Jedynie prawda jest ciekawa

Gowin popiera prokuratorów

27.10.2011

W czwartek mija termin, w jakim Bogdan Święczkowski oraz Dariusz Barski muszą podjąć, czy chcą sprawować mandat posła na Sejm RP czy być dalej prokuratorami. Ultimatum w tej sprawie postawił im marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który uważa, że nie można być jednocześnie prokuratorem w stanie spoczynku oraz posłem.

Jednak w tej sprawie wciąż nie ma jasności. Komentatorzy różnią się w ocenach przepisów w tej sprawie. Z Ustawy o Prokuraturze wynika bowiem, że prokurator w stanie spoczynku może pełnić mandat posła. Konstytucja mówi, że prokurator posłem być nie może. Jednak nie wiadomo, czy przepis konstytucji należy również stosować do prokuratora w stanie spoczynku. To stanowisko oznacza de facto prokuratorską emeryturę i zdaniem wielu nie powinno być przeszkodą dla sprawowania mandatu poselskiego.

Ultimatum, jakie marszałek Schetyna postawił Święczkowskiemu i Barskiemu, oznacza, że sprawa zostanie wyjaśniona przed rozwianiem wątpliwości w tej sprawie. Poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin w rozmowie z portalem Stefczyk.info przyznaje, że najlepiej byłoby, gdyby decyzję w tej sprawie podjął Sąd Najwyższy. - Znam analizy prawne w tej sprawie, które są sprzeczne ze sobą. Dlatego uważam, że tę sprawę powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Nie znam jednak wymogów proceduralnych. Nie wiem, czy dało się tę sprawę załatwić tak, żeby ona najpierw trafiła do Sądu a potem ewentualnie wygaszone zostałyby mandaty. Gdyby to było możliwe w mojej ocenie to byłoby rozwiązanie najwłaściwsze – zaznacza Gowin.

Jarosław Gowin przyznał, że jeśli sprawa trafi do Sądu, liczy na orzeczenie korzystne dla prokuratorów w stanie spoczynku. - Ja się będę cieszył, jeśli Sąd przyzna rację prokuratorom. Z ducha demokracji wynika, że oni powinni sprawować mandaty poselskie – tłumaczy nasz rozmówca. Zaznacza jednak, że przepisy obowiązujące w Polsce w tej sprawie są nieprecyzyjne. - Ja nie jestem przekonany, że prokuratorzy nie mogą sprawować mandatów. Nie mogę jednak również powiedzieć, że jestem przekonany, że mogą. Nie zazdroszczę marszałkowi, że musi podejmować decyzje w tej sprawie. Nie wiem, jaką ja był podjął decyzje na jego miejscu – tłumaczy Gowin.

Poseł PO zaznacza, że „Wygląda na to, że Święczkowski i Barski padają ofiarą braku jednoznaczności przepisów”.

saż

[PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook