie dotyczącym deregulacji, jakim jest ograniczenie liczby nowych przepisów.

W jaki sposób?

Pracujemy nad systemową ustawą deregulacyjną, która zmieni zasady stanowienia prawa, aby ustaw i przepisów było mniej niż do tej pory. To ułatwi wszystkim działanie na polskim rynku pracy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Jarosław Gowin

,

deregulacja

,

przepisy

,

Polska

,

zawody

Warto poczytać

 1. sw657 25.05.2017

  Świrski: Żądamy sprostowania i przeprosin od "El Pais"

  Reduta Dobrego Imienia złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w sprawie cywilnej przeciwko dziennikowi "El Pais".

 2. kukizdratira 25.05.2017

  Kukiz prosi o pomoc "wSieci"

  "Skoro państwo tak mocno poruszacie ten temat uchodźczy - pomóżcie nam dozbierać podpisy- zaapelował do portalu "wPolityce" i tygodnika "wSieci" Paweł Kukiz.

 3. berczynskiwsiecijakprzekrecilemcaracale1270x714 24.05.2017

  Berczyński we „wSieci”: Jak „wykończyłem” caracale

  "Sprawa tych śmigłowców od początku mnie boli. To wciąż nierozwiązany problem".

 4. drwinazPolski 24.05.2017

  Prezydent Warszawy szydzi z Polaków?

  Prezydent Warszawy sponsoruje antypolskie książeczki? Drwi z patriotyzmu za pieniądze warszawiaków.

 5. sel90 24.05.2017

  Sellin: Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki

  Jarosław Sellin powiedział w środę rano w Radiu Zet, że przy kryzysie poboru abonamentu i słabym finansowaniu ze środków publicznych "telewizja robi wszystko, żeby misję wypełniać".

 6. MK5121600IMG3928t586c28b3m800xaf54dd9a 24.05.2017

  Prof. Zybertowicz: Sojusze są niezbędne i Polska o nie zabiega

  "Musimy także posiadać instrumenty do działania w warunkach kompletnego opuszczenia przez sojuszników".

 7. mid-17524005 24.05.2017

  Prezydent Duda: Nie zgadzamy się, żeby siłą przywożono ludzi do Polski

  "Nie zgadzam się na to, żeby ktokolwiek w Polsce był niewolony. I przeciwko temu zdecydowanie protestuję".

 8. mid-epa05979278 23.05.2017

  Franciszek: Kościół, który nie podejmuje ryzyka jest niewiarygodny

  "Kościół, który boi się głosić Jezusa i wyrzucać demony, bożka, którym jest pieniądz, nie jest Kościołem Jezusowym".

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook