Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Polska jest wyprowadzana z UE tylko w urojeniach

18.03.2017

- Nasz rząd opowiada się za dalszą obecnością Polski w Unii - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w RMF FM.

- Nie wiem, których posłów obozu rządowego mają na myśli politycy PO, którzy snują takie nadzieje, ale na pewno nie posłów mojej partii, Polski Razem - odpowiedział Jarosław Gowin odnosząc się do słów Krzysztofa Ziemca, że politycy Platformy Obywatelskiej mają nadzieję, że za wnioskiem zagłosują także niektórzy posłowie obozu rządzącego. - To jest dobre prawo opozycji, żeby zgłaszać konstruktywne wotum nieufności. Dojdzie do głosowania i opozycja polegnie - dodał lider Polski Razem.

Powiedział, że prawem opozycji jest krytykowanie rządu, skrytykował jednak wyciąganie wewnętrznych sporów na forum międzynarodowe. - Jestem w parlamencie - najpierw w Senacie, potem w Sejmie kilkanaście lat i takie opinie o najgorszych rządach już słyszałem wielokrotnie. W każdej kadencji się powtarzają i to też jest dobre prawo opozycji, żeby krytykować. Gorzej jest, jeżeli spory wewnętrzne wyciąga się na forum międzynarodowe. Natomiast co do zmian w rządzie to proszę wybaczyć, ale to nie opozycja będzie dyktowała pani premier Szydło z kim może, a z kim nie może współpracować - stwierdził.

W ocenie Gowina, Grzegorz Schetyna zaszachował pozostałych przywódców partii opozycyjnych w Sejmie. - To była inteligentna rozgrywka ze strony Grzegorza Schetyny - stwierdził.

- Niewątpliwie zrobił coś w rodzaju takiego brydżowego impasu na Ryszarda Petru i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dzisiaj rzeczywiście ci politycy po tym, jak zadeklarowali, że poprą wniosek o konstruktywne wotum nieufności będą musieli podnieść rękę za kandydaturą Grzegorza Schetyny na premiera - kontynuował swoją wypowiedź.

Minister szkolnictwa wyższego został również zapytany o manifest, który w sobotę ukazał się w „Gazecie Wyborczej” zatytułowanym „Nie damy wypchnąć Polski z Unii”, po którym podpisali się Robert Biedroń, Władysław Frasyniuk, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Ryszard Petru, Róża Thun, Sławomir Sierakowski, Piotr Wieczorek. - Polska jest wyprowadzana z Unii tylko w urojonych obawach tych osób. Nasz rząd opowiada się za dalszą obecnością Polski w Unii. Ale równocześnie widzimy potrzebę, głębokiej reformy tej instytucji - powiedział.

Podkreślił, że w narracji o rzekomej chęci wyprowadzenia przez rząd Polski z Unii Europejskiej jest element histerii. - A jest w tym także element kalkulacji politycznej. Wiadomo, że Polacy, podobnie zresztą jak ja, są zdecydowanymi zwolennikami integracji europejskiej. Opozycja próbuje nastraszyć tak myślących Polaków, jakoby nasz rząd próbował Polskę z Unii wyprowadzić. Nie, chcemy silnej Unii, ale Unii rozumianej nie jako sfederalizowane superpaństwo, tylko jako Europa ojczyzn, a więc przestrzeń współpracy państw narodowych - ocenił.

Wicepremier odniósł się również do faktu, że władze kilku polskich uniwersytetów zakazały wykładu działaczki pro-life, Rebekki Kiessling. Zdaniem Jarosława Gowina opór jest dowodem na cenzurę i ideologizację wyższych uczelni. - Uważam za przejaw cenzury i ulegania ideologicznemu dyktatowi, jeżeli dopuszcza się wykłady czy spotkania o profilu takim wyraźnym ideologicznym lewicowym, a nie dopuszcza się analogicznych spotkań o profilu odwrotnym. Warunkiem wolności akademickiej jest pluralizm i otwartość na różne stanowiska - stwierdził.

[fot. youtube.com]

RMF FM/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook