Jedynie prawda jest ciekawa

Gowin: Polska jest wyprowadzana z UE tylko w urojeniach

18.03.2017

- Nasz rząd opowiada się za dalszą obecnością Polski w Unii - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w RMF FM.

- Nie wiem, których posłów obozu rządowego mają na myśli politycy PO, którzy snują takie nadzieje, ale na pewno nie posłów mojej partii, Polski Razem - odpowiedział Jarosław Gowin odnosząc się do słów Krzysztofa Ziemca, że politycy Platformy Obywatelskiej mają nadzieję, że za wnioskiem zagłosują także niektórzy posłowie obozu rządzącego. - To jest dobre prawo opozycji, żeby zgłaszać konstruktywne wotum nieufności. Dojdzie do głosowania i opozycja polegnie - dodał lider Polski Razem.

Powiedział, że prawem opozycji jest krytykowanie rządu, skrytykował jednak wyciąganie wewnętrznych sporów na forum międzynarodowe. - Jestem w parlamencie - najpierw w Senacie, potem w Sejmie kilkanaście lat i takie opinie o najgorszych rządach już słyszałem wielokrotnie. W każdej kadencji się powtarzają i to też jest dobre prawo opozycji, żeby krytykować. Gorzej jest, jeżeli spory wewnętrzne wyciąga się na forum międzynarodowe. Natomiast co do zmian w rządzie to proszę wybaczyć, ale to nie opozycja będzie dyktowała pani premier Szydło z kim może, a z kim nie może współpracować - stwierdził.

W ocenie Gowina, Grzegorz Schetyna zaszachował pozostałych przywódców partii opozycyjnych w Sejmie. - To była inteligentna rozgrywka ze strony Grzegorza Schetyny - stwierdził.

- Niewątpliwie zrobił coś w rodzaju takiego brydżowego impasu na Ryszarda Petru i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dzisiaj rzeczywiście ci politycy po tym, jak zadeklarowali, że poprą wniosek o konstruktywne wotum nieufności będą musieli podnieść rękę za kandydaturą Grzegorza Schetyny na premiera - kontynuował swoją wypowiedź.

Minister szkolnictwa wyższego został również zapytany o manifest, który w sobotę ukazał się w „Gazecie Wyborczej” zatytułowanym „Nie damy wypchnąć Polski z Unii”, po którym podpisali się Robert Biedroń, Władysław Frasyniuk, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Ryszard Petru, Róża Thun, Sławomir Sierakowski, Piotr Wieczorek. - Polska jest wyprowadzana z Unii tylko w urojonych obawach tych osób. Nasz rząd opowiada się za dalszą obecnością Polski w Unii. Ale równocześnie widzimy potrzebę, głębokiej reformy tej instytucji - powiedział.

Podkreślił, że w narracji o rzekomej chęci wyprowadzenia przez rząd Polski z Unii Europejskiej jest element histerii. - A jest w tym także element kalkulacji politycznej. Wiadomo, że Polacy, podobnie zresztą jak ja, są zdecydowanymi zwolennikami integracji europejskiej. Opozycja próbuje nastraszyć tak myślących Polaków, jakoby nasz rząd próbował Polskę z Unii wyprowadzić. Nie, chcemy silnej Unii, ale Unii rozumianej nie jako sfederalizowane superpaństwo, tylko jako Europa ojczyzn, a więc przestrzeń współpracy państw narodowych - ocenił.

Wicepremier odniósł się również do faktu, że władze kilku polskich uniwersytetów zakazały wykładu działaczki pro-life, Rebekki Kiessling. Zdaniem Jarosława Gowina opór jest dowodem na cenzurę i ideologizację wyższych uczelni. - Uważam za przejaw cenzury i ulegania ideologicznemu dyktatowi, jeżeli dopuszcza się wykłady czy spotkania o profilu takim wyraźnym ideologicznym lewicowym, a nie dopuszcza się analogicznych spotkań o profilu odwrotnym. Warunkiem wolności akademickiej jest pluralizm i otwartość na różne stanowiska - stwierdził.

[fot. youtube.com]

RMF FM/ems

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook