Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gowin popiera prokuratorów

27.10.2011

W czwartek mija termin, w jakim Bogdan Święczkowski oraz Dariusz Barski muszą podjąć, czy chcą sprawować mandat posła na Sejm RP czy być dalej prokuratorami. Ultimatum w tej sprawie postawił im marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który uważa, że nie można być jednocześnie prokuratorem w stanie spoczynku oraz posłem.

Jednak w tej sprawie wciąż nie ma jasności. Komentatorzy różnią się w ocenach przepisów w tej sprawie. Z Ustawy o Prokuraturze wynika bowiem, że prokurator w stanie spoczynku może pełnić mandat posła. Konstytucja mówi, że prokurator posłem być nie może. Jednak nie wiadomo, czy przepis konstytucji należy również stosować do prokuratora w stanie spoczynku. To stanowisko oznacza de facto prokuratorską emeryturę i zdaniem wielu nie powinno być przeszkodą dla sprawowania mandatu poselskiego.

Ultimatum, jakie marszałek Schetyna postawił Święczkowskiemu i Barskiemu, oznacza, że sprawa zostanie wyjaśniona przed rozwianiem wątpliwości w tej sprawie. Poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin w rozmowie z portalem Stefczyk.info przyznaje, że najlepiej byłoby, gdyby decyzję w tej sprawie podjął Sąd Najwyższy. - Znam analizy prawne w tej sprawie, które są sprzeczne ze sobą. Dlatego uważam, że tę sprawę powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Nie znam jednak wymogów proceduralnych. Nie wiem, czy dało się tę sprawę załatwić tak, żeby ona najpierw trafiła do Sądu a potem ewentualnie wygaszone zostałyby mandaty. Gdyby to było możliwe w mojej ocenie to byłoby rozwiązanie najwłaściwsze – zaznacza Gowin.

Jarosław Gowin przyznał, że jeśli sprawa trafi do Sądu, liczy na orzeczenie korzystne dla prokuratorów w stanie spoczynku. - Ja się będę cieszył, jeśli Sąd przyzna rację prokuratorom. Z ducha demokracji wynika, że oni powinni sprawować mandaty poselskie – tłumaczy nasz rozmówca. Zaznacza jednak, że przepisy obowiązujące w Polsce w tej sprawie są nieprecyzyjne. - Ja nie jestem przekonany, że prokuratorzy nie mogą sprawować mandatów. Nie mogę jednak również powiedzieć, że jestem przekonany, że mogą. Nie zazdroszczę marszałkowi, że musi podejmować decyzje w tej sprawie. Nie wiem, jaką ja był podjął decyzje na jego miejscu – tłumaczy Gowin.

Poseł PO zaznacza, że „Wygląda na to, że Święczkowski i Barski padają ofiarą braku jednoznaczności przepisów”.

saż

[PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook