Jedynie prawda jest ciekawa

Gowin: Pracujemy nad deregulacją systemową

01.01.2014

Walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną – mówi Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, lider Polski Razem.

Stefczyk.info: Od początku roku w życie wchodzą zapisy ustawy deregulacyjnej dotyczące detektywów, taksówkarzy czy pracowników ochrony. Nowe przepisy wzbudzają wiele kontrowersji, bowiem kolejny raz pojawiają się zarzuty o obniżeniu jakości usług, zwłaszcza w przypadku zawodu ochroniarza. Czy rzeczywiście takie zawody powinny istnieć bez licencji?

Jarosław Gowin: Za każdym razem deregulacja jest ostro krytykowana przez środowiska, które zostają objęte nowymi przepisami, jednak jestem spokojny, że wolny rynek i uczciwa konkurencja zapewnią wszystkim Polakom dużo wyższy poziom usług, niż korporacje, przywileje czy licencje państwowe.

W przypadku pracowników ochrony, pada pytanie o ich wyszkolenie? Czy zwykły kurs, może zastąpić egzamin i licencję wydawaną przez komendanta policji?

Dlaczego mamy zakładać, że pracodawcy są ludźmi nieodpowiedzialnymi? Przecież to właściciele agencji ochrony dobierają sobie ludzi do pracy o odpowiednich kwalifikacjach. Podczas rozmów z pracodawcami, stale słyszę skargi, że nie mogą wybierać najlepszych dla siebie ludzi, wedle własnego kryterium, tylko muszą bazować na osobach posiadających formalne kwalifikacje, które często pod względem merytorycznym ustępują kwalifikacjami, osobom posiadającym licencję. Przecież to gospodarka socjalistyczna była poddana niemal stuprocentowej regulacji, czego mamy do tego wracać?

Przed nami jeszcze trzeci i czwarty etap deregulacji. Czy możliwy jest piąty, poszerzony o kolejne zawody?

Trzeci etap, który zostanie dopiero przyjęty przez rząd, został przygotowany podczas mojej kadencji na funkcji ministra sprawiedliwości. Natomiast czwarty jest propozycją ministra Biernackiego i wiem, że ma objąć również zawody medyczne. Mi niestety nie udało się pokonać oporów ministra Arłukowicza, ale ciesze się, że Marek Biernacki okazał się ode mnie skuteczniejszy. Trzymam, więc kciuki za powodzenie czwartek transzy. Czy potrzebny jest piąty etap? Deregulacja jest procesem stałym, a wysiłkom deregulacyjnym ministerstwa sprawiedliwości towarzyszą ciche działania innych resortów zmierzające do ograniczenia dostępu do wielu zawodów. Dlatego walka o deregulację, będzie się toczyć nie tylko podczas obecnej kadencji, ale w sposób ciągły przejdzie na kolejną.

Czy Polska Razem będzie aktywna legislacyjne w tym temacie?

Na obecnym etapie oczywiście popieramy projekty, które są mojego autorstwa, natomiast sami nie planujemy dalszym prac dotyczących poszerzeniem dostępu do zawodów. Chcemy skoncentrować się na bardzo ważnym zakresie dotyczącym deregulacji, jakim jest ograniczenie liczby nowych przepisów.

W jaki sposób?

Pracujemy nad systemową ustawą deregulacyjną, która zmieni zasady stanowienia prawa, aby ustaw i przepisów było mniej niż do tej pory. To ułatwi wszystkim działanie na polskim rynku pracy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook